Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špátová točí film o Kaplickém a knihovně

  12:42aktualizováno  12:42
Dokument o architektu Janu Kaplickém a projektu Národní knihovny na Letné připravuje mladá režisérka a kameramanka Olga Špátová.

Jan Kaplický | foto: Jiří Koťátko

Vizualizace blobuPřestože film měl podle původního plánu mapovat stavbu "chobotnice" od prvotních návrhů až do jejího dokončení v roce 2010, rozhodl se štáb termín zkrátit a dokument dokončí příští rok.

"Bohužel to vypadá tak, že se knihovna asi nepostaví. Proto dokument dokončíme už v roce 2009," uvedla na plzeňském filmovém festivalu Finále Olga Špátová.

Podle ní má být film jakousi společensko-politicko-citovou koláží všech lidí, kteří se kolem architekta pohybují a do stavby promlouvají. "Shrne názory klausovců, havlovců i postoje pana Kaplického," uvedla režisérka.

Architekt Jan Kaplický s manželkou EliškouPočítá také s tím, že jedna z linií snímku bude o Kaplickém samém a například také o jeho vztahu s o čtyřicet let mladší ženou.

"Je ale pravda, že toto téma mě ještě čeká, protože dosud jsem točila hlavně různé politické a společenské války a související propady a smutky pana Kaplického," podotkla.

Kolem architekta se s kamerou pohybovala od začátku a sledovala, jak se z plachého člověka přijíždějícího z Británie stává v průběhu sporu o knihovnu člověk důrazněji hájící své názory.

Dostat se blíže k Janu Kaplickému pomáhá mladé režisérce také jeho žena Eliška Kaplická, která film produkuje.

Olga Špátová"Je to možná trošku výhoda. Skrze ni si vydobudu určité věci, jež on z lásky k ní udělá, takové ty citové. Chtěla bych s ním mluvit o jejich vztahu, lásce," dodala Špátová.

Architekta popisuje jako člověka, jenž má úžasné reakce, povídá si s lidmi, kteří ho na ulici zastavují a oslovují. "Má mnoho zastánců včetně Václava Havla, ale setkává se i s vlnou nenávisti, která ho ničí," uvedla režisérka.

Podle ní je na filmu zajímavé to, že zatím nikdo přesně netuší, co bude na jeho konci. Špátová bydlící na Letné se těšila, že bude točit postupně rostoucí knihovnu až do jejího dokončení. "Bohužel to nyní se stavbou vypadá špatně, takže ten film bude muset být asi o něčem jiném a bude asi hodně smutný," shrnula.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz