Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soutěž o akreditaci na festival

  11:17aktualizováno  11:17
Jihlava - Ve dnech 26. až 29. října se v Jihlavě koná Mezinárodní festival dokumentárního filmu. Letos tak vstoupí do svého již pátého ročníku. Z akce, kterou v prvním ročníku měla ´na svědomí´ skupina studentů jihlavského gymnázia, se stalo setkání, jež má ve filmovém kalendáři už pevné místo.

Před pěti lety překvapila organizátory obrovská divácká účast a také nadšení tvůrců, kteří promítli v Jihlavě své snímky. S přibývajícími ročníky přicházely také změny. "Z národního festivalu stal mezinárodní a začali jsme také udělovat cenu za nejlepší český dokument roku," říká ředitel festivalu Marek Hovorka.

Loni si první ocenění odvezl režisér Karel Vachek za snímek Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie). "Film Karla Vachka mě zlobí a fascinuje zároveň," prohlásil člen poroty, filmový teoretik Jiří Cieslar.

Stalo se samozřejmou součástí festivalu, že tvůrci přijíždějí své filmy uvádět osobně. Otevírá se tak prostor k besedám, které následují vždy bezprostředně po skončení filmových projekcí. "Snažíme se vytvořit prostor k setkání a diskusi," uvádí Hovorka.

Za čtyři roky se v Jihlavě vystřídala celá řada celebrit filmové tvorby. Počet tuzemských hostů se blíží dvěma stům. S překročením hranic se mezi hosty začali objevovat i zahraniční tvůrci, jako jsou třeba Robert Buchar, Alexandrs Demcenko, Alexandr Krivonos, Viktor Kosakovsky, Lasse Naukkarinen, Valerie Lalonde, nebo Richard Leacock.

"Jsem okouzlena: je tu plné kino mladých lidí, kteří o dokumentárním filmu něco vědí," vyznala se pravidelná účastnice festivalu, producentka České televize Alena Müllerová.

"Ročně nás navštíví pět tisíc lidí," počítá Hovorka. Festival významně podporuje i město, které dokonce pravidelně uděluje Cenu za přínos světové kinematografii. Prvním držitelem se stal Viktor Kosakovsky, loni jej následoval Richard Leackock.
Součástí festivalu je i nefilmový program, který přináší koncerty, divadelní představení a scénická čtení.

iDNES a Mladá Fronta DNES jako partneři přehlídky připravili čtenářskou soutěž o festivalové akreditace. Soutěž bude dvoudenní a začátek bude v pondělí, kdy na stránkách novin a na webové adrese http://vysocina.idnes.cz najdetet soutěžní otázku.

Speciální příloha MF DNES věnovaná festivalu vyjde ve středu 24. října.

* SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ * SOUTĚŽ *

Mezi 14. a 15. hodinou odpovězte mailem nebo telefonicky na soutěžní otázku. Telefonická odpověď: volejte 066/75 75 111; odpověď mailem: pište na adresu vysocina@idnes.cz.

První čtyři volající, kteří správně zodpoví otázku, získají po jedné akreditaci, vztahující se na celý program festivalu. První dva maily získají taktéž po jedné akreditaci. V odpovědích je nutné uvést plné jméno, adresu a tentokrát oproti jiným soutěžím na iDNES i datum narození!

Soutěžní otázka 23. října 2001Který ruský režisér a za jaký snímek získal v roce 1999 Cenu diváků na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě?

Odpověď na soutěžní otázku: V sestavě letošní poroty Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, která bude rozhodovat o nejlepším dokumentárním filmu roku 2001, zasedne Karel Vachek, který je autorem snímku "Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce".  Výherci telefonické soutěže: Pavel Čech z Humpolce, Petr Kalenda z Jihlavy, Jiří Antonů z Jihlavy a Petr Jurka z Jihlavy. Výherce internetové soutěže: Petr Kolaja z Třebíče.

Správnou odpověď se společně se jmény výherců a dozvíte z novin a internetu následující den. Ti, kdo odpoví na soutěžní otázku po telefonu, se správnost odpovědi a pořadí dozvědí ihned. Výherci, kteří se zúčastní internetové soutěže, budou ve stejný den vyrozuměni mailem. Na telefonické odpovědi a maily před 14. hodinou nebude brán zřetel.

Akreditace si výherci soutěže budou mít možnost na své jméno vyzvednout v akreditačním centru festivalu, v jihlavském kině Dukla a to od pátku 26. října od 12 hodin. K tomu, aby jim akreditace byla vydána, musí předložit průkaz totožnosti (s datem narození) a jednu fotografii pasového formátu!

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz