Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sněmovna bude rozhodovat také o programu Prahy 2000

aktualizováno 
Praha - Rozpočtové klání, které zítra začne v Poslanecké sněmovně, ovlivní také konečnou podobu projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000. Pokud poslanci přímo na plénu státní financování této akce oproti stávajícímu návrhu neposílí, bude program Prahy 2000 pravděpodobně o některé klíčové body chudší. Například o plánované rozšíření expozice moderního a současného umění Národní galerie v pražském Veletržním paláci či o nové Národopisné muzeum, jež mělo v rámci Prahy 2000 vzniknout v pražském Letohrádku Kinských.
Projekt Praha 2000, v jehož rámci chce hlavní město dostát prestižnímu titulu udělovanému Radou ministrů Evropské unie, má být financován třetinově státem, pražským magistrátem a ze sponzorských zdrojů. Kabinet se také v září skutečně zavázal, že stát svůj podíl pokryje - pro roky 1999 a 2000 to činí zhruba čtyři sta milionů korun. "Vláda schvaluje návrh na zabezpečení podílu na projektu Praha - Evropské město kultury roku 2000," stojí v usnesení z 23. září 1998.
Již přislíbené finance však byly v návrhu státního rozpočtu drasticky seškrtány - na necelou desetinu původně stanovené částky. Kulturní výbor sněmovny se poté ještě pokusil finance na Prahu 2000 do návrhu rozpočtu vrátit, ale tato snaha definitivně ztroskotala na zamítavém stanovisku rozpočtového výboru. Organizační štáb Prahy 2000 v tuto chvíli může od státu čekat pouze patnáct milionů korun z rozpočtové kapitoly ministerstva kultury.
"Vyloučené to samozřejmě není, ale příliš nadějně to za současné konstelace nevidím," hodnotí ředitel organizačního štábu Michal Prokop možnost, že by poslanci přímo na plénu uvolnili potřebnou částku na zabezpečení programové přípravy - jde zhruba o sto padesát milionů korun. Jako bývalý poslanec a předseda kulturního výboru si nedělá velké iluze o tom, že by poslanci nějak výrazně pozměnili v kuloárech dojednané sumy. Na druhou stranu to byl právě Prokop, komu se takto podařilo stranické dohody obejít: v roce 1996 získal na finálním rozpočtovém plénu ze státní kasy šedesát milionů korun na program, v jehož rámci se veřejné knihovny postupně připojují na internet.
Plánovaný program Prahy 2000 se skládá z návrhů, jež vzešly z veřejné výzvy v médiích, z těch, které předložil pražský magistrát, a z projektů vypracovaných institucemi ve správě ministerstva kultury. Z toho je zřejmé, že nejvíc je ohrožena realizace právě posledně jmenované, "ministerské" části. Organizátoři Prahy 2000 by se kromě zmiňovaných expozic museli vzdát plánovaného zpřístupnění barokního knihovního sálu a astronomické věže Klementina se stálou výstavou o pražské astronomii, krajně by se zproblematizovala i zamýšlená modernizace a rozšíření expozic pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Vesměs jsou to akce, jejichž realizace není možná na poslední chvíli. Zároveň jde o návrhy, které by měly přesáhnout rok 2000 a natrvalo doplnit zdejší kulturní provoz.
Praha je jedním z devíti měst, jimž byl pro rok 2000 titul Evropské město kultury propůjčen. Ve většině z nich - snad s výjimkou Krakova - už mají ve věci financování zcela jasno a vědí, jaký bude příspěvek státu. V Santiagu de Compostela činí například 50 procent rozpočtu, v Avignonu čtyřicet procent, v Bergenu a Helsinkách třetinu.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz