Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněženky a machři 2 se dočkali první klapky

  9:35aktualizováno  9:35
Potkají se ve frontě na vlek, starý horal na běžkách s batohem a čtyřicátník s partou dětí. Chvíli žasnou: "Cabadaj?!" – "Pane profesore?!"

Sněženky a machři 2 - Jan Antonín Duchoslav, Michal Suchánek a Václav Kopta | foto: Dan MaternaMF DNES

Tak začínají Sněženky a machři 2, jejichž první klapka dnes padne v Peci pod Sněžkou. V lehce nostalgické komedii se hrdinové slavného filmu sejdou po 25 letech na horách, kam tehdy přijeli se školou na lyžařský výcvik.

Sněženky a machry, jež natočil režisér Karel Smyczek podle scénáře Radka Johna a Iva Pelanta, navštívilo roku 1983 v kinech přes milion diváků; televizních repríz bylo nespočet.

"Nezapomenu na to, jak jsem film viděl poprvé. Seděl jsem na chalupě v látkovém prošívaném křesle, devadesát minut byl mým profesorem Karda a záviděl jsem Převrátilovi, jak mu to s Hankou jde," vzpomíná režisér Viktor Tauš, jenž ve "dvojce" vystřídá Smyczka, který pro změnu přijal malou roličku.

Jinak sestava zůstává, od scenáristů po většinu herců. Vrátí se profesor Karda alias Radoslav Brzobohatý, nyní majitel horského penzionu, Veronika Freimanová coby profesorka Hanka, toho času v domácnosti, i její studentský obdivovatel Radek Převrátil v podání Václava Kopty. A spolu s ním i jeho spolužáci Karel Mácha, kterého si znovu zahraje Michal Suchánek, a Viky Cabadaj, jejž opět ztvární Jan Antonín Duchoslav.

Inspirace skutečností
Pokračování hitů jsou v módě, ale Tauš tvrdí, že nejde o klasickou "dvojku", neboť nové díly sérií se netočí až po čtvrt století. "Spíš to bude úvaha o tom, kam to postavy filmu v životě dotáhly," říká.

A nejen postavy, nýbrž i jejich představitelé: do rolí se promítnou prvky skutečných profesních osudů hlavních aktérů. Takže Suchánkův hrdina je televizní hvězdou, Duchoslavův lyžařským instruktorem a Koptův nakladatelem.

"Ač dlouho nehrál, při zkouškách s Freimanovou byl úžasný," chválí tvůrci Koptu, který se zároveň objeví v talk show dvojice Suchánek – Genzer na Nově. Realitu kopíruje i Kardova dcera Marika, která se stejně jako její představitelka Eva Jeníčková vrací ze Států, kde zkusila hereckou dráhu.

Právě po setkání s Marikou napadne Vikyho svolat opět celou starou partu včetně kantorů. Nově přibudou potomci někdejších gymnazistů Jana Cabadajová a Petr Mácha, jež ztělesní Juliana Johanidesová a Jakub Prachař.

Kvůli mladým to začne jiskřit mezi jejich ochranitelskými otci a dojde i na jiskření milostné. Vztahy Vikyho s Marikou i Radka s učitelkou totiž patří k těm nevysloveným a nenaplněným – mají ještě šanci? Film zkoumá, zda se dá dohnat, co jsme nestihli.

Čekání na sníh
John s Pelantem nejprve vydali pokračování příběhu knižně, nyní text upravili podle režisérových připomínek. "Vedle knihy je scénář jednodušší, soustředěnější jen na aktéry prvního filmu," vykládá Tauš, proč zmizely některé přidané postavy či politické motivy 90. let. Charakterově zůstali hrdinové stejní, a pokud jde o sportovní výkony, do lyží se pořádně opře jen Duchoslav, který jezdí pořád skvěle.

Ale i ostatní čeká sníh, třeba při jízdě na igelitu. Tedy – pokud přijde; kvůli nedostatku sněhu musel Tauš natáčení už o týden odložit. Jestli počasí vyjde, stráví štáb v Peci asi 24 dní a pak tři týdny v jinonickém ateliéru v kopii horské chalupy. Rozpočet se pohybuje kolem 30 milionů korun a premiéra se plánuje na 2. října.




Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...



Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz