Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přestaňme plakat, nebo otevřeme dveře. Co se děje v Sýrii, je naše vina

  8:55aktualizováno  8:55
Známý francouzský spisovatel Sorj Chalandon coby válečný zpravodaj deníku La Libération popisoval nejen krvavé střety na Blízkém východě, ale třeba i v Severním Irsku.

Francouzský spisovatel Sorj Chalandon | foto: Argo

S tragickým příběhem Denise Donaldsona, čelního představitele teroristické organizace IRA, se vyrovnal v románech Můj zrádce a Návrat do Killybegs, které dostaly řadu cen. Nyní mu v Česku vychází kniha Čtvrtá zeď.

Své zážitky velmi silně přenášíte do literární tvorby. Je tomu tak i vašem novém románu Čtvrtá zeď, který se odehrává v Libanonu?
Tu knihu jsem napsal až poté, co jsem přestal dělat válečného reportéra. Hlavní hrdina George (Chalandonovo druhé křestní jméno, pozn. red.) je vlastně moje druhé já, kdybych ve válce zůstal. On je ten barbar. Není to tak, že bych hledal, jak se člověk chová v extrémních situacích, je to spíše o vyrovnání se s tím. Barbar, o kterém mluvím, nemůže fungovat v době míru. Mohl by se totiž špatně chovat ke svým dětem, kamarádům, kolegům.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Jak se spisovatel Sorj Chalandon vyrovnal s tím, že jeho kamarád byl agentem britské tajné služby MI5? A proč byl sám členem extrémistického hnutí? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Téma.

Který z těch válečných konfliktů na vás nejvíce vnitřně zapůsobil?
Jako novinář jsem byl ve válce Iráku s Íránem, v Afghánistánu v době války se Sovětským svazem, v Somálsku, v Libanonu. Nejvíce mě vždy zasáhlo, když jsem viděl umírat děti. Nejhorší obrazy, které ve mně zůstanou do konce života, jsou obrazy mrtvých dětí v palestinských táborech Sabra a Šatíla. Ještě více to ve mně rezonuje od doby, kdy mám sám děti.

Vnitřně se mohu smířit s tím, když zemře muž rukou muže, ale nedokážu se smířit, když je obětí dítě. A je to ještě silnější, než kdyby tam padla bomba. Když dneska sleduji zprávy o tom, co se děje v Sýrii, a v záběru se objeví mrtvé dítě, už se dál nemohu dívat.

Zmínil jste uprchlické tábory. Jaký máte názor na současnou migrační krizi v Evropě?
Můj pohled je jednoduchý. Buď tady přestaneme hromadně plakat nad tím, co se v Sýrii děje, nebo prostě otevřeme dveře. Ale když to uděláme, tak nesmíme počítat. Mám dojem, že je jasné, že my ty naše dveře neotevíráme. Přitom z velké části je to, co se děje v Sýrii a v Iráku, naší vinou.

Ano, říká se, že euroatlantická civilizace svými zásahy například v Iráku vzestup Islámského státu zapříčinila. Ale těžko to budete nyní vysvětlovat Evropanům, kteří nezažili 70 let válku a dnes čelí teroristickým hrozbám.
Nemám žádné prostředky, abych lidi přesvědčil. Ale bojuji proti těm, kteří otvírání dveří odmítají. Domnívám se, že spravedlivý postoj, který by měli zaujmout všichni Francouzi, je nesmlouvavý boj proti Islámskému státu. Včetně ochrany francouzských mešit. Zabránit tak tomu, aby se jedna část francouzské populace vzbouřila proti druhé. Neustále připomínám, že první oběti Islámského státu jsou především muslimové. Ale nikoho už nechci přesvědčovat. Nevysvětlím Islámskému státu, že to co dělají, je špatné. Ale nemám ani chuť a čas vysvětlovat populistům, že to, co říkají, není dobré. Je potřeba nesouhlasit s obojím.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Myslel, že zaujme pár lidí. Nakonec vznikla nejoceňovanější sci-fi

Čínský spisovatel Liou Cch’-sin

Právě do rukou českých čtenářů míří poslední část nejdiskutovanější sci-fi série dnešní doby od čínského autora Liou...

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

RECENZE: Škatulka literatury pro mladé Černooké uškodila

Spisovatelka Anna Musilová

Zabijákem úspěchu bývají přehnané ambice, říká se. V případě začínající české autorky Anny Musilové, které vyšel román...

Najdete na iDNES.cz