Párky a langoše necháme jiným. Soundtrack láká na šapitó a vyšší úroveň

  10:59aktualizováno  10:59
Už ve čtvrtek začíná festival Soundtrack Poděbrady. Zazní na něm hudba z Pátého elementu, oscarového Kolji nebo hry Kingdom Come: Deliverance.

Nultý ročník festivalu Soundtrack Poděbrady se konal v roce 2016. | foto: Soundtrack Poděbrady

Loni při prvním ročníku lákal ředitel Soundtracku Michal Dvořák návštěvníky na koncert své domovské kapely Lucie, letos zvládl postavit atraktivní program i bez ní. Svou filmovou hudbu tu představí Ondřej Soukup, Čechomor zavzpomíná na kultovní snímek Rok ďábla a s kapelou se předvede i francouzský skladatel Eric Serra, autor muziky k filmům jako Pátý element, Brutální Nikita nebo k bondovce Zlaté oko.

Ochrana před sluncem

Novinkou letošního ročníku bude obří šapitó, ve kterém se odehraje hlavní program. „My tomu zásadně říkáme krytá koncertní hala, ale samozřejmě je to velký stan,“ směje se Dvořák. „Je to ten stejný, ve kterém má Cirque du Soleil stálou scénu v Los Angeles. Na výšku má šestnáct metrů, dřevěnou podlahu, dá se v něm větrat a vejde se tam 2 500 lidí.“

Fotogalerie

Jeho výhody jsou nasnadě. Koncertní provedení filmové hudby doprovázejí projekce, a ty nejsou v odpoledním slunci dobře vidět. Tento problém tedy odpadá. A potom nebude v případném parném dni svítit slunce ani na orchestr, kterému se tak jednak rozlaďovaly nástroje a jednak, jak říká Dvořák, polovině byla zima a polovina byla spálená. Posledním benefitem je částečné odstínění zvuků z okolí. „Pokud má v rámci orchestru znít flétna a venku řve pták, který má zrovna námluvy, tak to není ideální,“ dodává Dvořák.

„Chceme ukázat, že hudba se dá prezentovat na vyšší úrovni než na rockových festivalech. Nic proti nim. I já jsem se chtěl kdysi válet tři dny v blátě a polévat se pivem, ale už jsem z toho vyrostl. A svým vrstevníkům chci nabídnout něco víc. Jako je to ve Spojených státech – přijedete, máte kde zaparkovat, bude dostatek záchodů a kvalitní koutek s jídlem. Párky a langoše přenecháme jiným,“ říká.

Langerová bude zdarma

Na položky hlavního programu, které se odehrají v kryté hale, se prodávají vstupenky od 150 korun v případě zadního sektoru u páteční projekce pohádky Ať žijí duchové!, do 990 korun, pokud vyrazíte do předních řad na koncert Erika Serry. Vedle toho stejně jako loni platí, že na kolonádě se bude hrát zdarma.

„Díky tomu, že jsme po karlovarském festivalu ‚zdědili‘ jako sponzora ČEZ, máme pro lidi gratis line up, za který se jinde normálně platí. Takže venku vystoupí Aneta Langerová, David Koller, Ondřej Brzobohatý, vokální skupina Skety a další. K tomu máme tančírny, řadu menších, ale skvělých kapel. U nádraží bude opět udělaná stanice metra, kde se bude buskovat,“ vyjmenovává Dvořák náplň doprovodného programu.

Po skončení koncertů v hale se dají pryč židle a každý večer budou následovat afterparty. „V sobotu po Eriku Serrovi například přijedou Addictive TV, kluci z Londýna. Velmi doporučuju. Oni pracují s videem podobně jako dýdžejové s muzikou. Před mistrovstvím světa ve fotbale udělali mix jen z fotbalových ruchů a videí. Vznikla tím zajímavá sekvence,“ dodává Dvořák.

V sobotu před půlnocí ještě vystoupí jeho projekt Vivaldianno i s hvězdnou cellistkou Tinou Guo, jež nedávno ukončila světové turné s Hansem Zimmerem a která v Poděbradech povede i workshop.


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

RECENZE: Hudba je lepší než sex, zpívají stále silní Monkey Business

Roman Holý, Monkey Business (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Albová novinka kapely Monkey Business nabízí trumfy jako vždy – náročnější, ale přitom chytlavou muziku pro ty, kteří...

Pražské jaro zahájí orchestr, který po válce utvořili vysídlení Němci

Dirigent Jakub Hrůša

Pražské jaro 2019 otevřou Bamberští symfonikové se svým českým šéfem Jakubem Hrůšou. Jejich provedení Smetanovy Mé...

RECENZE: Sting, Shaggy a koncert jako vytepaný z čiré lásky k hudbě

Sting a Shaggy na společném koncertu v pražském Foru Karlín 16. listopadu 2018

Angličan Sting a Jamajčan Shaggy se spojili na desce nazvané 44/876 a v pátek dovezli show vycházející ze společného...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz