Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sopranistka Beňačková ozdobí premiéru

  17:36aktualizováno  17:36
Brno - Premiéru Janáčkovy opery Věc Makropulos uvede v pátek večer Národní divadlo v Brně. Operní příběh nestárnoucí zpěvačky Emilie Marty se tak po pětasedmdesáti letech vrátí do budovy, kde 18. prosince 1926 zažil světovou premiéru. První uvedení díla inspirovaného dramatem Karla Čapka se totiž odehrálo právě na jevišti dnešního Mahenova divadla.

Magnetem nové inscenace režiséra Tomáše Šimerdy bude světoznámá sopranistka Gabriela Beňačková v hlavní úloze. "Toužila jsem po ní už dříve. Na podobnou roli ale musí zpěvačka skutečně dozrát," říká Beňačková na adresu 337 let staré hrdinky.

Beňačková Janáčkova díla proslavila doslova po celém světě. Od Japonska po newyorskou Metropolitní operu zpívala zejména Jenůfu. V nejrůznějších produkcích i jazykových verzích operního dramatu o svedené pastorkyni vystoupila více než tisíckrát. Beňačkové jméno je trvale spojeno také s jinými Janáčkovými tituly: Glagolskou mší a Káťou Kabanovou. Právě posledním operním kompletem, které sopranistka po dlouhé době natočila ve vlasti byla nejnověji Káťa Kabanová.

Renomovanou janáčkovskou pěvkyni čekají v Brně celkem tři vystoupení. "Vedle trošku čítankového důvodu v podobě pětasedmdesátiletého výročí od premiéry díla, to byl především souhlas pěvkyně světových kvalit," komentuje umělecký šéf brněnské opery Tomáš Šimerda nasazení titulu. Historické souvislosti prý zase odůvodnily uvedení titulu v komornějším, autentickém prostředí. Mahenovo divadlo má poloviční kapacitu jako brněnská opera. "Proto také uvádíme dvě premiéry. Zítra bude Emilii Marty zpívat Takhira Menaždina, která s paní Beňačkovou alternuje," řekl Šimerda.

V inscenačním týmu brněnské Věci Makropulos figuruje vedle režiséra dirigent Oliver Dohnányi, scénograf Vladimír Soukenka a výtvarník kostýmů Josef Jelínek. "Nepokoušel jsem se o nějaké významové kotrmelce. Chtěl jsem naplnit téměř činoherním způsobem jednání všech postav logikou," odpovídá Šimerda na otázku výkladu. Beňačková mu přizvukuje citací z libreta, která je prý i jejím životním krédem: "K čemu se má tři sta let žít? Hlupci, vy jste tak šťastní, že zemřete."

Menší jeviště někdejšího Městského divadla Na Hradbách je podle režie ideální právě pro Věc Makropulos. "V jednom okamžiku se vždy objeví nanejvýš sedm jednajících postav," komentuje Šimerda. Do roku 2004 chce s brněnským souborem "zkompletovat" pět nejproslulejších Janáčkových oper pro speciální festival. Beňačková se na něm možná představí ve slavnostním provedení opery Její pastorkyňa. Životní roli zhrzené mladé schovanky Jenůfy, tentokrát vymění za úlohu její opatrovnice Kostelničky.


Rozhovor s Gabrielou Beňačkovou a další podrobnosti o premiéře přinese páteční Jihomoravská příloha MF DNES

Gabriela Beňačková ve hře Věc Makropulos

Gabriela Beňačková ve hře Věc Makropulos

Gabriela Beňačková ve hře Věc Makropulos

Gabriela Beňačková ve hře Věc Makropulos

Gabriela Beňačková ve hře Věc Makropulos

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz