Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špatně interpretovaný Šibík

  10:12aktualizováno  10:12
Jan Šibík je v současnosti nejlepším fotožurnalistou pracujícím v českých médiích. Má rozpoznatelný rukopis, vyčnívá dravostí, obrovskou snahou dostat se k podstatnějším věcem, než jsou chlebíčková zasedání vlády a dopravní zácpy. Ani jim se jako fotoreportér Reflexu sice nevyhne, nicméně často vyráží - vesměs za nedostatečného finančního krytí - za hranice, do míst, kde nachází hrůzu, kterou my tady známe naštěstí pouze zprostředkovaně - právě díky médiím.
Šibík nechce jen informovat; chce burcovat, probouzet svými snímky společnost, aby zaujala k dotyčné tragédii postoj. Zároveň si však neustále musí ověřovat, zda jsou jeho práce "dobré", zda mají "úspěch", jestli už je konečně brán naprosto vážně. Z Šibíkova vystupování je tato urputná snaha jasně čitelná; stejně tak strach z případného nepochopení či nedejbůh odmítnutí jeho díla. Viz rozhovory, které nedávno poskytl poté, co svou čtrnáctiletou kariéru shrnul do monografie Ďábel v nás. Jejích 77 záběrů je současně vystaveno v pražském Obecním domě.

Monografie má krásnou grafiku a kvalitní tisk. Jenže koncepce knihy - je dílem Daniely Mrázkové - projekt neblaze poznamenala. Projevuje se to již v předmluvě Jiřího Rulfa. Šibíkova tvorba je obsažnější, než aby se o ní psalo ve stylu: je nebezpečné sedět za pecí a myslet si, že se nás hrůzy světa netýkají, takže je dobře, že na ně Šibík upozorňuje. Tak lze psát o každém lepším fotoreportérovi! Skutečně reprezentativní monografie si navíc žádá i včlenění autorovy tvorby do českého a světového kontextu, nikoli jeho snímky srovnávat s plátny Vincenta van Gogha, jak neumně činí Rulf.

Jan Šibík: Ďábel v nás

Koncepce a výběr fotografií Daniela Mrázková
Předmluva Jiří Rulf
Grafická úprava Aleš Najbrt
Praha 2001, Plejáda
177 stran, 1500 výtisků
Prodává se za 1400 korun
Výstava v Obecním domě trvá do 9. října 2001
Mrázková fotografie nevybírala ani chronologicky, ani tematicky. Zřejmě nejsugestivnější Šibíkovy záběry, ukazující africký hladomor, jsou tu promíchány se snímky z Bukurešti, Havany, Albánie a Prahy. Žádná reportáž nezůstala pohromadě, z každé je vybrán jeden či dva nejefektnější snímky. Šibík je přitom silný právě schopností popsat mezní situaci uceleným souborem. V tomto výběru pak Šibík vyznívá nespravedlivě: jako kdyby mu šlo o jednorázový spot, o úder na žaludek diváka, ne o příběhy zobrazovaných. O vyfocených dramatech navíc kniha mlčí. Omezí se na krátké popisky typu: Dívka v sedmém měsíci těhotenství žila v bukurešťské kanalizaci, počala tam dítě a působila dojmem, že v puchu podzemí bude snad i rodit. K takovému drakonickému tónu by se Sebastiao Salgado - kterého Šibík označuje jako jeden ze svých vzorů - nikdy nepropůjčil. Kdybychom neznali Šibíkovy upřímné reportáže, jevil by se ve světle Ďábla v nás neuctivě a namyšleně.

Není ovšem těžké poznat, odkud vítr vane. Daniela Mrázková je šéfredaktorkou měsíčníku Fotografie magazín a v anonymně psané poznámce o nové knize Šibíkova kolegy Karla Cudlína nechala v nejnovějším čísle časopisu otisknout i tuhle větu: "Škoda jen, že Cudlín se drobnou knížečkou z fotografické ediční řady Torstu nezaslouženě ocitá v nevýhodném postavení chudého příbuzného vůči souběžně vydané a po všech stránkách reprezentativní publikaci vrstevníka Jana Šibíka." Těžko si představit ješitnější "malou domů".

Koncept publikace by se dal ospravedlnit tím, že v Šibíkově tvorbě zdůrazní zobrazení toho nejtemnějšího, nejzběsilejšího, co v člověku je. Jenže ani takhle se autorovy fotografie interpretovat nedají! Šibík nikdy nefotil "úvahy" a obecně lidské situace, není to esejista jako zde již zmíněný Salgado; není však ani potíračem tabu jako James Nachtway. Šibíkova práce je hodná respektu jako divoká, někdy zakrvácená aktualita a občas i obrazově velmi kultivovaná informace: z jeho fotek dokážeme vyčíst, v čem přesně byla událost tragická, kdo koho zabil, jak velký mají děti hlad. Nikoli však, proč člověk dokáže být tak krutý.

Zveřejňujeme rovněž reakci Jana Šibíka na tento článek:

"Musím zareagovat na část obsáhlé recenze mé nové knihy a výstavy Ďábel v nás. Jan H. Vitvar zde s určitostí tvrdí, že šéfredaktorka měsíčníku Fotografie magazín neblaze poznamenala právě vydanou knihu. Což ovšem není pravda. To, že nebudou fotografie seřazeny ani chronologicky ani tématicky bylo mé vlastní rozhodnutí, s kterým jsem za pani Mrázkovou již přišel a požádal ji pouze o seřazení jednotlivých záběrů a pomoc při definitivním výběru fotografií pro knihu. Taktéž jsem se sám rozhodl oslovit kolegu z Reflexu Jiřího Rulfa o napsání předmluvy. Záměrně jsem nechtěl ”suchý” text od odborného kritika, který by nějakým způsobem včleňoval mou tvorbu do kontextů. Chtěl jsem text od člověka kterého si velmi vážím a který mě zná řadu let. Tudíž veškerá kritika koncepce padá jen a jen na mou hlavu nikoliv na hlavu Daniely Mrázkové."

Fotografie zmrzačeného dítěte ze Sierra Leone.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Fotografie Jana Šibíka z monografie Ďábel v nás.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz