Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukup a Janda: jeseteři loví X Factor

  0:21aktualizováno  0:21
Česko letos nehledá hudební superstar, nýbrž faktor X, a v tom je rozdíl. Zatímco dříve vyhrával nejhezčí hlas, tentokrát pátráme po zpěvácích, kteří budou mít kouzlo navíc.

Ondřej Soukup a Petr Janda | foto: David PortMF DNES

Charizma. Dar shůry. Faktor X. V porotě zasedly i dvě legendy české populární hudby − kapelník Olympiku Petr Janda a skladatel Ondřej Soukup.

Sešli jste se jako porotci v soutěži X Factor. Jak se vám změnil život od chvíle, kdy jste každý nedělní večer v televizi?
Soukup: Lidi na nás čumí jako na jesetery. Všude.
Janda: Jo. Léta jsem se nepodepisoval dětem školou povinným, ale teď už zase. Tuhle jdu v Kostelci nakupovat kolem poledního, zrovna když vypustili školu, a všechny ty děti mě honí, jako bych byl členem Beatles v Hard Day's Night. Utíkal jsem jim, lezlo mi to na nervy.
Soukup: Tohle je magická moc televize: objevíte se v ní, je o vás zájem, ale ten zmizí, jakmile na obrazovce nejste. Vidím to na svých webových stránkách − když jsem byl porotcem SuperStar, vyletěly statistiky návštěv rapidně nahoru, ale když soutěž skončila, do dvou měsíců jsem byl zase na standardních číslech.

Víme, oč šlo v kdysi v SuperStar, ale koho vlastně hledáme teď  v X Factoru?
Soukup: Už to nemusí být ani kdovíjaký zpěvák. Spíš nám jde o osobnost s názorem, nejlíp o autorský typ.
Janda: Tentokrát by měl divák pochopit líp než v SuperStar, o co v naší branži jde. Mám dobrý příklad: existoval zpěvák Bartoň, který měl hlas jako Gott a všichni si říkali, že Gotta zlikviduje, jenže on měl nevýhodu − na pódiu z něj nic nevyzařovalo. Snažil se, ale neměl ten faktor X, vůbec žádné fluidum. Proto byla jeho kariéra krátká, vyhrál Bratislavskou lyru, ale hned spadl dolů... Díky X Factoru snad diváci líp pochopí, co česká hudba potřebuje, protože třeba ten Drda, co vyhrál třetí SuperStar, neměl faktor vůbec žádnej.
Soukup: Taky mi připadá, že v něm nic není.
Janda: Zero! Nikdo z naší generace neměl tak masivní podporu televize, ale většina soutěžících ze SuperStar svoje možnosti promrhala, protože v televizi byli zvyklí, že mají hlasového poradce, výbornou profesionální kapelu a písničku jim někdo vybere − stačí ji jen zazpívat. A pak soutěž skončila, všechno museli zvládat sami, a to bylo nad jejich síly.

Vážně si myslíte, že je nová soutěž větší nadějí pro budoucnost české hudby, než byla SuperStar?
Soukup: Snad jo, ale abychom zase SuperStar úplně nezatracovali − první kolo přece objevilo Anetu, zaplaťpánbůh za ni, pak Sámera, který má charizma, a třeba Tomáš Savka si našel místo v muzikálech, kde mu to jde.
Janda: Jasně, tihle uspěli, ale je otázka, jestli zaplnili díru v populární hubě na deset let dopředu. Asi ne. Všichni si jsou celkem podobní, ale já když hraju poslední dobou na nějakém festivalu, tak mě vždycky překvapí ta pestrost muzikantů − připadám si strašně zkostnatělej!
Soukup: Určitě, žánrový rozptyl je čím dál širší.
Janda: Jenomže v televizních soutěžích ne, ty jsou naopak úzký a obvykle vyprodukujou jediný typ člověka − takového, co na něj maminka může být hrdá. Podle mě by v televizní soutěži tohohle typu neuspěla snad ani Radůza.
Soukup: Možná, že ani ty bys neuspěl.
Janda: Já určitě ne, protože neumím zpívat jiný písničky než svoje. Za celý život jsem nazpíval čtyři sta věcí, z toho jenom dvě jsem nesložil, a kdyby mi řekli, ať zkusím Pramínek vlasů, tak bych to zvoral.

Magazín DNES!

foto

Celý rozhovor se Soukupem
a Jandou čtěte ve čtvrtečním
Magazínu DNES

Jakou chybu udělala Aneta Langerová? Proč uspěl Ivan Mládek v Polsku? Co si porotci myslí o úspěchu Markéty Irglové?Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

J.A.R. vydají desku remixů. Na Eskalaci bobra se objeví i Baumaxa

Kapela J.A.R.

Po triumfálním tažení s deskou Eskalace dobra, které v týdnu skupina J.A.R. završila třemi cenami Anděl, vydá po vzoru...

Najdete na iDNES.cz