Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sopranistka Kučerová nabídla „hygienického“ Mozarta

  23:02aktualizováno  23:02
V ne zcela zaplněné Nové aule Vysoké školy ekonomické v Praze poprvé před českým publikem zazpívala vycházející hvězda slovenské operní scény Adriana Kučerová, kterou publikum odměnilo nadšeným potleskem.

Pražské jaro 2008 - Adriana Kučerová | foto: © Pražské jaro - Zdeněk Chrapek

Představila se v árii Morgany z opery Alcina od George Friedricha Händela a přednesla mimo jiné i proslulou "pražskou" árii Bella mia fiamma, addio od Wolfganga Amadea Mozarta.

Doprovodil ji bratislavský komorní orchestr Cappella Istropolitana, který zahrál i skladby Iľji Zeljenky, Eugena Suchoně a Maxe Brucha. Koncert se konal v rámci festivalu Pražské jaro.

Dvaatřicetiletá Kučerová by chtěla déle zůstat u Mozartova díla, které je podle ní "hlasovou hygienou", a setrvat v lyrickém oboru. S dílem tohoto klasicistního skladatele má již mnohé zkušenosti.

V novém nastudování Mozartovy opery La finta semplice debutovala loni v roli Ninetty ve vídeňském Divadle na Vídeňce. Poprvé vystoupila také jako Adina v Nápoji lásky se zájezdovým souborem Glyndebourne Touring Opera. Na předloňském salcburském festivalu vystupovala v úloze Serpetty v opeře La finta giardiniera.

Po lyonských a bratislavských studiích hudby a mistrovských pěveckých kurzech by se Kučerová ráda stala žačkou své krajanky, světově proslulé koloraturní sopranistky Edity Gruberové. "Je úžasná. Je až neskutečné, že se někdo drží tak dlouho na vrcholu a zpívá tak náročný obor (bel canto)," poznamenala Kučerová.

Letos v srpnu čeká Kučerovou mimo jiné vystoupení na anglickém festivalu v Glyndebourne v úloze Mařenky v Humperdinckově Perníkové chaloupce. V listopadu se vrací do Divadla na Vídeňce jako Anna Truloveová v nové inscenaci Stravinského Života prostopášníka. Příští rok ztvární Sofii v novém nastudování Massenetova Werthera v Paříži a v Glyndebourne vystoupí v nové inscenaci Verdiho Falstaffa.

Jako mladá zpěvačka, která je ve své teprve třetí operní sezoně, potřebuje vše detailně studovat, často koncertuje a stále trpí pocitem, "že nic nestíhá". "Snažím se trochu relaxovat, vzít si mé oblíbené knihy od Dostojevského nebo Tolstého, ale i na to mi občas nezbývá čas," stěžuje si s úsměvem.

Jak ale dodává, kariéře nechce podřídit všechno a ráda by si časem založila i rodinu, svou profesi prý totiž stále vnímá jako koníček. Relaxovat jezdí především ke svým rodičům do Lučence. "Tam nejsem zpěvačka, u nich kompletně všechno vypnu, na nic nemyslím. Jsem tam Adrianou Kučerovou v teplácích, která běhá se svým psem," dodala.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Estonský dirigent dokázal, že česká klasika není pouze znělka

Dirigent Paavo Järvi při zahajovacím koncertě Pražského jara.

Po loňském výletu do Hamburku se Smetanova Má vlast zase vrátila domů. Festival Pražské jaro zahájila v Obecním domě...

RECENZE: Když na Pražském jaru zahraje doslova obojživelná muzikantka

Německá houslistka s rodinnými kořeny na Slovensku Julia Fischerová vystoupila...

Když už se zdálo, že letošní Pražské jaro plyne v organizační pohodě, odřekl kontratenorista Andreas Scholl. Festival...

RECENZE: Operní hvězda se blýskla velkým hlasem. Chce se pomstít rivalce

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana

Litevská sopranistka Violeta Urmana je známá z kinopřenosů z Metropolitní opery. V sobotu zazpívala na Pražském jaru.

Najdete na iDNES.cz