Spejbl a Hurvínek jsou v Praze už 60 let

  9:13aktualizováno  9:13
Stejně jako je krtek slavným hrdinou českého animovaného filmu, patří Spejbl s Hurvínkem mezi oblíbence loutkového divadla. Letos je tomu šedesát let, co se přestěhovali do Prahy. Dříve je diváci vídali na Vinohradech, nyní už deset let vystupují v Dejvicích.
Spejbl - Hurvínek - Mánička

Spejbl - Hurvínek - Mánička - Slavné loutky - Spejbl s Hurvínkem a Máničkou | foto: Plzeňské loutkářství

Bývalé kino Svornost v Dejvicích - na podzim si tato pražská scéna připomene pětasedmdesát let existence. Slavit může i výročí příchodu svých slavných herců, kteří ani za šedesát let bavení publika v hledišti nezestárli.

Jsou to Spejbl a Hurvínek, jejichž příběhy nemají pouze divadelní podobu - děti si je už před desítkami let zvykly vídat i ve večerníčcích, poslouchat na deskách a na kazetách.

S oblíbenými postavičkami se rádi ukazují i mnozí známí herci či herečky. Například Jiřina Bohdalová, která mimo jiné originálně namluvila kresleného Rákosníčka či Křemílka s Vochomůrkou, se před čtyřmi lety stala kmotrou CD s názvem Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii. Cédéčko bylo pokračováním nahrávek Divadla Spejbla a Hurvínka, inspirovaných českými dějinami.

Nové představení pro děti
Výročí deseti let od chvíle, kdy se v roce 1995 ocitli na novém působišti v rekonstruovaném kině Svornost v Dejvicích, i šedesáti let od příchodu slavné dvojice do Prahy oslavili členové Divadla Spejbla a Hurvínka už minulý týden.

Kolem šedesátého výročí přestěhování do Prahy se přitom podle Alexandry Kadlecové z obchodního oddělení divadla nechystají žádné speciální akce. "Děti se však mohou těšit na premiéru nového představení. Bude to na podzim nebo v zimě," řekla včera Kadlecová s tím, že nemůže prozradit žádné podrobnosti.

Spejbl má letos 85 let
Když se o někom řekne, že je dřevo, nejde o žádnou lichotku. A když je herec dřevo? V některých případech to nevadí, naopak, je to výhoda. Hurvínkovo protáčení očí při charakteristickém "chachá" by tak výrazně nepředvedl ani Mr. Bean, komik, který je mnohdy neuvěřitelnými výrazy svého obličeje pověstný. Ani Spejbl nevypadá na svých pětaosmdesát let.

Ojedinělým fenoménem české divadelní scény přitom je, že se v Dejvicích stále pracuje s originálními loutkami, které před desítkami let nechal vytvořit Josef Skupa.
Spejbla a Hurvínka přitom mluví tradičně jeden herec, dnes po Skupovi a Miloši Kirschnerovi Martin Klásek, střídající hluboký hlas otce s komickou dětskou fistulkou.
Spejbl se "narodil" v roce 1920, kdy ho podle výtvarného návrhu Josefa Skupy vyřezal Karel Nosek. Datum jeho prvního veřejného vystoupení není přesně známo, ale došlo k němu někdy na podzim roku 1920, kdy Spejbl vystoupil v roli cvičence na hrazdě.

Hurvínka vyřezal jako osobitou variantu Spejbla obohacenou například o pohyblivé oči synovec Karla Noska Gustav. Poprvé Hurvínek vystoupil se Spejblem na scéně v květnu 1926.

Dřevěnou dvojici neposedného syna a karatelského otce znají diváci i v zahraničí, loutkoherci s nimi navštívili čtyřiatřicet zemí čtyř kontinentů. Už roku 1929 to byla Francie, o rok později Belgie, na seznamu zemí jsou desítky let i exotičtější místa jako Egypt, Indie, Japonsko či Mexiko.

Loutky hrají i přes spory dál
Do Dejvic se loutky přestěhovaly poté, co dostaly výpověď z takzvaného hasičského domu na Vinohradech, kde působily téměř padesát let. Ani teď však není jejich martyriu konec.

Ředitelku divadla Helenu Štáchovou totiž čeká další soud o autorství obou loutek, na které vznesl nárok Městský ústav sociální péče v Plzni jako Skupův dědic. Odvolací soud před rokem zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který práva přiřkl Štáchové.
To však nebrání tomu, aby Spejbl s Hurvínkem i nadále bavili publikum dětí i dospělých. Divadlo S+H hraje pro děti od čtyř let, pro mládež od patnácti let a dále pak repertoár pro dospělé.

Repertoár pro děti tvoří jak humorně laděné příběhy ze současného světa, tak i moderně koncipované pohádky. Dospělým i dospívajícím jsou určeny komedie satirického ražení.

Autor:Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Bylo to krátké a bylo toho málo. Sbohem, 1 proti všem

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Opěvovaná vlajková loď podzimu Primy, interaktivní soutěž 1 proti všem, skončila pro nízký zájem publika předčasně...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Na dně Štrbského plesa našli po padesáti letech tomahavk Gojka Mitiće

Slovenští potápěči s nečekaným úlovkem staré filmové rekvizity

Velký had, poslední z kmene Mohykánů, stále neřekl poslední slovo. Slovenští potápěči totiž vylovili tomahavk, který do...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Eben a Hartl chystají večer pro ty, kteří se rádi pomazlí s češtinou

Večer opět provázel Marek Eben (8. července 2017).

Jazyk je to, čím přežije národ aneb čeština jako chrám i tvrz. Motto upomínající dílo Pavla Eisnera si do své...

RECENZE: Verneovka, klauni na radnici, muzikál. Jak jim to ladí?

Záběr ze zkoušek muzikálu Doktor Ox

Dvakrát během premiérového muzikálu Doktor Ox publikum v pražském Divadle Hybernia takřka zkamení. Poprvé je pohnuto,...

Muzikálům vládnou předělávky, český divák by na původní tvorbu nepřišel

Záběr ze zkoušek muzikálu Trhák

Trhák, Tři oříšky pro Popelku, Jules Verne, Sherlock Holmes. Podzim na poli českého muzikálu přináší premiéry postavené...

Máte doma nebezpečné hračky?
Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.Najdete na iDNES.cz