Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: V boji o nejlepší Sněhurku asi vyhraje stárnoucí Pretty Woman

  14:28aktualizováno  14:28
Buď je to zlomyslný naschvál, nebo se američtí producenti špatně domluvili. Na každý pád se letošní filmové jaro ponese ve znamení souboje dvou Sněhurek. Jako první se bude o přízeň diváků ucházet ta s Julií Robertsovou v roli zlé královny.

Lily Collinsová ve filmu Sněhurka (2012) | foto: HCE

Jestli dají diváci přednost lehkosti a vtipu téměř klasické pohádky před akčním thrillerem s Charlize Theronovou, má film indického Tima Burtona už teď vyhráno.

Skalní Burtonovi fanoušci možná srovnání s režisérem Tarsemem Singhem překousnou těžko, musí ale uznat, že co do obraznosti mají hodně společného. Film Sněhurka (anglicky Mirror, Mirror) je pestrobarevnou pastvinou, která oči dětského diváka okamžitě pohltí. Zlá královna žije v malebném hradě na kraji útesu, který obklopují rozlehlé hvozdy. Dvořané i panovnice šijí u nejlepších krejčích a v pompézních róbách působí jako marcipánové figurky na psychedelickém dortu.

Tohle místo je pohádka se všímvšudy a není třeba se bát, že by tu někdo otravoval s reáliemi skutečného světa. Úplně základní linka příběhu zůstává nedotčena a změny v podobě loupeživých trpaslíků a domýšlivého prince jsou sympatické a nijak neurážejí. Díky bohu se nikam komplikovaně necestuje a divák může děj stabilně sledovat v několika málo komorních lokacích, z nichž má každá svou jasně vymezenou funkci.

Julia Robertsová ve filmu Sněhurka

Julia Robertsová ve filmu Sněhurka

Nádherné sídlo patří excentrickým výstupům arogantní královny, les z bílých břízek je dějištěm bojů, mikroměstečko je jednoduchou kulisou pro skuhrání hladovějících poddaných. Přehledné a zraku lahodící prostředí je přichystáno a čeká na herce.

Sněhurka

USA, 106 min.

režie Tarsem Singh

hrají Julia Robertsová, Lily Collinsová, Armie Hammer, Sean Bean, Robert Emms

Hodnocení­: 70 %

Julia Robertsová je v roli panovačné mrchy, která se snaží odvrátit nástup klimakteria zábaly ze zvířecích výměšků a celou paletou procedur obsahujících červy a slimáky, naprosto neodolatelná. Její kouzlo je tak mocné, že by jí člověk téměř odpustil zdecimované obyvatelstvo i snahu zbavit se dcery svého zesnulého manžela tím nejhorším možným způsobem.

Královna Pretty Woman totiž vládne nejen krásou, ale i nespornou inteligencí, a kdyby měla aspoň špetku morálních zásad, nemohli bychom proti jejímu setrvání u moci nic namítat. Musí být hrozné žít ve světě, kde tempu vašeho myšlení vůbec nikdo nestačí, a to ani krásná Sněhurka. V říši nechápavců tak rudovlasá diktátorka stráví většinu času s očima v sloup a jedinou úlevu jí poskytuje nekonečná palba sarkastických poznámek.

Nejčastějším terčem je Nathan Lane, jehož dokonale agilní sluha vyvolává bouřlivý smích, jen co strčí hlavu do dveří. A co teprv když se vrátí z lesa a mává Sněhurčinými vnitřnostmi, do nichž omylem přibalil věnec buřtů. Snad neprozradíme příliš, když řekneme, že domněle vykuchaná sokyně se zatím sbližuje s partou trpaslíků, jejichž přízeň si zajišťuje pěkným exteriérem a přísunem teplého jídla.

Sněhurka

Lilly Collinsová je paradoxně nejméně výraznou postavou. Pokud ovšem režisér zamýšlel vsadit hlavně na křehkost a krásu, nemohl si vybrat lépe. Jejím absolutním protikladem je pak skupina hamižných trpaslíků. Profa, Stydlín, Rejpal, Kejchal, Dřímal, Štístko a Šmudla jsou historií, pidimužové teď nesou jména jako Napoleon, Vlk či Žrout a pro ránu a drsné slovo nejdou daleko.

Jejich naturelu a dovedností si divák užije při několika lesních pranicích i během nekonečných hádek, které mezi sebou neustále vedou. Film na situační komice stojí a jednoduchý děj posouvá dopředu několik akčních epizodek (krev při nich naštěstí neteče). To ale vůbec nevadí. Humor je vždy lehký a budí upřímný smích, svorně u dětí i dospělých. Tentokrát se navíc opravdu povedl dabing, a tak lze bez uzardění doporučit české znění s Nelou Boudovou, Pavlem Trávníčkem a Vojtou Dykem. Nebýt výchovného nátlaku (věř si, i když měříš jen metr) a ulítlého konce ve stylu Bollywoodu, nebylo by té milejší z obou Sněhurek co vytknout.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

Najdete na iDNES.cz