Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Současné české seriály mají kouzlo, ale za zahraničními vzory pokulhávají

  15:17aktualizováno  15:17
České televize jsou zahlceny seriály, které diváci žádají. Snese domácí produkce alespoň letmé srovnání se zahraničními opusy, u nichž se leckdy inspiruje?

Ordinace v růžové zahradě (2008) | foto: Archiv TV Nova

Vezměme to chronologicky. Každý všední den před televizními novinami se divák může projít Ulicí, nahlédnout do domácností postavám realitě více či méně podobným a dát si pivo u Henryho, tedy u toho Američana s roztomilým přízvukem.

Michal Zelenka (vpravo) s kolegy ze seriálu Ošklivka KatkaV pondělí se pak musí rozhodnout, jestli zkusí vyřešit zapeklitý případ společně s příslušníky Kriminálky Anděl, nebo zkontroluje lesklost rovnátek slečny Katky, které všichni po vzoru té kolumbijské příšerky říkají Ošklivka.

V úterý může zkontrolovat, zda se vztah doktora Mázla s mrchou Tárovou vyvíjí slibně a jestli "Růžovka" vůbec ještě stojí. Případně zjistit, zda si Andrea Rubešová nepořídila nové brýle či náhodou nezjistila, že je vlastně hodná.

Tak by se dalo pokračovat donekonečna - respektive do konce týdne. Protože od pondělí vše začíná nanovo. Stejné vztahy, podobné zápletky, v nichž se jen vymění aktéři. Ať se snaží sebevíc, štěstí nikomu z nich nikdo nepojistí. Snad jen milosrdný scénárista a štědrý produkční.

Ulice

Fenomén Ulice, denní seriál, jež nedávno překonal magickou tisícovku dílů, diváky stále táhne. Proč? Na nic si nehraje a drží úroveň. Řeší se tu normální, běžné problémy (ztráta zaměstnání, manželská krize), netlačí se na pilu a hrají tu povětšinou výteční herci.

UKÁZKA ZE SERIÁLU ULICE

Je-li možné najít v zahraniční produkci adekvátní produkt, pak je to legendární soap-opera Tak jde čas, svého času i u nás hojně sledovaná. Byť ji s Ulicí tematicky nelze porovnávat, společnou mají jednu, o to zásadnější věc - nekonečnost.

Kriminálka Anděl

Pohled na Kriminálku Anděl je zajímavější. Nelze jí upřít pokus o modernost, dravost a švih, ovšem srovnání s Kriminálkami * (za * doplňte jakoukoli severoamerickou reálii od Miami po New York) neustojí.

seriál Kriminálka AndělNa české poměry relativně odvážný vstup do dlouhá léta nečeřených vod detektivních seriálů, jejichž progrese se zastavila v zakouřeném umakartovém kanclíku hrdinů Malého pitavalu z velkého města, případně u dramaticky pozdviženého obočí detektiva Martina Tomsy, totiž nese pachuť levné ateliérovky.

Nedělejme si iluze, že interiéry amerických kriminálek točí tvůrci jen a pouze v reáliích. I oni využívají služeb rozlehlých hangárů, jenže to umí natočit bez pocitu, že za sádrokartonovou stěnou zrovna doktor Pusenský tepe mladou Valšíkovou.

Ordinace v růžové zahradě, Velmi křehké vztahy, NEMOCNICE NA KRAJI MĚSTA

Původně uzavřené série Ordinace v růžové zahradě a Rodinných pout (později Velmi křehkých vztahů) se nafoukly do regulérně soap-operových monster kvůli vysoké sledovanosti. A zároveň si vzájemně konkurují ve smyslu "přeci jim neuděláme radost tím, že stáhneme naší vlajkovou loď z místa, kde pluje jejich".

UKÁZKA ZE SERIÁLU ORDINACE V RŮŽOVÉ ZAHRADĚ

Oba seriály se dotýkají - od dob Dietlovy Nemocnice na kraji města - divácky snad nejatraktivnějšího seriálového prostředí, totiž lékařského. Srovnatelný zahraniční seriál? S křečovitě přivřenými víčky Chicago Hope.

Velmi křehké vztahy (2008)Lékařské prostředí jde totiž ve všech třech seriálech ruku v ruce se soukromým životem hlavních hrdinů. Ovšem česká - bez urážky - papundeklová rychloprodukce šustící papírem těžko dosáhne propracované struktury Chicago Hope, nejen kvůli objemu prostředků, jež do seriálů tečou.

Zcela svébytně a v konečném součtu vítězně se nakonec jeví Nemocnice na kraji města. Skvěle napsaným Dietlovým originálem počínaje, ztěžka kulhajícím pokračováním po dvaceti letech a svěže uchopenými Novými osudy konče. Už ze cti k prapůvodu snad nejúspěšnější české "zdravotnické" série a profesionalitě všech zúčastněných tvůrců není vhodné za hranice vyrážet. Nemocnice je prostě originál.

Ošklivka Katka

Ošklivka Katka? Z průhledného schématu dávno viděného v kolumbijském originálu šlo i přes jistě napjatý rozpočet vykřesat přece jen trochu víc než stylizačně nejednotné kreace představitelů figurek.

Nehledě na jasně citelné a nelogické skoky ve stylizaci, jako by tvůrci od začátku netušili, co vlastně chtějí točit, a v průběhu seriálu namátkově experimentovali způsobem "zkusme to uchopit trochu jinak, třeba to zabere lépe".

UKÁZKA ZE SERIÁLU OŠKLIVKA KATKA

Comeback

Má cenu srovnávat seriál Comeback, po zpackaných pokusech typu Nováci a s čestnou výjimkou Hospody konečně pořádný pokus o český sitcom, se zámořskou produkcí? Kromě specifických principů žánru ne.

Comeback se totiž opírá o hrdinu blízkého snad jen zemím bývalého východního bloku - normalizační pěveckou hvězdu. A už zmíněné zákonitosti sitcomu tvůrci evidentně znají. Jen se s nimi trochu víc ztotožnit.

sitkom Comeback - Tomáš MatonohaJe nabíledni, že český seriál jakékoliv kvality uspěje u tuzemského diváka spíše než sebelepší zahraniční. Česky mluvící herec je bližší než George Clooney s hlasem Jana Kanyzy.

Výhodou tuzemských seriálů je také skoro vždy obsazení plné zvučných jmen a herců často výjimečných kvalit. To ovšem neznamená, že by tento rybník nepotřeboval vypustit, vyčistit a napustit novou svěží vodou. I kvůli standardně, někdy až nesnesitelně pomalému tempu vyprávění, které v české seriálové tvorbě společně s polopatistickým vysvětlováním pevně zapustilo kořeny.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz