Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž zná nejlepšího klavíristu

  22:02aktualizováno  22:02
J i h l a v a - Ceny jsou rozdány, porotci i soutěžící se rozjeli do svých domovů, světla v koncertním sále pohasla - ve středu 28. 3. v Jihlavě skončila První mezinárodní Mahlerova klavírní soutěž. "Klavírní soutěž byla zasvěcena památce českých skladatelů internovaných v koncentračním táboře Terezín," vysvětlil jeden z hlavních pořadatelů Radoslav Kvapil.

Soutěžního klání se zúčastnili mladí klavíristé z celého světa. Stejné mezinárodní zastoupení měla i porota, sestavená z odborníků, klavíristů a hudebních pedagogů i teoretiků, jenž hodnotila provedení jednotlivých skladeb. Soutěžní podmínkou bylo zařadit do svého repertoáru i několik skladeb terezínských hudebníků.

Klavíristé procházeli během soutěže sítem kol až do středečního finále. Do něho porota vybrala celkem čtyři finalisty. Stali se jimi Ivo Kahánek, Noriko Sezaki, Anne Schätz a Miron Šmídák.  Závěrečné kolo soutěže se uskutečnilo v divadelním sále Horáckého divadla v Jihlavě. Finalisté se představili od 18.00 hodin v koncertu za doprovodu Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně.

Absolutním vítězem klavírní soutěže se stal dvaadvacetiletý Ivo Kahánek, student 2. ročníku Hudební akademie múzických umění v Praze. "Jsem nesmírně šťastný ze svého umístění. Musím ale popřemýšlet, co udělat s pianinem, které jsem vyhrál, protože doma mám již dvě," sdělil své bezprostřední pocity Ivo Kahánek.
Jaká teď bude náplň vašich dnů?
Hned v pátek mám koncert v Mariánských Lázních, kde budu s Mariánskolázeňským orchestrem hrát Liszta, a pak zamířím domů. Hodlám odpočívat.
Jak vyčerpávající byla pro vás tato soutěž?
Za sedm dnů, co jsem byl tady, jsem šestkrát hrál na podiu, a to je skutečně hodně náročné odvést výkon vždy na sto procent.
Máte už za sebou poměrně hodně klavírních soutěží a také dost ocenění. Baví vás to ještě?
Každá účast na takovéto soutěži dostane člověka zase o kus dál. Člověk se vybičuje k věcem, kterých by za normálních okolností nebyl schopen. Soutěže jsou dnes pro mladé interprety jednou z mála možností jak proniknout na koncertní podia.

Náhoda a výběr skladeb jednotlivých autorů do finálového kola soutěže tomu chtěla, že ze čtyř kompozic zazněly tři z tvorby L. van Beethovena, z nichž byly dvě úplně totožné.  Co mohlo být z hlediska porovnávání interpretace jednotlivých hráčů podnětné pro porotce, se stalo poněkud zdlouhavým a jednotvárným pro laické posluchače.

Nicméně porota po krátké poradě a za účasti jihlavského náměstka primátora Františka Zelníčka nakonec oznámila svůj verdikt. Hlavní ocenění a s ní i věcnou cenu, kterou bylo Bohemia pianino, si odnesl Ivo Kahánek z Frýdku-Místku. Vedle této hlavní ceny udělila porota i ocenění za hráčsky nejlépe provedené dílo.

Součástí klavírního klání byla i soutěž v improvizaci na hudbu Gustava Mahlera, které se zúčastnili hlavně jazzoví pianisté. "Samozřejmě nejvíce hudebních variací se orientovalo právě do jazzové polohy tak, jak jsme očekávali," vysvětlil Radoslav Kvapil. Suverénním vítězem v této kategorii, kterou hodnotila speciálně sestavená porota (zasedl v ní například i Emil Viklický) se stal Ondřej Kabrna.

První ročník mezinárodní Mahlerovy klavírní soutěže skončil, pořadatelé již ale uvažují o  jeho druhém ročníku v roce 2002.

Ivo Kahánek přebírá od porotců cenu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz