K edici Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie

K edici Jan Špáta - 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie | foto: Verbascum/MG Records

Špátovy restaurované dokumenty oceněné Lvem budou volně ke stažení

  • 2
Autoři projektu Restaurované filmy Jana Špáty, který při nedávném udílení výročních filmových cen Český lev získal od České filmové a televizní akademie cenu za Nejlepší audiovizuální počin roku, pokračují ve zpřístupňování Špátových dokumentů dalším divákům.

Jedinečnou příležitost nahlédnout do Špátovy filmografie nabídne od 22. března web Doc Alliance (http://www.docalliancefilms.com), kde budou vždy po dobu jednoho týdne zdarma ke zhlédnutí postupně filmy Země sv. Patricka (1967), Mezi světlem a tmou (1990) i sonda do života mladých lidí za socialismu s názvem Největší přání (1964).

obálka kolekce filmů Jana Špáty

obálka kolekce filmů Jana Špáty

Dokumentarista Jan Špáta

Dokumentarista Jan Špáta

Úspěchem u českých diváků a odborníků pouť oceněné DVD kolekce nekončí. První dubnový den vstoupí také na slovenský trh, kde bylo dílo Jana Špáty v adekvátní technické kvalitě zatím nedostupné. Stane se tak při příležitosti uvedení několika vybraných filmů z kolekce v rámci profilové sekce věnované dílu Jana Špáty na slovenském Febiofestu.

"Projekt restaurování filmů, první svého druhu u nás, byl velmi náročný a jsem ráda, že byly poprvé v takovém rozsahu restaurovány právě filmy Jana Špáty, kterého považuji za největší osobnost českého dokumentárního filmu 20. století," konstatuje Olga Sommerová.

Rodina Špátova s Václavem Havlem

"Z uznání České filmové a televizní akademie za Audiovizuální počin roku máme ohromnou radost. Považujeme ji za ocenění zdlouhavé a náročné práce, která byla svým způsobem průkopnická. Nikdo předem nedokázal odhadnout, jak bude tento projekt náročný, jelikož žádný obdobný projekt se před námi nerealizoval. Ocenění ze strany akademie si velice vážíme a bereme jej jako utvrzení správnosti naší cesty a jako pozitivní signál pro další projekty digitalizace českého audiovizuálního bohatství," říká producent Richard Němec..

Jan Špáta a Olga Špátová

Jan Špáta a Olga Špátová

Jan Špáta a Olga Sommerová

Jan Špáta a Olga Sommerová

O mimořádnosti kolekce svědčí fakt, že cenu za Nejlepší audiovizuální počin roku uděluje ČFTA jen zcela výjimečně, naposledy jej obdržel televizní dokumentární cyklus "Zač jsme bojovali" Jindřicha Frýdy, Milana Maryšky a Jiřího Reichla v roce 1994.

Mimořádná kolekce se rozhodně neztratila ani na trhu zaplaveném levnými DVD, prodalo se více než 2000 Kusů. První vydání bylo rozebráno během deseti dnů, v současné době se doprodává 3. reedice. Distributor Miloš Gruber ze společnosti Indies MG k tomu řekl: "To, že se prodalo více jak 2 tisíce kusů kolekce je pro mě velké překvapení a potvrzení toho, že přeci jenom s vkusem lidí to není tak zlé a někdy může jít kvalita ruku v ruce i s komerční úspěšností."

Restaurované filmy Jana Špáty

Dokumentarista Jan Špáta a jeho DVD s 18 filmyPod projektem restaurování filmů Jana Špáty a vydání DVD kolekce s jeho dokumenty jsou podepsáni: Olga Sommerová, Olga Špátová (koncepce, dramaturgie), Jakub Sommer (námět) a Richard Němec (produkce). Vznikl v koprodukci společností Verbascum a Krátký film Praha za podpory Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Jde o dosud nejrozsáhlejší projekt digitalizace a restaurování filmů v České republice.