Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snivá hudba skupiny AG Flek ožívá na Waltzu

  0:07aktualizováno  0:07
Snivá folkrocková muzika zlínské kapely AG Flek, kterou si fandové dosud přehrávali na starých deskách, prožívá zralé vzkříšení. Postarali se o ně tři zakladatelé skupiny - Ivo Viktorin, Karel Markytán a zpěvačka Blanka Táborská-Drahošová, kteří právě vydávají nový titul Waltz. "Nepodlehli jsme nostalgii po starých časech. Jenom jsme zjistili, že máme chuť spolu hrát, pokud podíl radosti bude větší než podíl strasti. A to se zatím daří," říká Viktorin k albu, které přináší jak starší, tak i nové písně.
"Ovšem dnes už nejsme AG Flek. Nechtěli jsme posluchače mást. Pod touhle hlavičkou se vystřídalo několik různých sestav," dodává Markytán. A tak skupina zvolila poněkud nepraktický název Viktorin, Táborská, Markytán.
Její předchůdce AG Flek bývá přirovnáván k moravským Eagles, kteří prosluli vláčnou, kalifornským sluncem prohřátou muzikou. První deska AG Fleku Blázni umírají nadvakrát (1983) se vymykala všemu, co na domácí scéně vznikalo, především v jakési povznesené harmonické náladě a lyrické pocitovosti.
Nejprve kapelu opustila zpěvačka, aby se mohla věnovat rodině, a posléze odešel hráč na klávesy, kytarista a skladatel Ivo Viktorin. Jeho odradila napjatá atmosféra v kapele, které začal dominovat nový zpěvák, valašský bohém Vlasta Redl. Ne že by se rozešli úplně ve zlém. Viktorin vybudoval ve Zlíně studio, které zpočátku sídlilo v jeho panelákovém bytě. Zde vznikla například Redlova první sólová deska Na výletě i nejlepší titul Slávka Janouška Kdo to zavinil.
Do Viktorinova Studia V, které získalo výbornou pověst, chodila skupina AG Flek nahrávat své další tituly. "Abych se mohl vrátit k muzice, musel jsem nechat studia, nedokážu dělat dvě věci najednou. Zase mě začalo bavit skládání, nápady přicházely samy od sebe, a nyní jsem v takovém 'ajfru', že nechci dělat nic jiného. Dnes už je provoz studia zaběhlý, kolegové ho zvládnou i beze mě," říká Viktorin, jenž připravuje první sólové album.
Karel Markytán, který na společnou desku Waltz přispěl třeba swingující bluesovkou Před sedmou večer, vydržel v AG Fleku ze tří matadorů nejdéle (pomineme-li baskytaristu Josefa Šobáně). Kapelu opustil před tím, než z mimořádně silné sestavy odešli i Radek Pastrňák s Richardem Kroczkem a proslavili se jako Buty. Markytán pracoval ve zlínském rádiu Publikum i v prodejně desek. Psal texty a skládal muziku, kterou chce také vydat na chystaném sólovém projektu. Ovšem přítele Viktorina vybízel, aby se pokusili o návrat na scénu. Povzbudilo je, když společně s Blankou Táborskou vystoupili na několika koncertech a zaznamenali mimořádný ohlas.
Album Waltz, ukotvené v minulosti patnáct let starou písní Dým, se rodilo asi dva roky. Firma naléhala, chtěla desku vydat ještě před loňskými Vánocemi, ale Viktorin, stále nespokojený se zvukem, nahrávku raději stáhl a přemíchal. "Chtěl jsem mít jistotu," vysvětluje. "Název Waltz jsme vybrali podle jedné z písní.
To slovo má vztah k tradici a zároveň evokuje poklidnější náladu desky," dodává Markytán.
Naživo se trio představí patrně na podzim, kdy vyjede na turné v rozšířeném obsazeníNejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Dionne Warwicková připomene svou kolegyni Arethu Franklinovou

Zpěvačka Dionne Warwicková

Soulová legenda Dionne Warwicková, která poprvé vystoupí v Česku 14. září, připomene nedávno zesnulou kolegyni Arethu...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz