Wilhelm Lehmbruck - Torzo kráčející ženy (1914)

Wilhelm Lehmbruck - Torzo kráčející ženy (1914) | foto: archiv

Socha z Tugendhatu se vydražila za milion liber

  • 92
Jediné umělecké dílo, které si architekt Mies van der Rohe vybral do interiéru brněnské vily Tugendhat, má nového majitele. Londýnská aukční síň Sotheby's ji vydražila za milion liber.

Metrovou sochu Torzo kráčející ženy z roku 1914 od německého expresionisty Wilhelma Lehmbrucka vydražil neznámý sběratel.

Konečná cena překonala všechna očekávání aukční síně Sotheby's. Ten původně očekával cenu kolem 11 milionů korun. Kupec nakonec zaplatí bezmála čtyřikrát více.

Dražitel začal na 180 tisících liber, ale nabitý sál pak s úžasem sledoval, jak cena hladce přeskočila odhadované maximum 350 tisíc liber.

Když dosáhla dvojnásobku byl ruch v sále znatelnější, pak se cena na chvíli zastavila na 900 tisících liber, ale nakonec je plavmo přeskočila a dosáhla skoro trojnásobku odhadu. Prodána byla za necelých pět minut.

Dokonalý doplněk
"Lehmbruckovo Torzo se stalo dokonalým doplňkem van der Roheho díla, svým půvabem a vlnitými křivkami připomíná křivky židlí a vzpínající se a klesající vzory onyxové zdi, kde byla socha původně vystavena," lákala aukční síň milovníky umění ke koupi díla.

O dílo se zajímaly Moravská galerie v Brně a pařížské Musée d'Orsay. Konečná částka ale byla nad jejich současné finanční možnosti.

Tugendhatovi získali vzácnou sochu v restituci loni v listopadu. Nyní na základě stejného zákona, o zmírnění křivd spáchaných holokaustem, žádají i o vilu Tugendhat.

"Vilu bychom ale neprodali. Nejdůležitější je, aby byla zrekonstruovaná a zůstala otevřená veřejnosti," tvrdí jedna z dědiček Daniela Hammer-Tugendhatová.

Galeristé jsou rozhořčeni
Rozčarování vzbudil prodej sochy v Moravské galerii. Právě z jejích depozitářů kunsthistorici sochu vytáhli a předali Tugendhatovým. "Během jednání jsme opakovali, že socha by se měla vrátit do vily. A Tugendhatovi tehdy sdíleli stejný názor," popsal ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.

Aby kunsthistorici zajistili, že socha skutečně zůstane poblíž onyxové zdi, požádali Tugendhatovy o předkupní právo. "Na nábytek nám ho dali, na sochu ne," řekl Pokorný.

Ředitel památkového ústavu v Brně Petr Kroupa požádal ministerstvo kultury, aby sochu prohlásilo kulturní památkou. "Aby dílo nemohlo být vyvezeno a prodáno," popsal.

Ministerstvo však návrhu nevyhovělo, a tak se Torzu kráčející ženy otevřela cesta do aukčního domu. "Prodej sochy, která bezesporu patří do vily, vyvolává pochybnost, jak vážně to Tugendhatovi s plánovaným uvedením vily do původního stavu myslí," řekl brněnský primátor Roman Onderka.

,