Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Snílci z Komedie potvrdili vytříbený režisérův styl

  4:34aktualizováno  4:34
Pražské Divadlo Komedie pokračuje v prezentaci autorů, jejichž díla a životy souvisejí se specificky sklíčenou atmosférou konce podunajské monarchie, jehož "radioaktivní stín" se promítl do života několika dalších generací. Po adaptaci románu Zmatky chovance Törlesse měla zde premiéru Musilova hra z roku 1921 Snílci.

Z inscenace Roberta Musila Snílci | foto: Divadlo Komedie

Slovo der Schwärmer má ovšem ve slovníku řadu dalších významů - blouznivec, fantasta, noční motýl, které drama možná vystihují lépe. Scéna je prakticky stejná jako u Procesu - dvě strmé stěny pokryté parketovou tapetou, leccos naznačují dvoje volně zavěšené parohy, vlevo dole se nachází cosi, co tvarem připomíná ledničku, ale co ve vypjatých okamžicích působí jako zahušťovač atmosféry, z něhož můžeme slyšet "hukot ticha".

Počáteční chvilkový pocit, že budeme svědky (zábavné) promiskuitní kombinatoriky manželského zhruba šestiúhelníku, záhy bere zasvé. Zpočátku "se řeší" rozpad manželství Reginy a Josefa, jenž je řádným profesorem a úředníkem ministerstva školství. Regina (Gabriela Míčová) podlehla neodolatelnému kouzlu muže neurčitého společenského postavení Alana. Její sestra Marie i švagr Tomáš jsou nad věcí pouze zdánlivě.

Co je pevné, co platí? Téměř nic. Jsme vtaženi do světa "bez vlastností", ve kterém, podle slov rádoby nevyléčitelného ironika Tomáše (mírně přehrávající Roman Zach) neexistují fakta, ale pouze relace, které si je podřizují. Z toho vyplývá situační etika podivné mravnosti bez závaznosti a sankce, která záhy odhaluje svůj rub, pokud se v něj přímo neobrací.

Psychologii pohybu od jedné krajnosti ke druhé vidíme názorně díky skvělé herecké etudě Vandy Hybnerové - Marie odolává bláznivě vysloveným Alanovým návrhům jenom proto, aby jim nakonec přitakala. Při rozhodujícím dialogu slyšíme v pozadí ztišené hořekování Reginy, jíž Gabriela Míčová propůjčila hned od počátku zvláštní odstín hysterické podnícenosti - proto jsou srdcervoucí výlevy (přecházející v řev týraného zvířete) ve zlomových okamžicích přesvědčivé, autentické.

Martin Pechlát v roli svůdce Alana je zřetelný více v dikci nežli v gestech a mimice, Martin Finger v roli kategoricky koženého Josefa opět velmi úsporně odhalil sílu svého minimalistického herectví. Pro Stanislava Majera byla role detektiva Stadera epizodní jen zdánlivě, a to nejen pro výtečný monolog, v němž podává výklad specializovaného světa. Zhruba totéž lze vzhledem k překvapivému konci říci i o Daně Polákové v roli Slečny Mertens.

Je potěšitelné, že Dušan D. Pařízek, který byl zpočátku podezříván, že k nám pouze importuje německé vzory, si v Divadle Komedie postupně tříbí svůj "český" rukopis. Při dalších realizacích však bude nejspíš třeba ještě více rozbít krunýř určitých inscenačních stereotypů. Jinak hrozí nebezpečí opakování.

ROBERT MUSIL - Snílci
Divadlo Komedie, Praha. Scéna, překlad, režie Dušan D. Pařízek. Délka představení 90 minut.
Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Opak Kafkovy Proměny. Zuzana Stivínová hraje člověka, jenž byl opicí

Záběr z inscenace Zpráva pro Akademii

Před akademickou obcí stojí Opice, která má přednášet o tom, jak se stala člověkem. Sto let od vydání brilantní povídky...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Kudy vedou cestičky našich muzikálů ke korejskému lidu

Pepa Vojtek v hlavní roli muzikálu Mefisto

Původní český muzikál Mefisto s Josefem Vojtkem v hlavní roli zvou Korejci na prestižní muzikálový festival v Tegu....

Najdete na iDNES.cz