Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sólisté plus křováci

  11:04aktualizováno  11:04
Jiřina Bohdalová měla narozeniny. Televize jí daly dárky k obrazu svému a nijak netratily, jméno oslavenkyně zvedalo sledovanost. Bez "Bohdalky" by středeční ČT 1 s televizním filmem Karlínská balada sotva přebila počtem diváků konkurenci. Skvělá herečka Olga Scheinpflugová už coby spisovatelka tak ceněna není a její "sociálka" Balada z Karlína dnes vzrušuje málokoho.

Přesto se herci - od kralujícího Stanislava Zindulky k trefné Evě Holubové - dokázali dostat na modernější tragikomickou půdu, ač vroubenou koloritem staropražských putyk jako ze silvestrovských estrád. Jubilantka tu měla téměř herecký protiúkol: nikoli obvyklou lidovou hadrnici, nýbrž naivní, uťápnutou, dojemně směšnou osůbku, jež svou sílu zjevuje postupně, jak její partner odhaluje naopak slabost. Nakonec dopadla Karlínská balada, v režii Zdeňka Zelenky teskná studie důstojnosti a ponížení, vcelku slušně. Jiná věc je, že dramaturgie ČT nezná už jiné látky než barvotiskové románky v bezpečí retrostylu.

Na Nově v sobotním večeru Tisíc růží pro Jiřinu si s dramatickou rolí hlavu nelámali. Sólistka a takzvané "křoví" si jen vyměnily úlohu, takže Bohdalová v hledišti přijímala gratulace, s nimiž vcházeli na pódium prodavači humoru všech cenových kategorií. Připomínalo to schůzi, kde každý pronese diskusní příspěvek a někdo přidá písničku. Zdravě neuctivou hru na stoletou hvězdu, zapomenutou kdesi v útulku, si připravila pouze parta Karla Šípa a ke cti herečky slouží, že při téhle scénce, kde výjimečně chyběly slzičky, srdíčka i kytičky, se na vlastní účet bavila nejvíc.

O sólistech a "křovácích" - ovšem už zase v tradičním gardu - vypovídal i nový pořad Báry Štěpánové na čtvrteční Nově. Název Bárymetr zosobňuje stylizovaný dárek hostům, pouhou rekvizitu, nicméně celek ční nad všemi zábavnými novinkami. Důvod je jasný: zatímco ostatní si z talk show berou talk - tedy povídání, Štěpánová dává přednost show - podívané. Je herečkou, živelně ovládne jeviště a s pozvanými zachází jako dítě při hře s panenkami.

Hosta loňského jihlavského festivalu a letošního Febiofestu a legendu amerického dokumentu Fredericka Wisemana už chválabohu Kavčí hory objevily. Sobotní komponovaný večer ČT 2 představil dvě jeho práce z konce šedesátých let, Střední školu a Nemocnici - svědectví mapující "jen" denní provoz beze slůvka komentáře, o nějž se naši tvůrci tak rádi opírají, bez náznaku vlastních otázek, neřkuli přítomnosti v záběru, což bývá další tuzemská protéza. A byla to síla! Wiseman zaznamenává zdánlivé detaily, kuriozity zábavné, ponižující, bezděčné, jímavé, vypjaté i rutinní, aniž je hodnotí či vybírá, co se mu "hodí do krámu". Nevnucuje názory, nýbrž z mozaiky se skrytou vnitřní stavbou tvoří jedinečnou obdobu profesních románů. Jak poučné v době, kdy ČT vydává za dokument kdejakou publicistiku. Navíc Wiseman potvrdil, že i v Americe veřejná televize uvádí dokumenty, a ač nepřebijí Dallasy, mají prý slušnou sledovanost. Bodejť ne - na takové dokumenty bychom se taky rádi dívali.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Najdete na iDNES.cz