Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spejbl a Hurvínek jsou v Praze už 60 let

  9:13aktualizováno  9:13
Stejně jako je krtek slavným hrdinou českého animovaného filmu, patří Spejbl s Hurvínkem mezi oblíbence loutkového divadla. Letos je tomu šedesát let, co se přestěhovali do Prahy. Dříve je diváci vídali na Vinohradech, nyní už deset let vystupují v Dejvicích.
Spejbl - Hurvínek - Mánička

Spejbl - Hurvínek - Mánička - Slavné loutky - Spejbl s Hurvínkem a Máničkou | foto: Plzeňské loutkářství

Bývalé kino Svornost v Dejvicích - na podzim si tato pražská scéna připomene pětasedmdesát let existence. Slavit může i výročí příchodu svých slavných herců, kteří ani za šedesát let bavení publika v hledišti nezestárli.

Jsou to Spejbl a Hurvínek, jejichž příběhy nemají pouze divadelní podobu - děti si je už před desítkami let zvykly vídat i ve večerníčcích, poslouchat na deskách a na kazetách.

S oblíbenými postavičkami se rádi ukazují i mnozí známí herci či herečky. Například Jiřina Bohdalová, která mimo jiné originálně namluvila kresleného Rákosníčka či Křemílka s Vochomůrkou, se před čtyřmi lety stala kmotrou CD s názvem Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii. Cédéčko bylo pokračováním nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, inspirovaných českými dějinami.

Nové představení pro děti
Výročí deseti let od chvíle, kdy se v roce 1995 ocitli na novém působišti v rekonstruovaném kině Svornost v Dejvicích, i šedesáti let od příchodu slavné dvojice do Prahy oslavili členové Divadla Spejbla a Hurvínka už minulý týden.

Kolem šedesátého výročí přestěhování do Prahy se přitom podle Alexandry Kadlecové z obchodního oddělení divadla nechystají žádné speciální akce. "Děti se však mohou těšit na premiéru nového představení. Bude to na podzim nebo v zimě," řekla včera Kadlecová s tím, že nemůže prozradit žádné podrobnosti.

Spejbl má letos 85 let
Když se o někom řekne, že je dřevo, nejde o žádnou lichotku. A když je herec dřevo? V některých případech to nevadí, naopak, je to výhoda. Hurvínkovo protáčení očí při charakteristickém "chachá" by tak výrazně nepředvedl ani Mr. Bean, komik, který je mnohdy neuvěřitelnými výrazy svého obličeje pověstný. Ani Spejbl nevypadá na svých pětaosmdesát let.

Ojedinělým fenoménem české divadelní scény přitom je, že se v Dejvicích stále pracuje s originálními loutkami, které před desítkami let nechal vytvořit Josef Skupa.
Spejbla a Hurvínka přitom mluví tradičně jeden herec, dnes po Skupovi a Miloši Kirschnerovi Martin Klásek, střídající hluboký hlas otce s komickou dětskou fistulkou.
Spejbl se "narodil" v roce 1920, kdy ho podle výtvarného návrhu Josefa Skupy vyřezal Karel Nosek. Datum jeho prvního veřejného vystoupení není přesně známo, ale došlo k němu někdy na podzim roku 1920, kdy Spejbl vystoupil v roli cvičence na hrazdě.

Hurvínka vyřezal jako osobitou variantu Spejbla obohacenou například o pohyblivé oči synovec Karla Noska Gustav. Poprvé Hurvínek vystoupil se Spejblem na scéně v květnu 1926.

Dřevěnou dvojici neposedného syna a karatelského otce znají diváci i v zahraničí, loutkoherci s nimi navštívili čtyřiatřicet zemí čtyř kontinentů. Už roku 1929 to byla Francie, o rok později Belgie, na seznamu zemí jsou desítky let i exotičtější místa jako Egypt, Indie, Japonsko či Mexiko.

Loutky hrají i přes spory dál
Do Dejvic se loutky přestěhovaly poté, co dostaly výpověď z takzvaného hasičského domu na Vinohradech, kde působily téměř padesát let. Ani teď však není jejich martyriu konec.

Ředitelku divadla Helenu Štáchovou totiž čeká další soud o autorství obou loutek, na které vznesl nárok Městský ústav sociální péče v Plzni jako Skupův dědic. Odvolací soud před rokem zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který práva přiřkl Štáchové.
To však nebrání tomu, aby Spejbl s Hurvínkem i nadále bavili publikum dětí i dospělých. Divadlo S+H hraje pro děti od čtyř let, pro mládež od patnácti let a dále pak repertoár pro dospělé.

Repertoár pro děti tvoří jak humorně laděné příběhy ze současného světa, tak i moderně koncipované pohádky. Dospělým i dospívajícím jsou určeny komedie satirického ražení.

Autor:Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Do Prahy tajně přivezl Nico

Hudební publicista Vojtěch Lindaur na snímku z roku 2011

Ve věku šedesáti let po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. V říjnu 1985 do Československa tajně...

RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

Další z rubriky

RECENZE: Strhující vražda krále. Nejen Trojan s Myšičkou zabili Gonzaga

Ivan Trojan, Zdeňka Žádníková Volencová a Martin Myšička ve Vraždě krále Gonzaga

Pražské Dejvické divadlo slaví pětadvacet let nezvyklou, ale strhující premiérou Vraždy krále Gonzaga. Experimentální...

Čarodějky ze Salemu. Předvánoční Vinohrady nabízejí inkviziční drama

Divadlo na Vinohradech uvádí Čarodějky ze Salemu

Příběh zfanatizovaných dívek, kterým bylo dogmatiky dopřáno sluchu a které svými udáními o domnělých stycích s ďáblem...

Slečna, která nechce odejít? Několikrát se mi to stalo, přiznává Děrgel

Pension pro svobodné pány sehrají v Divadle Palace Lukáš Příkazký a Patrik...

Krejčíkův Pension pro svobodné pány se dočká nového nastudování v pražském Divadle Palace. V hlavní roli se zde objeví...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz