Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž zná nejlepšího klavíristu

  22:02aktualizováno  22:02
J i h l a v a - Ceny jsou rozdány, porotci i soutěžící se rozjeli do svých domovů, světla v koncertním sále pohasla - ve středu 28. 3. v Jihlavě skončila První mezinárodní Mahlerova klavírní soutěž. "Klavírní soutěž byla zasvěcena památce českých skladatelů internovaných v koncentračním táboře Terezín," vysvětlil jeden z hlavních pořadatelů Radoslav Kvapil.

Soutěžního klání se zúčastnili mladí klavíristé z celého světa. Stejné mezinárodní zastoupení měla i porota, sestavená z odborníků, klavíristů a hudebních pedagogů i teoretiků, jenž hodnotila provedení jednotlivých skladeb. Soutěžní podmínkou bylo zařadit do svého repertoáru i několik skladeb terezínských hudebníků.

Klavíristé procházeli během soutěže sítem kol až do středečního finále. Do něho porota vybrala celkem čtyři finalisty. Stali se jimi Ivo Kahánek, Noriko Sezaki, Anne Schätz a Miron Šmídák.  Závěrečné kolo soutěže se uskutečnilo v divadelním sále Horáckého divadla v Jihlavě. Finalisté se představili od 18.00 hodin v koncertu za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.

Absolutním vítězem klavírní soutěže se stal dvaadvacetiletý Ivo Kahánek, student 2. ročníku Hudební akademie múzických umění v Praze. "Jsem nesmírně šťastný ze svého umístění. Musím ale popřemýšlet, co udělat s pianinem, které jsem vyhrál, protože doma mám již dvě," sdělil své bezprostřední pocity Ivo Kahánek.
Jaká teď bude náplň vašich dnů?
Hned v pátek mám koncert v Mariánských Lázních, kde budu s Mariánskolázeňským orchestrem hrát Liszta, a pak zamířím domů. Hodlám odpočívat.
Jak vyčerpávající byla pro vás tato soutěž?
Za sedm dnů, co jsem byl tady, jsem šestkrát hrál na podiu, a to je skutečně hodně náročné odvést výkon vždy na sto procent.
Máte už za sebou poměrně hodně klavírních soutěží a také dost ocenění. Baví vás to ještě?
Každá účast na takovéto soutěži dostane člověka zase o kus dál. Člověk se vybičuje k věcem, kterých by za normálních okolností nebyl schopen. Soutěže jsou dnes pro mladé interprety jednou z mála možností jak proniknout na koncertní podia.

Náhoda a výběr skladeb jednotlivých autorů do finálového kola soutěže tomu chtěla, že ze čtyř kompozic zazněly tři z tvorby L. van Beethovena, z nichž byly dvě úplně totožné.  Co mohlo být z hlediska porovnávání interpretace jednotlivých hráčů podnětné pro porotce, se stalo poněkud zdlouhavým a jednotvárným pro laické posluchače.

Nicméně porota po krátké poradě a za účasti jihlavského náměstka primátora Františka Zelníčka nakonec oznámila svůj verdikt. Hlavní ocenění a s ní i věcnou cenu, kterou bylo Bohemia pianino, si odnesl Ivo Kahánek z Frýdku-Místku. Vedle této hlavní ceny udělila porota i ocenění za hráčsky nejlépe provedené dílo.

Součástí klavírního klání byla i soutěž v improvizaci na hudbu Gustava Mahlera, které se zúčastnili hlavně jazzoví pianisté. "Samozřejmě nejvíce hudebních variací se orientovalo právě do jazzové polohy tak, jak jsme očekávali," vysvětlil Radoslav Kvapil. Suverénním vítězem v této kategorii, kterou hodnotila speciálně sestavená porota (zasedl v ní například i Emil Viklický) se stal Ondřej Kabrna.

První ročník mezinárodní Mahlerovy klavírní soutěže skončil, pořadatelé již ale uvažují o  jeho druhém ročníku v roce 2002.

Ivo Kahánek přebírá od porotců cenu.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz