Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu

  17:24aktualizováno  17:24
V divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.

Václav Havel na děkovačce po premiéře prvního nastudování Odcházení v pražské Arše. | foto: ČTK

Z inscenace OdcházeníPro autora naštěstí v laskavějším světle než loni: spekulace, kde, kdy a s kým se Odcházení bude hrát, nahradily recenze a zprávy o tažení nové hry Českem i Evropou. Díky Odcházení se z Havla znovu suverénně stal nejhranější český autor.

Po květnové premiéře v pražské Arše v režii Davida Radoka následovala další uvedení: Orange Tree Theatre v Londýně (režie Sam Walters), Klicperovo divadlo v Hradci Králové (režie Andrej Krob), polská scéna Těšínského divadla (režie Józef Czernecki), Teatr Ateneum im. Jaracza ve Varšavě (poprvé Odcházení režírovala žena – Izabella Cywińska), Slovenské národné divadlo v Bratislavě (režie Peter Mikulík).

Václav Havel čte hru OdcházeníZa jediný rok, přesněji jaro a podzim, jde o sbírku, za kterou by se nemusel stydět ani komediální hitmaker, natož pak autor her výlučných a náročných, jakým Havel bezesporu je.

Do této bilance je třeba ještě započítat dvě inscenace: první z nich, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, měla premiéru v pátek a druhá, v plzeňském Divadle J. K. Tyla, ji měla v sobotu. Konečně do výčtu patří též brněnská koláž Vladimíra Morávka Cirkus Havel, ukusující mocnou část svého hracího času právě z Odcházení.

Cestující dramatik

Od září je dramatik Havel na cestách společně se svou hrou. Svědomitě jezdí nejen na premiéry, ale většinou také na první zkoušky. Jen v Českých Budějovicích měli smůlu, že se bývalý prezident první čtené zkoušky pro nemoc nemohl zúčastnit.

Světové Odcházení

Krob udělal z královehradeckého Odcházení hořkou tragikomedii
z inscenace OdcházeníUž samotná hra Václava Havla Odcházení byla úspěchem minulé sezony stejně jako první pražské uvedení v režii Davida Radoka. Velkým aspirantem na událost sezony nynější je i druhé české nastudování v hradeckém Klicperově divadle, které připravil Andrej Krob.

Britské Odcházení ztrácí závažnost
Z londýnské verze Havlovy hry OdcházeníBritské Odcházení akcentuje spíše rysy groteskní než existenciální a s chutí se chopí každé příležitosti pro gag, již hra nabízí.

Slovenské Odcházení není výjimečná inscenace, až na Labudova Riegra
Z inscenace OdcházeníKdyž bylo jasné, že Odcházení neuvede Národní divadlo, Václav Havel chvíli koketoval s myšlenkou, že svěří světovou premiéru Slovákům. Neříká se to lehce, ale je dobře, že to neudělal. Odcházení ve Slovenském národním divadle v režii Petra Mikulíka není špatná inscenace, ale ani výjimečná.

Komentář autorského hlasu do hry zatím Havel načetl v češtině, slovenštině a angličtině – v Polsku autorský hlas režisérka vyškrtla. Při návštěvě inscenace v Londýně Havel prozradil, že toto premiérové "turné" podniká také proto, že tak chce načerpat inspiraci i zkušenosti, jež zužitkuje při psaní další hry. V Londýně také připustil, že některé motivy herci trochu zabili, leccos však v textu objevili.

Žebříček nejlepších inscenací Odcházení si Havel nevede a o všech zpracováních s novináři mluví s úctou a jako pravý gentleman vydatně chválí. "On je mimořádně zdvořilý, jemný člověk," říká Jan Burian, režisér plzeňské inscenace, která v sobotu vstoupila v jevištní život. S Havlem se nad textem sešel třikrát a autor prý nezapře původní profesi dramaturga.

"Neříkal nám – Tohle tam nedělejte nebo tohle někde zkazili. Ke všem inscenacím je tolerantní a velmi se baví, když divadelníci najdou v textu něco, čím jej překvapí. Díky tomu, že viděl své Odcházení na scéně tolikrát, získal ke hře odstup," popisuje Burian.

z inscenace OdcházeníRežisér si uvědomuje, že tolik inscenací jedné hry za sebou svádí k tomu, aby divadla spolu soutěžila. "Záměrně jsem proto kromě Radokovy inscenace žádné jiné neviděl. Chtěl jsem se vyhnout pocitu, že je třeba za každou cenu něco udělat jinak. To totiž nemusí být vždycky ku prospěchu věci," přemítá Burian.

Podobně smýšlí i Martin Glaser, režisér verze v Jihočeském divadle. "Nechtěl jsem se vnitřně blokovat a doufám, že hodnoceni nebudeme jen na úrovni porovnávání," říká a dodává, že jeho největší ambicí je udělat hru prostě dobře a rozkrýt v ní co nejvíc významů a vrstev.

"Odcházení je rébus, hádanka, labyrint, ve kterém můžete snadno zabloudit. I proto se naši herci nesmírně těšili na setkání s panem Havlem, protože se chtěli na spoustu věcí zeptat," dodává Glaser.

Poněkud jinak

Oba režiséři, Burian a Glaser, nepochybně připravili verze od jiných interpretací odlišné. Například v Českých Budějovicích je scéna dílem grafika a velký význam hrají projekce slov a nápisů. V Plzni zase byl nečekaný autorský hlas: načetl jej sice opět Václav Havel, ale zcela překvapivě.

Z londýnské verze Havlovy hry Odcházení

Jinakost těchto, v tomto roce posledních variant Odcházení zaručí i obsazení. V Plzni hraje kancléře Riegra slovy Jana Buriana "skutečně pohledný šedesátník" Pavel Pavlovský, v Českých Budějovicích zase ředitel a herec Jihočeského divadla Jiří Šesták, který v roli zúročí svou zkušenost s krajskou politikou.

I po Novém roce bude Václav Havel stále na cestách s Odcházením. Premiéry se chystají v Německu a Chorvatsku, na podpis smlouvy čeká Istanbul a Tel Aviv.

KULTURA 2008

OBRAZEM: Býk v láku za miliardy a Pulitzer pro rockera
Průvodce kulturními událostmi roku 2008 ve fotografiích.

FILM
Temný rytíř se vrátí před Oscary
Temný rytíř - Heath Ledger v roli JokeraStal se zjevením, vydělal skoro miliardu dolarů a vrací se, aby se před Oscary znovu připomněl. Temný rytíř s Heathem Ledgerem.
Režisérka Třeštíková porazila se svým zlodějem exprezidenta
43. MFFKV - Helena Třeštíková u plakátu svého dokumentu RenéDo finále cen Evropské filmové akademie se probojovalo deset nominovaných dokumentů včetně dvou českých časosběrných portrétů: notorického zloděje s literárními sklony jménem René a mezinárodně váženého dramatika a exprezidenta pod názvem Občan Havel. Kdo by tehdy vsadil na zloděje?

HUDBA
Irglová přivezla do Česka Oscara za píseň Falling Slowly
Markéta Irglová pózuje se soškou Oscara na břehy řeky BečvyOscar nepatří jen českým filmařům. Letos jej z Los Angeles přivezla také Markéta Irglová, zpěvačka a skladatelka, představitelka jedné z hlavních rolí irského filmu Once.

LITERATURA
Havel převzal "osamělou" Seifertovu cenu
Václav Havel při přebírání ceny Jaroslava SeifertaSeifertovu cenu dostal letos Václav Havel. V české literatuře se cen uděluje dobrá desítka, přesto je tahle velmi důležitá. Jednak pro své historické kořeny, jednak pro jména, která jsou zapsána na seznamu jejích laureátů.
Osmičkový rok patří i Karlu Čapkovi
Na první svátek vánoční uplyne sedmdesát let ode dne, kdy zemřel Karel Čapek, jeden z nejslavnějších českých literátů.

DIVADLO
Rozzářilo se cimrmanovské České nebe
z generálky cimrmanovské hry České nebeDivadlo Járy Cimrmana je unikum. Z mnoha jeho specifik lze zvolit například tohle: který jiný soubor si může dovolit napínat diváky čekáním na novou hru pět let? V případě posledního titulu, Českého nebe, čekání trvalo ještě o rok déle a chvílemi to vypadalo, že text ani nevznikne.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz