Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soukup a Janda: jeseteři loví X Factor

  0:21aktualizováno  0:21
Česko letos nehledá hudební superstar, nýbrž faktor X, a v tom je rozdíl. Zatímco dříve vyhrával nejhezčí hlas, tentokrát pátráme po zpěvácích, kteří budou mít kouzlo navíc.

Ondřej Soukup a Petr Janda | foto: David PortMF DNES

Charizma. Dar shůry. Faktor X. V porotě zasedly i dvě legendy české populární hudby − kapelník Olympiku Petr Janda a skladatel Ondřej Soukup.

Sešli jste se jako porotci v soutěži X Factor. Jak se vám změnil život od chvíle, kdy jste každý nedělní večer v televizi?
Soukup: Lidi na nás čumí jako na jesetery. Všude.
Janda: Jo. Léta jsem se nepodepisoval dětem školou povinným, ale teď už zase. Tuhle jdu v Kostelci nakupovat kolem poledního, zrovna když vypustili školu, a všechny ty děti mě honí, jako bych byl členem Beatles v Hard Day's Night. Utíkal jsem jim, lezlo mi to na nervy.
Soukup: Tohle je magická moc televize: objevíte se v ní, je o vás zájem, ale ten zmizí, jakmile na obrazovce nejste. Vidím to na svých webových stránkách − když jsem byl porotcem SuperStar, vyletěly statistiky návštěv rapidně nahoru, ale když soutěž skončila, do dvou měsíců jsem byl zase na standardních číslech.

Víme, oč šlo v kdysi v SuperStar, ale koho vlastně hledáme teď  v X Factoru?
Soukup: Už to nemusí být ani kdovíjaký zpěvák. Spíš nám jde o osobnost s názorem, nejlíp o autorský typ.
Janda: Tentokrát by měl divák pochopit líp než v SuperStar, o co v naší branži jde. Mám dobrý příklad: existoval zpěvák Bartoň, který měl hlas jako Gott a všichni si říkali, že Gotta zlikviduje, jenže on měl nevýhodu − na pódiu z něj nic nevyzařovalo. Snažil se, ale neměl ten faktor X, vůbec žádné fluidum. Proto byla jeho kariéra krátká, vyhrál Bratislavskou lyru, ale hned spadl dolů... Díky X Factoru snad diváci líp pochopí, co česká hudba potřebuje, protože třeba ten Drda, co vyhrál třetí SuperStar, neměl faktor vůbec žádnej.
Soukup: Taky mi připadá, že v něm nic není.
Janda: Zero! Nikdo z naší generace neměl tak masivní podporu televize, ale většina soutěžících ze SuperStar svoje možnosti promrhala, protože v televizi byli zvyklí, že mají hlasového poradce, výbornou profesionální kapelu a písničku jim někdo vybere − stačí ji jen zazpívat. A pak soutěž skončila, všechno museli zvládat sami, a to bylo nad jejich síly.

Vážně si myslíte, že je nová soutěž větší nadějí pro budoucnost české hudby, než byla SuperStar?
Soukup: Snad jo, ale abychom zase SuperStar úplně nezatracovali − první kolo přece objevilo Anetu, zaplaťpánbůh za ni, pak Sámera, který má charizma, a třeba Tomáš Savka si našel místo v muzikálech, kde mu to jde.
Janda: Jasně, tihle uspěli, ale je otázka, jestli zaplnili díru v populární hubě na deset let dopředu. Asi ne. Všichni si jsou celkem podobní, ale já když hraju poslední dobou na nějakém festivalu, tak mě vždycky překvapí ta pestrost muzikantů − připadám si strašně zkostnatělej!
Soukup: Určitě, žánrový rozptyl je čím dál širší.
Janda: Jenomže v televizních soutěžích ne, ty jsou naopak úzký a obvykle vyprodukujou jediný typ člověka − takového, co na něj maminka může být hrdá. Podle mě by v televizní soutěži tohohle typu neuspěla snad ani Radůza.
Soukup: Možná, že ani ty bys neuspěl.
Janda: Já určitě ne, protože neumím zpívat jiný písničky než svoje. Za celý život jsem nazpíval čtyři sta věcí, z toho jenom dvě jsem nesložil, a kdyby mi řekli, ať zkusím Pramínek vlasů, tak bych to zvoral.

Magazín DNES!

foto

Celý rozhovor se Soukupem
a Jandou čtěte ve čtvrtečním
Magazínu DNES

Jakou chybu udělala Aneta Langerová? Proč uspěl Ivan Mládek v Polsku? Co si porotci myslí o úspěchu Markéty Irglové?Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Najdete na iDNES.cz