Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž o akreditaci na festival

  11:17aktualizováno  11:17
Jihlava - Ve dnech 26. až 29. října se v Jihlavě koná Mezinárodní festival dokumentárního filmu. Letos tak vstoupí do svého již pátého ročníku. Z akce, kterou v prvním ročníku měla ´na svědomí´ skupina studentů jihlavského gymnázia, se stalo setkání, jež má ve filmovém kalendáři už pevné místo.

Před pěti lety překvapila organizátory obrovská divácká účast a také nadšení tvůrců, kteří promítli v Jihlavě své snímky. S přibývajícími ročníky přicházely také změny. "Z národního festivalu stal mezinárodní a začali jsme také udělovat cenu za nejlepší český dokument roku," říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Loni si první ocenění odvezl režisér Karel Vachek za snímek Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie). "Film Karla Vachka mě zlobí a fascinuje zároveň," prohlásil člen poroty, filmový teoretik Jiří Cieslar.

Stalo se samozřejmou součástí festivalu, že tvůrci přijíždějí své filmy uvádět osobně. Otevírá se tak prostor k besedám, které následují vždy bezprostředně po skončení filmových projekcí. "Snažíme se vytvořit prostor k setkání a diskusi," uvádí Hovorka.

Za čtyři roky se v Jihlavě vystřídala celá řada celebrit filmové tvorby. Počet tuzemských hostů se blíží dvěma stům. S překročením hranic se mezi hosty začali objevovat i zahraniční tvůrci, jako jsou třeba Robert Buchar, Alexandrs Demcenko, Alexandr Krivonos, Viktor Kosakovsky, Lasse Naukkarinen, Valerie Lalonde, nebo Richard Leacock.

"Jsem okouzlena: je tu plné kino mladých lidí, kteří o dokumentárním filmu něco vědí," vyznala se pravidelná účastnice festivalu, producentka České televize Alena Müllerová.

"Ročně nás navštíví pět tisíc lidí," počítá Hovorka. Festival významně podporuje i město, které dokonce pravidelně uděluje Cenu za přínos světové kinematografii. Prvním držitelem se stal Viktor Kosakovsky, loni jej následoval Richard Leackock.
Součástí festivalu je i nefilmový program, který přináší koncerty, divadelní představení a scénická čtení.

iDNES a Mladá Fronta DNES jako partneři přehlídky připravili čtenářskou soutěž o festivalové akreditace. Soutěž bude dvoudenní a začátek bude v pondělí, kdy na stránkách novin a na webové adrese http://vysocina.idnes.cz najdetet soutěžní otázku.

Speciální příloha MF DNES věnovaná festivalu vyjde ve středu 24. října.

* SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ *

Mezi 14. a 15. hodinou odpovězte mailem nebo telefonicky na soutěžní otázku. Telefonická odpověď: volejte 066/75 75 111; odpověď mailem: pište na adresu vysocina@idnes.cz.

První čtyři volající, kteří správně zodpoví otázku, získají po jedné akreditaci, vztahující se na celý program festivalu. První dva maily získají taktéž po jedné akreditaci. V odpovědích je nutné uvést plné jméno, adresu a tentokrát oproti jiným soutěžím na iDNES i datum narození!

Soutěžní otázka 23. října 2001Který ruský režisér a za jaký snímek získal v roce 1999 Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě?

Odpověď na soutěžní otázku: V sestavě letošní poroty Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, která bude rozhodovat o nejlepším dokumentárním filmu roku 2001, zasedne Karel Vachek, který je autorem snímku "Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce".  Výherci telefonické soutěže: Pavel Čech z Humpolce, Petr Kalenda z Jihlavy, Jiří Antonů z Jihlavy a Petr Jurka z Jihlavy. Výherce internetové soutěže: Petr Kolaja z Třebíče.

Správnou odpověď se společně se jmény výherců a dozvíte z novin a internetu následující den. Ti, kdo odpoví na soutěžní otázku po telefonu, se správnost odpovědi a pořadí dozvědí ihned. Výherci, kteří se zúčastní internetové soutěže, budou ve stejný den vyrozuměni mailem. Na telefonické odpovědi a maily před 14. hodinou nebude brán zřetel.

Akreditace si výherci soutěže budou mít možnost na své jméno vyzvednout v akreditačním centru festivalu, v jihlavském kině Dukla a to od pátku 26. října od 12 hodin. K tomu, aby jim akreditace byla vydána, musí předložit průkaz totožnosti (s datem narození) a jednu fotografii pasového formátu!

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz