Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snímky slavného Bauhausu

  18:48aktualizováno  18:48
Brno - Rozsáhlou kolekcí snímků, které vznikly v proslulém německém Bauhausu, představuje jako vůbec první instituce v tuzemsku brněnský Dům umění. Na území České republiky se tak dostávají v premiéře fotografie čtyřiceti pedagogů a žáků věhlasného německého institutu, který existoval v letech 1919 až 1933. Bauhaus zásadním způsobem ovlivnil světovou architekturu i design.

"U nás se bohužel vědomí o Bauhausu omezuje na znalost velkoobchodu se stavebním materiálem a nářadím," poznamenává ředitel brněnského Domu umění Pavel Liška. Připomíná proto skutečnost, že bez Bauhausu a jeho holandského dvojníka - skupiny De Stijl - by dnes neexistovala třeba moderní architektura, jak ji reprezentuje brněnská vila Tugendhat. Dědictví Bauhasu lze snadno vystopovat z každého lepšího moderního sídliště či obchodu s moderním nábytkem.

Bauhaus

Věhlasný umělecký institut v Německu. Vznikl v roce 1919 ve Výmaru pod vedením Waltera Gropia. O šest let později byl přeložen do Desavy. Cílem institutu bylo sjednocení všech rukodělných a uměleckých zručností a výkonů do jednoho celku - do stavby (Bau), kterou bylo myšleno hotové dílo, ať už se jednalo o předmět (design) nebo dům (architektura). V Bauhausu se sešla mezinárodní elita tehdejšího výtvarného umění: Johannes Itten, Gerhard Marks a později Vasilij Kandinskij či Paul Klee. V roce 1930 se stává ředitelem Bauhausu Ludwig Mies van der Rohe, který ho přeměnil ve školu architektury. V roce 1932 fašistická NSDAP desavský Bauhaus uzavírá. Van der Rohe školu ještě rok udržel v Berlíně.

Brněnská kolekce sto dvaceti čtyř fotografií je členěná tematicky. Vedle proslavených záběrů se objevují téměř neznámé práce dokumentující neskutečnou rozmanitost média fotografie a jeho využití. "Samostatné oddělení fotografie bylo v Bauhausu otevřeno až v roce 1929. Do této doby zde byla fotografie chápana jen jako dokumentační prostředek," říká kurátorka Jana Vránová. Přesto výstava zahrnuje práce fotografů Bauhausu z celých dvacátých let.

Návštěvník brněnské výstavy situované do všech přízemních prostor Domu umění narazí na plejádu slavných, i když u nás namnoze neznámých jmen: Paul Citroen, László Moholy-Nagy, Lucia Moholy, Walter Peterhans či Herbert Bayer. Portréty a autoportréty umělců Bauhausu tvoří jeden ze šesti tematických okruhů. Tyto snímky nevydávají pouze svědectví a vzhledu portrétovaného, ale i o roli, kterou si přisuzuje. "Jsou realistické, hravé, surrealistické, konstruované, ironické či s využitím různých světelných a technických prostředků," vysvětluje kurátorka.

Kompaktní celek vztahující se k zátiší představuje zejména osobnost oficiálního pedagoga a mistra pro fotografii Waltera Peterhanse. Jinou kapitolu tvoří sada snímků budov Bauhausu a architektury.

Také další části výstavy otevřené do 1. července představují originalitu a nový způsob vidění Bauhausu. V nezvyklých úhlech pohledu a diagonálních kompozicích je tady zachyceno lidské tělo, přírodní struktury či pouze fantaskní magický svět.

Zcela novým aspektem bylo využití typografie ve fotografii koncem dvacátých let," zdůrazňuje Vránová. Jiné moderní kvality vyjadřují různé koláže, fotomontáže či fotoplastiky simulující na dvojrozměrném snímku plastickou hodnotu objektu.
Unikátní výstava připravená Institutem pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu do Brna připutovala ze Slovinska. Vedle kouzla, které sebou staré snímky automaticky nesou, je skutečnou přehlídkou vynalézavosti a invence.

Autorem snímku Pantoflíčky z roku 1926 je Otto Umbehr, který tvořil pod uměleckým pseudonymem Umbo

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz