Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snílci z Komedie potvrdili vytříbený režisérův styl

  4:34aktualizováno  4:34
Pražské Divadlo Komedie pokračuje v prezentaci autorů, jejichž díla a životy souvisejí se specificky sklíčenou atmosférou konce podunajské monarchie, jehož "radioaktivní stín" se promítl do života několika dalších generací. Po adaptaci románu Zmatky chovance Törlesse měla zde premiéru Musilova hra z roku 1921 Snílci.

Z inscenace Roberta Musila Snílci | foto: Divadlo Komedie

Slovo der Schwärmer má ovšem ve slovníku řadu dalších významů - blouznivec, fantasta, noční motýl, které drama možná vystihují lépe. Scéna je prakticky stejná jako u Procesu - dvě strmé stěny pokryté parketovou tapetou, leccos naznačují dvoje volně zavěšené parohy, vlevo dole se nachází cosi, co tvarem připomíná ledničku, ale co ve vypjatých okamžicích působí jako zahušťovač atmosféry, z něhož můžeme slyšet "hukot ticha".

Počáteční chvilkový pocit, že budeme svědky (zábavné) promiskuitní kombinatoriky manželského zhruba šestiúhelníku, záhy bere zasvé. Zpočátku "se řeší" rozpad manželství Reginy a Josefa, jenž je řádným profesorem a úředníkem ministerstva školství. Regina (Gabriela Míčová) podlehla neodolatelnému kouzlu muže neurčitého společenského postavení Alana. Její sestra Marie i švagr Tomáš jsou nad věcí pouze zdánlivě.

Co je pevné, co platí? Téměř nic. Jsme vtaženi do světa "bez vlastností", ve kterém, podle slov rádoby nevyléčitelného ironika Tomáše (mírně přehrávající Roman Zach) neexistují fakta, ale pouze relace, které si je podřizují. Z toho vyplývá situační etika podivné mravnosti bez závaznosti a sankce, která záhy odhaluje svůj rub, pokud se v něj přímo neobrací.

Psychologii pohybu od jedné krajnosti ke druhé vidíme názorně díky skvělé herecké etudě Vandy Hybnerové - Marie odolává bláznivě vysloveným Alanovým návrhům jenom proto, aby jim nakonec přitakala. Při rozhodujícím dialogu slyšíme v pozadí ztišené hořekování Reginy, jíž Gabriela Míčová propůjčila hned od počátku zvláštní odstín hysterické podnícenosti - proto jsou srdcervoucí výlevy (přecházející v řev týraného zvířete) ve zlomových okamžicích přesvědčivé, autentické.

Martin Pechlát v roli svůdce Alana je zřetelný více v dikci nežli v gestech a mimice, Martin Finger v roli kategoricky koženého Josefa opět velmi úsporně odhalil sílu svého minimalistického herectví. Pro Stanislava Majera byla role detektiva Stadera epizodní jen zdánlivě, a to nejen pro výtečný monolog, v němž podává výklad specializovaného světa. Zhruba totéž lze vzhledem k překvapivému konci říci i o Daně Polákové v roli Slečny Mertens.

Je potěšitelné, že Dušan D. Pařízek, který byl zpočátku podezříván, že k nám pouze importuje německé vzory, si v Divadle Komedie postupně tříbí svůj "český" rukopis. Při dalších realizacích však bude nejspíš třeba ještě více rozbít krunýř určitých inscenačních stereotypů. Jinak hrozí nebezpečí opakování.

ROBERT MUSIL - Snílci
Divadlo Komedie, Praha. Scéna, překlad, režie Dušan D. Pařízek. Délka představení 90 minut.
Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz