Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sochy Jiřího Seiferta se pohybují a vlní

  9:44aktualizováno  9:44
Pod záštitou prezidenta České republiky Václava Havla byla v Domě u Černé Matky Boží zahájena výstava soch Jiřího Seiferta. Expozice představuje průřez výtvarníkovou tvorbou v podobě sedmdesáti soch vytvořených hlavně z kamene nebo ze dřeva. Svá vrcholná díla pak Seifert připravoval především z mramoru, některá dokonce z alabastru.

Výstava je rozdělena do tří tematických celků. První zahrnuje sochy ze dřeva nazvané Nábytek, které již při tvorbě autor považoval za instalace. Druhá část představuje sochy z různých období vytvořené z kamene. Třetí část se pak věnuje autorovým vrcholným dílům, která lze ještě rozdělit na dvě podskupiny - zachycení pohybu a vlnění a ztvárnění průzračnosti v podobě alabastrových soch.

Sochařské dílo Jiřího Seiferta představuje dvě vývojové tendence v umělcových dílech. Na jednu stranu se autor úzce přikláněl k české sochařské tradici, na druhou stranu byl ale ovlivněn Rakušanem Karlem Prantlem. Ve svých dílech nejčastěji zachycoval podstatu života, světlo či pohyb a jejich vztah k prostoru. Autor se také snažil pečovat o vztah mezi sochou, umělcem a krajinou.

Jiří Seifert se narodil v roce 1932 a zemřel v roce 1999. Za svého života se stal jedním z nejvýznamnějších českých sochařů dvacátého století. Podílel se na založení Skupiny 7, jež sdružuje grafiky, sochaře, malíře a uměleckoprůmyslové výtvarníky. V létě 1969 odjel Seifert na 10. sympozium evropských sochařů do Rakouska, kde vytvořil  soubor Zvonice pro Jana Palacha. Během pobytu se také spřátelil s rakouským sochařem Karlem Prantlem, který Seiferta významně inspiroval. Po návratu bylo autorovi znemožněno vycestovat do zahraničí až do roku 1987. V roce 1992 získal sochař 1. cenu na mezinárodním sympoziu v italském Fananu.

Za normalizace Jiří Seifert žil a pracoval v Řevnicích u Prahy a v letech 1972 - 1974 učil na fakultě architektury ČVUT v Praze modelování. Od roku 1992 externě působil v ateliéru restaurování sochařských děl na pražské AVU. V roce 1997 realizoval sochařský soubor pro České kulturní centrum v Paříži a o rok později připravil na nádvoří Kounického paláce v Praze kašnu.

Váhy - Hruška a jablko

Regál se záclonou a lebkou

Stopy

Brána - pohyb

Pomník pomníku

Kámen pro Hanu

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz