Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SPECIÁL: Láska nebeská je ohraná, zkuste o Vánocích jinou romantiku

  11:00aktualizováno  11:00
Romantika patří k Vánocům stejně neodmyslitelně jako vanilka a kapr. To ovšem neznamená, že musí být divák odkázán jen na Tři oříšky a rusovlásku z Pretty Woman. V prvním dílu vánočních filmových tipů iDNES.cz jsme se proto zaměřili na nejlepší poválečné romantické komedie.

Bridget Jonesová a Mark Darcy v pokračování romantické komedie | foto: FanPop.com

Nutno předeslat, že jsme zcela záměrně vynechali tituly, jež se nabízejí jaksi automaticky. Dnes už každý ví, že Láska nebeská (2003) či Titanik (1997) jsou "jistota", ostatně proto na ně také žádná televize nezapomíná (a nejen o Vánocích). Co ale ty další, méně prvoplánové filmy?

Při pátrání po nejsladších, leč pokud možno ne úplně kýčovitých romantických filmech, natrefí člověk na dvě zajímavé skutečnosti.

z fimu TitanikZ filmu Pretty Woman

Dvě romantické tutovky: Titanik a Pretty Woman

Zaprvé: v sedmdesátých letech museli mít romantici absťák. Najít v téhle éře aspoň jeden doják bez pragmatického tónu, sexuálních úchylek a tragického konce, se ukázal být téměř nadlidský úkol. Za druhé: devadesátá léta jsou takřka synonymem chytré romantiky a vybrat jenom jeden film se jeví skoro jako svatokrádež. Evropskému trhu tou dobou kralovaly snímky s Hughem Grantem (Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill, Mickovy modré oči), tomu americkému zase "městské" komedie z pera Nory Ephronové (Láska přes internet, Samotář v Seattlu).

Z filmu Notting Hill- H.Grant a J.Robertsová v kině

A ještě jeden postřeh: v žádném z nespočtu žebříčků nejromantičtějších filmů nechyběla Love Story, snímek, ve kterém jde ruku v ruce romantika s rakovinou. My v redakci nechápeme - ač je to zcela jistě záležitost jímavá a krásná, nikdo nemáme odvahu podívat se na Love Story víc než jednou (natož se jí drásat o "šťastných a veselých").

Nakonec jsme si proto stanovili pravidlo: ve vánočním výběru nebude nic, co nekončí happyendem. Stačí, že se šťastných konců nedočkají čeští kapři.

Léta padesátá

Sabrina 1954 Film jednoho z největších Z filmu Sabrina (1954)klasiků americké kinematografie Billyho Wildera zná rozhodně méně lidí, než jeho modernější variantu s Harrisonem Fordem a Julií Ormondovou. Přesto, respektive právě proto doporučujeme právě verzi z padesátých let. Pohádka o chudé dívce, která okouzlila milionáře, totiž stojí a padá s hereckými představiteli a Audrey Hepburnová s Hupreyem Bogartem jsou prostě lepší.

Léta šedesátá

Z filmu Romeo a Julie (1968)Romeo a Julie (1968)
Nejslavnější filmovou verzi nejslavnějšího milostného příběhu všech dob natočil Ital Franco Zeffirelli. Byl první, kdo nechal hrát mileneckou dvojici teenagery (začínající Leonard Whiting a Olivia Hussey), zároveň však nevynechal ani herecké legendy (Laurence Olivier, Michael York). Kdo zná, potvrdí, že autentičtějšího (a něžnějšího) "Shakespera" jste neviděli a už asi ani neuvidíte. Při vší úctě ke Kenethu Branaghovi.

Léta sedmdesátá

Z filmu Takoví jsem byli (1973)Takoví jsme byli (1973)
Třaskavou politickou tematiku předlohy (včetně mccarthyovského honu na čarodějnice) dokázal režisér Sydney Pollack naředit tak, že nepřekáží romantice, proto je jeho film jedním z našich hlavních tipů. Osudová scházení a rozcházení Roberta Redforda a Barbry Streisandové mají nadčasové kouzlo, nemluvě o účinku slavné oscarové písně The Way We Were. Redforda prý musel Pollack k roli dlouho přemlouvat, zpětně bychom mu tedy za jeho vytrvalost měli poděkovat. Vyplatila se.

Léta osmdesátá

Z filmu Když Harry potkal Sally (1989)Když Harry potkal Sally (1989)
Velkým konkurentem v souboji o titul nejlepší doják 80. let byl pro tuhle průzračně newyorskou komedii další majstrštyk Sydneyho Pollacka Vzpomínky na Afriku (1985). Snímek z dílny expertky na romantiku, scenáristky Nory Ephronové (Láska přes internet, Samotář v Seattlu) zvítězil jen proto, že na jeho konci nebrečíme jak želvy (viz pravidla výběru). Meryl Streepová v roli ženy, která dokáže ustát nemoci, nevěru i drsné africké podmínky, pro nás nicméně zůstává královnou slzy neslzy.

Léta devadesátá

Z filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)
Devadesátá léta přinesla rovnou celou vlnu romantických komedií, vybrat jednu jedinou byl proto úkol téměř nadlidský. Nakonec zvítězila ta, jež stála na samém počátku. Chlapecký pel Hugha Granta v roce 1994 ještě nepůsobil křečovitě, bezchybně zabírá i kombinace cynismu a romantiky. Režisér Mike Newell přesně věděl, co chce říct, a diváci mu porozuměli. A to se nestává tak často.

21. století

Z filmu Deník Bridget Jonesové (2001)Deník Bridget Jonesové (2001)
Zapomenout v našem výčtu na Bridget Jonesovou, to by byl hřích. Vždyť kolik z nás si po vzoru téhle roztomile neúspěšné single třicátnice začalo psát deník neúspěchů. Kolik z nás se z žalu nad svou neveselou existencí přejídala zmrzlinou a čekala, kdy naše kosti začnou ohlodávat vlčáci. Ostatně jen díky Bridget, respektive jejím nápadníkům, se vžila zbrusu nová typologie mužů; teď máme prostě "soby" (objektivně vhodný, ale zcela nepřitažlivý partner) nebo "Daniely" (objektivně nevhodný, ale jednoznačně přitažlivý partner). Díky, Bridget.

Romantické tutovky

aneb co ani není třeba doporučovat

50. léta: Prázdniny v Římě (1953)
60. léta: Snídaně u Tiffanyho (1961)
70. léta: Pomáda (1978)
80. léta: Hříšňák (1987)
90. léta: Titanic (1997), Pretty Woman (1990)
21. století: Láska nebeská

.... a co se nevešlo (ale mělo by): Amélie z Montmartru (2001), Zkrocená hora (2005), Nevěsta na útěku, Někdo to rád horké.
Nejčtenější

Eurovizi vyhrála zpěvačka Netta z Izraele, Mikolas Josef je šestý

Izraelská zpěvačka Netta v rámci prvního semifinále Eurovize 2018

Český zpěvák Mikolas Josef dosáhl na historicky nejlepší umístění v Eurovizi, v sobotním finále v Lisabonu skončil...

Farmaceutické koncerny se mě bojí. Ví, že píšu pravdu, líčí Robin Cook

Americký spisovatel Robin Cook

Lékař Robin Cook věřil, že medicína je nejsvětější obor. Pak zjistil, že tomu tak úplně není, a napsal knihy Kóma, Šok...GLOSA: Češi drží při Izraeli i v Eurovizi, nás zase podpořili Bulhaři

Izraelská zpěvačka Netta na tiskové konferenci po finále Eurovize 2018 v...

Třiašedesátý ročník písňové soutěže Eurovize, který se konal v uplynulém týdnu v Lisabonu, vyhrála izraelská zpěvačka,...

První muzikál s Holmesem propadl. Snad není prokletý, doufá Brzobohatý

Hudebník Ondřej Brzobohatý v kulturním magazínu iDNES.cz Za scénou.

Nový muzikál o slavném detektivovi Sherlocku Holmesovi bude pro Ondřeje G. Brzobohatého náročnou zkouškou. „Nějaké...

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům. Zaznělo i Lie To Me

Mikolas Josef poděkoval českým fanouškům na Václavském náměstí (14.5.2018)

Zpěvák Mikolas Josef, který o víkendu v soutěži Eurovision Song Contest vybojoval pro Česko šesté místo a tudíž...

Další z rubriky

DO KINA: Sklapněte, vzkazuje drsný Deadpool 2 všem čtyřem soupeřům

Z filmu Deadpool 2

Z pěti novinek týdne se jednoznačným diváckým favoritem našich kin jeví komiks Deadpool 2. A to přesto, nebo možná...

Lež se vymstí, pozná Petra Špalková coby matka ve filmu Na krátko

Marta Vančurová a Petra Špalková ve filmu Na krátko

Až ve svých jedenácti letech zjistí, že mu dospělí po celou dobu lhali. Načež malý hrdina českého snímku Na krátko,...

Polská romance, či kurdská bojovnice? Hledá se vítěz ženského Cannes

Cate Blanchettová (Cannes, 8. května 2018)

Na jedné straně debaty o rovnoprávnosti pohlaví, které vyústily v dohodu, že příště už bude poměr režisérů a režisérek...

Najdete na iDNES.cz