Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snímky slavného Bauhausu

  18:48aktualizováno  18:48
Brno - Rozsáhlou kolekcí snímků, které vznikly v proslulém německém Bauhausu, představuje jako vůbec první instituce v tuzemsku brněnský Dům umění. Na území České republiky se tak dostávají v premiéře fotografie čtyřiceti pedagogů a žáků věhlasného německého institutu, který existoval v letech 1919 až 1933. Bauhaus zásadním způsobem ovlivnil světovou architekturu i design.

"U nás se bohužel vědomí o Bauhausu omezuje na znalost velkoobchodu se stavebním materiálem a nářadím," poznamenává ředitel brněnského Domu umění Pavel Liška. Připomíná proto skutečnost, že bez Bauhausu a jeho holandského dvojníka - skupiny De Stijl - by dnes neexistovala třeba moderní architektura, jak ji reprezentuje brněnská vila Tugendhat. Dědictví Bauhasu lze snadno vystopovat z každého lepšího moderního sídliště či obchodu s moderním nábytkem.

Bauhaus

Věhlasný umělecký institut v Německu. Vznikl v roce 1919 ve Výmaru pod vedením Waltera Gropia. O šest let později byl přeložen do Desavy. Cílem institutu bylo sjednocení všech rukodělných a uměleckých zručností a výkonů do jednoho celku - do stavby (Bau), kterou bylo myšleno hotové dílo, ať už se jednalo o předmět (design) nebo dům (architektura). V Bauhausu se sešla mezinárodní elita tehdejšího výtvarného umění: Johannes Itten, Gerhard Marks a později Vasilij Kandinskij či Paul Klee. V roce 1930 se stává ředitelem Bauhausu Ludwig Mies van der Rohe, který ho přeměnil ve školu architektury. V roce 1932 fašistická NSDAP desavský Bauhaus uzavírá. Van der Rohe školu ještě rok udržel v Berlíně.

Brněnská kolekce sto dvaceti čtyř fotografií je členěná tematicky. Vedle proslavených záběrů se objevují téměř neznámé práce dokumentující neskutečnou rozmanitost média fotografie a jeho využití. "Samostatné oddělení fotografie bylo v Bauhausu otevřeno až v roce 1929. Do této doby zde byla fotografie chápana jen jako dokumentační prostředek," říká kurátorka Jana Vránová. Přesto výstava zahrnuje práce fotografů Bauhausu z celých dvacátých let.

Návštěvník brněnské výstavy situované do všech přízemních prostor Domu umění narazí na plejádu slavných, i když u nás namnoze neznámých jmen: Paul Citroen, László Moholy-Nagy, Lucia Moholy, Walter Peterhans či Herbert Bayer. Portréty a autoportréty umělců Bauhausu tvoří jeden ze šesti tematických okruhů. Tyto snímky nevydávají pouze svědectví a vzhledu portrétovaného, ale i o roli, kterou si přisuzuje. "Jsou realistické, hravé, surrealistické, konstruované, ironické či s využitím různých světelných a technických prostředků," vysvětluje kurátorka.

Kompaktní celek vztahující se k zátiší představuje zejména osobnost oficiálního pedagoga a mistra pro fotografii Waltera Peterhanse. Jinou kapitolu tvoří sada snímků budov Bauhausu a architektury.

Také další části výstavy otevřené do 1. července představují originalitu a nový způsob vidění Bauhausu. V nezvyklých úhlech pohledu a diagonálních kompozicích je tady zachyceno lidské tělo, přírodní struktury či pouze fantaskní magický svět.

Zcela novým aspektem bylo využití typografie ve fotografii koncem dvacátých let," zdůrazňuje Vránová. Jiné moderní kvality vyjadřují různé koláže, fotomontáže či fotoplastiky simulující na dvojrozměrném snímku plastickou hodnotu objektu.
Unikátní výstava připravená Institutem pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu do Brna připutovala ze Slovinska. Vedle kouzla, které sebou staré snímky automaticky nesou, je skutečnou přehlídkou vynalézavosti a invence.

Autorem snímku Pantoflíčky z roku 1926 je Otto Umbehr, který tvořil pod uměleckým pseudonymem Umbo

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz