Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souhrným přehledem jednotlivými výstavami v prostorách Národního Muzea

aktualizováno 
-

Z POKLADNICE NÁRODNÍHO MUZEA


 

 

 


Výstava ke 180. výročí založení Národního muzea představí jednotlivá muzea na jedinečných příkladech jejich sbírek a vědecké práce. Stane se proměňujícím obrazem muzea, protože dosud nevystavované exponáty sbírek NM budou veřejnosti zpřístupněny pouze omezenou dobu. Výstava potrvá do konce roku 1998.

 


                                                   Hlavní stránka Národního muzea 

                                   DŘEVO KRÁSNÝCH STROMŮ

(hlavní budova NM, prvním patro - od 14.8. do konce roku 1998)
Velká výstava pro všechny, kdo mají rádi dřevo, jeho tvary, kresbu, teplo a vůni. Ze dřeva každého stromu budou vystaveny hotové výrobky, různou technikou upravené, řemeslné-soustružené a truhlářské práce a v neposlední řadě i díla výtvarná.


              PRAŽSKÝ NAKLADATEL VÁCLAV POLÁČEK (1898-1969)

(od 1. 10. do konce roku 1998 - Kabinet knižní kultury)
Výstava k 100. výročí narození. V roce 1922 založil V.Poláček první družstevní vydavatelství v Československu s názvem „Družstevní práce". Tisky vydavatelství byly doprovázeny pracemi předních výtvarníků té doby (C.Boudy, J.Konůpka, J. Čapka a dalších). Vydavatelství Družstevní práce existovalo do roku 1949 a vydalo na čytři sta knih. V roce 1942 uprostřed druhé světové války a německé okupace se rozhodl Václav Poláček založit samostatné vydavatelství, které neslo označení „Pražské nakladatelství Václava Poláčka". Tématickým zaměřením bylo vydávání umělecko-historické literatury a Pragensie. Za sedm let své existence ve stížených podmínkách vydal Václav Poláček v tomto vydavatelství 53 knih o Praze a výtvarném umění. Knihovna Národního muzea získala archivní pozůstalost koupí v roce 1970.


                        ZTRACENÁ MOŘE UPROSTŘED EVROPY

(do 2. 11. 1998 - přízemí)
Výstava nových originálních paleontologických rekonstrukcí malíře Jana Sováka doplněna zkamenělinami z českých starších prvohor na jejichž základě tyto rekonstrukce vznikly.


                                                ŽIJÍ TU S NÁMI

(od 15. září 1998 do dubna 1999 - vitríny v metru)
Mnohostranný pohled na život a osobnost ježků a jejich ochranu.


Z ODKAZU AKADEMICKÉ MALÍŘKY LUDMILY JIŘINCOVÉ

(prodlouženo do 29. 11. - přednáškový sál Lobkovického paláce)

Výstava uspořádaná Knihovnou Národního muzea přibližuje osobnost Ludmily Jiřincové (9.5.1912 - 22.1.1994) nejenom jako akademické malířky, ale i jako vynikající grafičky a náruživé sběratelky. Výstava představí výběr z celoživotní knižní a grafické tvorby Ludnily Jiřincové, její fotoarchiv i obsáhlou kolekci obrazů vlastních i jiných umělců, kteří své dílo malířce věnovali. Součástí jejího velkolepého odkazu Národnímu muzeu jsou též umělecké předměty (sklo, porcelán, dřevořezby, ...) a soubor lidových dřevěných hraček, které umělkyně získala od J. Zrzavého. Všechny vybrané exponáty budou umístěny do původního stylového nábytku. Výstava tak získá skutečnou podobu ateliéru Ludmily Jiřincové.


ČESKOSLOVENSKÉ LETECTVÍ

(prodlouženo do 15. 11. 1998 - přednáškový sál LP)
Výstava „Československé letectví“ bude jedním z příspěvků Národního muzea k oslavám 80. výročí vzniku Československé republiky. Bude mapovat Československé letectví od jeho počátku (I. světová válka) až do současnosti. Vedle fotografické a obrazové dokumentace budou součástí výstavy i modely letadel, zejména pak z II. světové války, uniformy, odznaky, výstroj, vyznamenání, palubní deníky a p. Letectví je důležitou složkou kulturní a technické
historie Československa. Oslavy vzniku Československé republiky jsou proto dobrou příležitostí k tomu, abychom si připomenuli významné technické a konstruktérské úspěchy, jakož i významné osobnosti, z nichž mnohé byly komunistickým režimem neprávem přehlíženy.


NEJSTARŠÍ KOLKY NA ÚZEMÍ ČESKÝCH ZEMÍ 1686 - 1854

(prodlouženo do 29. 11. 1998 - kaple LP)

Numismatické oddělení Národního muzea představuje veřejnosti poprvé průřez částí rozsáhlé sbírky kolků, která je v oddělení uložena. Celý unikátní soubor, který muzeum v roce 1936 koupilo od sběratele Ladislava Hanuse, zahrnuje originály kolků v albech a doklady o jejich použití na území bývalého Rakouska-Uherska, a to od počátku kolkování v roce 1686 až do roku 1918. Výběr materiálů této výstavy je soustředěn pouze na území českých zemí v období, kdy kolek měl podobu kolkového razítka (1686 až 1854). V roce 1854 byly zavedeny kolky jako kolkové známky a ty se v praxi používají dodnes.


ANNA FINGERHUTOVÁ (1788 - 1873) - Panímaminka od Halánků

(od 15.10.1998 - do 7.2.1999 ve 3. patře výstavní budovy Náprstkova muzea)
V roce 1998 si připomínáme 210 let od narození a 125 let od úmrtí A.Fingerhutové, majitelky pivovaru a vinopalny U Halánků na Betlémském naměstí, známé pražské dobrodějky a mecenášky, matky Vojty Náprstka. Pro záslužnou činnost byla pražskými chudými nazývána Panímaminka od Halánků a znala ji nejen Praha, ale i venkov, kam dodávala lihové nápoje. Také slovenští dráteníci šířili pověst o její dobrotě až v Uhrách. Na výstavě kromě listinných a obrazových exponátů budou vystaveny věci osobní a také předměty dokumentující živnost lihovarnickou a pivovarnickou, které dosud nebyly vystaveny. V dnešní době charakterizované honbou za majetkem je dobré si připomínat lidi, kteří téměř celý svůj majetek nezištně rozdali ve prospěch všeobecného blaha, pokroku a vzdělání.


VŠICHNI JSME LIDÉ

(26. 11. 1998 - 7. 3. 1999, přízemí)
Nová výstava podává na příkladech z mimoevropského i evropského prostředí multikulturní obraz světa. Snaží se tak nastavit zrcadlo úzce evropocentrickému myšlení, které má tendenci z nepochopení označovat vše jiné za nekulturní, tj. za nedokonalé a zaostalé. Tématem výstavy je přístup různých kultur světa k základním, tzv. přechodovým obdobím lidského života - jako je narození, dospívání, svatba a smrt - a vyrovnávání se s nimi pomocí obřadů a symbolů. Záměrem výstavy je přispět ke zvyšování vzájemné etnické tolerance a tak i k programu potlačování rasismu a xenofobie.


ZEMĚMI ORIENTU

(12. 11. 1998 - 24. 1. 1999, přednáškový sál)
Fotografie Edgara a Evy Knoblochových z cest od Maroka po Indii.


Z DĚJIN PIVOVARNICTVÍ

(do 6. 12. 1998 ve 2. patře výstavní budovy)
Doprovodná výstavka k výstavě Anna Fingerhutová - Panímaminka od Halánků.


POKLADY ČÍNSKÉ STUDOVNY

(3. 11. 1998 - 3. 1. 1999, přízemí)
V pracovně čínského vzdělance, byla kromě čtyř „pokladů studovny“ jako je papír, štětec, tuž a třecí kámen, celá řada různých kapátek, nádobek na vymývání štětců, těžítek apod. Všechny předměty jsou ukázkou skvělé úrovně uměleckého řemesla.


PROGRAM „ŠALDA“

(Muzeum knihy, Žďár nad Sázavou)

Francouzská díla vydaná v České republice od roku 1992.
Výstava ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.


Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...
KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti předvádějí školní hru o Jezulátku. Může to...  celý článek

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)
Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera, spisovatelka J. K. Rowlingová, si zoufale přeje...  celý článek

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín
Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a karikaturistovi bylo 75 let. Renčín je autorem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.