Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sošky přilákají diváky

  10:54aktualizováno  10:54
Oscarový film získá víc než čest a slávu - peníze z kin, do kterých čerstvá trofej přiláká další diváky. Distributoři potvrzují, že tahle vábnička už platí i v tuzemsku a že s ní předem počítali.

Gladiátor má Oscarů pět včetně titulu nejlepší film roku 2000 - proto se slavně navrací do kin, ačkoli odtud již loni na podzim přešel do videodistribuce. "Počínaje nadcházejícím víkendem se bude Gladiátor znovu promítat, většinou v multikinech.Dokonce jsme objednali dvě nové kopie, protože ty původní byly dost ohrané," říká Aleš Danielis z Bontonfilmu.

Nicméně v tržbách z kin už jim Gladiátor asi velké šoky nepřipraví, spíše tu jde o reklamu a jeho oscarový nátěr by se následně mohl odrazit ve zvýšeném prodeji videokazet a DVD. "Podobně je tomu i jinde, v amerických kinech se Gladiátor už prakticky nehraje. Má však před sebou bohatou cestu na jiných nosičích, v kabelových televizích, a především na DVD, o něž roste zájem na celém světě," potvrzuje distributor.

Čím větší časový odstup leží mezi datem premiéry filmu a jeho oscarovým oceněním, tím menší "druhou" odezvu pak kina zachytí. "U Gladiátora odhaduji tak desetiprocentní nárůst. Zato loni, když Americká krása chytla oscarovou výhru ještě za svého putování v našich kinech, její výsledky se zdvojnásobily," dokládá Danielis, jak na publicitu slyší český divák. Dokonce i nominace obnovila zájem o Hřebejkovo Musíme si pomáhat: "Zkrátka vliv Oscarů na zdejší trh je už zcela patrný a jednoznačný."

Tchajwanský Tygr a drak dostal Oscary sice "jen" čtyři, zase má onu výhodu nedávné české premiéry. "Zdaleka ne všichni ve firmě tomu filmu věřili, ale já intuitivně cítil, že udělá díru do světa," raduje se Jan Bradáč z Falconu. Začali 1. března jen se šesti kopiemi a postupně počet zvyšovali. "Teď přidáme ještě tři, čímž se dostaneme na dvanáct kopií - a to už je číslo hodné opravdu velkého filmu."

Země, kde Tygra a draka ještě neuvádějí, mají prý smůlu - budou teď muset za nákup práv zaplatit mnohem víc, podobně jako herec vyznamenaný Oscarem může žádat vyšší honorář. "Sto milionů dolarů, které už Leeův čínsky mluvený snímek získal na mezinárodních tržbách, zdaleka není jeho konečná, Oscary mu daly novou injekci," odhaduje Bradáč. Čeká, že narostou i tuzemské výsledky Tygra a draka, třebaže těžko dosáhnou rekordu komedie Lepší už to nebude; ta své tržby po Oscarech "vytáhla" ze tří na více než čtrnáct milionů korun.

Z letošního oscarového triumvirátu zatím visí otazník pouze nad drogovým dramatem Traffic. Unie filmových distributorů nadále neví o nikom, kdo by je pro Česko zakoupil. Podle Danielise je Traffic "pořád nezvěstný", podle Bradáče je "v ilegalitě". Navíc oba se shodují, že by bylo sebevraždou kupovat film s tak vážným tématem pro tak malý trh, nadto za oscarově navýšenou cenu.

Deset vteřin jsem věřil ve vítězství
(Rozhovor s Janem Hřebejkem)


Své naděje na Oscara prý držel Jan Hřebejk přísně na uzdě - přesto na deset vteřin  uvěřil, že by mohl vyhrát. "Když začali vyhlašovat naši kategorii, přiběhl kameraman, vkleče zamířil hledáček přímo na nás, a to mě zmátlo. Jenže pak řekli jiný výsledek, on zazmatkoval, odběhl a mně došlo, že na kameře nesvítilo červené světýlko, takže netočil. Nevadí, snad se to světýlko rozsvítí jindy," říkal do telefonu český režisér těsně po ceremoniálu cestou na večírek. Tu popsal slovy: "Vezeme se v limuzíně, v pohodě, s doutníkem mezi zuby, vysmátí až za ušima."

Takže pro vás bez Oscara nenastal konec světa?
Vážně jsme naladěni pozitivně - to přece není konec světa, ale naopak začátek. Fakt, že jsme tu vůbec byli, je hrozně důležitý nejen pro nás, ale pro celý český film. Ang Lee byl opravdu silný favorit, a nakonec byl možná zklamanější než my, protože nedostal Oscara za režii.

Užil jste si tu velkou slavnost alespoň poté, co jste vypadl ze hry?
Jistě, po tom napětí to byla velká úleva, zvlášť když chvilku nato zazpíval můj oblíbenec Bob Dylan. V televizi to divákům mohlo připadat dlouhé, ale v sále jsem měl pocit, že to frčí, i když show to nebyla nijak nápaditá a těm jemnějším vtípkům Stevea Martina jsem se svou angličtinou nerozuměl.

Necítil jste se mezi světovými hvězdami trochu odstrčený?
Naopak, musím přiznat, že atmosféra se mi moc líbila. Příjemně mě překvapilo, že tu nevládl snobismus ani separatimus, že celý večer měl pospolitý charakter. Vlastně jako u nás v Lucerně na Českých lvech: můžete mluvit, s kým chcete, vnímáte blízkost všech těch lidí, z nichž každý ví stejně dobře jako vy, kolik energie znamená natočit film a kolik sil stojí dostat se až sem. Možná odtud plyne ta spontánní důvěrnost. Třeba producent Dino De Laurentiis nám vykládal, že jeho dcera je právě na Slovensku, se Stevenem Soderberghem jsme si stiskli ruku na toaletě...

Vnímáte díky oscarovému výletu svou profesi jinak?
Mám stejný vztah ke své práci, ať jsem kdekoli. Jsem zvyklý, že musím vydupat film ze země, ve čtyřiatřiceti už vím, že mi někdo pomůže, jen když se mu to vyplatí. Já musím točit své sny a dělat to, co považuji za správné. Rozhodně jsem po týdnu pobytu v Hollywoodu nečekal nabídku, abych tam za měsíc přijel točit.

Míříte teď do New Yorku a domů se vracíte až v pátek. Chcete něco vzkázat těm zklamaným příznivcům, kteří vám tady drželi palce?
Vyřiďte jim, že se díváme dopředu, ať se tam koukají s námi - třeba se na Oscary ještě vrátíme. A distributoři ať koupí do českých kin ten skvělý mexický film, co byl nominován s námi.

Záznam on-line zpravodajství z předávání Oscarů naleznete ZDE.

Ang Lee, režisér filmu Tygr a drak.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Oscary bude moderovat hlas kresleného batolete, které chce zabít matku

Seth MacFarlane

Na předávání Oscarů bude příští rok zřejmě hodně veselo. Moderátorem slavnostního předávání zlatý sošek bude mít v...

Umělec? Nádherné vyznání lásky k filmu, kochá se Francie i Mitterrand

Herec Jean Dujardin se mazlí se svým Oscarem za hlavní mužkou roli ve filmu

Francie se dme pýchou. Zatímco politici v Paříži zdůrazňují, že hollywoodské ocenění filmu Umělec potvrzuje...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz