Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněženky a machři 2 se dočkali první klapky

  9:35aktualizováno  9:35
Potkají se ve frontě na vlek, starý horal na běžkách s batohem a čtyřicátník s partou dětí. Chvíli žasnou: "Cabadaj?!" – "Pane profesore?!"

Sněženky a machři 2 - Jan Antonín Duchoslav, Michal Suchánek a Václav Kopta | foto: Dan MaternaMF DNES

Tak začínají Sněženky a machři 2, jejichž první klapka dnes padne v Peci pod Sněžkou. V lehce nostalgické komedii se hrdinové slavného filmu sejdou po 25 letech na horách, kam tehdy přijeli se školou na lyžařský výcvik.

Sněženky a machry, jež natočil režisér Karel Smyczek podle scénáře Radka Johna a Iva Pelanta, navštívilo roku 1983 v kinech přes milion diváků; televizních repríz bylo nespočet.

"Nezapomenu na to, jak jsem film viděl poprvé. Seděl jsem na chalupě v látkovém prošívaném křesle, devadesát minut byl mým profesorem Karda a záviděl jsem Převrátilovi, jak mu to s Hankou jde," vzpomíná režisér Viktor Tauš, jenž ve "dvojce" vystřídá Smyczka, který pro změnu přijal malou roličku.

Jinak sestava zůstává, od scenáristů po většinu herců. Vrátí se profesor Karda alias Radoslav Brzobohatý, nyní majitel horského penzionu, Veronika Freimanová coby profesorka Hanka, toho času v domácnosti, i její studentský obdivovatel Radek Převrátil v podání Václava Kopty. A spolu s ním i jeho spolužáci Karel Mácha, kterého si znovu zahraje Michal Suchánek, a Viky Cabadaj, jejž opět ztvární Jan Antonín Duchoslav.

Inspirace skutečností
Pokračování hitů jsou v módě, ale Tauš tvrdí, že nejde o klasickou "dvojku", neboť nové díly sérií se netočí až po čtvrt století. "Spíš to bude úvaha o tom, kam to postavy filmu v životě dotáhly," říká.

A nejen postavy, nýbrž i jejich představitelé: do rolí se promítnou prvky skutečných profesních osudů hlavních aktérů. Takže Suchánkův hrdina je televizní hvězdou, Duchoslavův lyžařským instruktorem a Koptův nakladatelem.

"Ač dlouho nehrál, při zkouškách s Freimanovou byl úžasný," chválí tvůrci Koptu, který se zároveň objeví v talk show dvojice Suchánek – Genzer na Nově. Realitu kopíruje i Kardova dcera Marika, která se stejně jako její představitelka Eva Jeníčková vrací ze Států, kde zkusila hereckou dráhu.

Právě po setkání s Marikou napadne Vikyho svolat opět celou starou partu včetně kantorů. Nově přibudou potomci někdejších gymnazistů Jana Cabadajová a Petr Mácha, jež ztělesní Juliana Johanidesová a Jakub Prachař.

Kvůli mladým to začne jiskřit mezi jejich ochranitelskými otci a dojde i na jiskření milostné. Vztahy Vikyho s Marikou i Radka s učitelkou totiž patří k těm nevysloveným a nenaplněným – mají ještě šanci? Film zkoumá, zda se dá dohnat, co jsme nestihli.

Čekání na sníh
John s Pelantem nejprve vydali pokračování příběhu knižně, nyní text upravili podle režisérových připomínek. "Vedle knihy je scénář jednodušší, soustředěnější jen na aktéry prvního filmu," vykládá Tauš, proč zmizely některé přidané postavy či politické motivy 90. let. Charakterově zůstali hrdinové stejní, a pokud jde o sportovní výkony, do lyží se pořádně opře jen Duchoslav, který jezdí pořád skvěle.

Ale i ostatní čeká sníh, třeba při jízdě na igelitu. Tedy – pokud přijde; kvůli nedostatku sněhu musel Tauš natáčení už o týden odložit. Jestli počasí vyjde, stráví štáb v Peci asi 24 dní a pak tři týdny v jinonickém ateliéru v kopii horské chalupy. Rozpočet se pohybuje kolem 30 milionů korun a premiéra se plánuje na 2. října.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Trumpovu rozbitou hvězdu nahraďte tou pro Carrie Fisherovou, říká Hamill

Poškozená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy (Los Angeles,...

Jak vyřešit situaci, že populární zesnulá představitelka princezny Leiy dosud nemá hvězdu na hollywoodském chodníku...

RECENZE: Prská, bublá, duní, vrže. Béčkový veležralok závidí Čelistem

Záběr z filmu Meg: Monstrum z hlubin

Do filmu Meg: Monstrum z hlubin nacpalo studio 150 milionů dolarů, přesto výsledek může jen závidět Čelistem, kde obrys...

Najdete na iDNES.cz