Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMS román na 160 znaků

  11:03aktualizováno  11:03
NEDIVTE SE, POKUD V NASLEDUJICIM TEXTU OBCAS NEBUDOU HACKY NEBO CARKY. JE TO V PORADKU. REC TOTIZ BUDE O NEJLEPSICH LITERARNICH ESEMESKACH. "Robinson Crusoe, Vojna a mír, Sněhurka a sedm trpaslíků. Určitě jste některou z nich alespoň jednou četli. Co kdybyste je zkusili převyprávět ve sto šedesáti znacích?" Tahle výzva byla poněkud nečekaná. Středeční večer v pražském Klubu Lávka měl totiž patřit výhradně vyhlašování výsledků soutěže obdobného charakteru, jen s volnějšími pravidly.
O několik minut později skýtal sál zvláštní pohled: jedni lovili v kapsách či kufírcích, připravení třímali mobilní telefony v ruce, zatímco ti nepřipravení se drali o papír. Ostatně čekaly na ně neodolatelné ceny: červená plážová deka, pouzdro, co vypadá jako penál, ale jsou v něm šroubováky, a hodinky.

Čas vymezovaly tři skladby od skupiny Neřež, kterým vytvářelo jemný podkres plechové pípání, vrčení a pískání. Vzešla z toho Vojna a mír coby POETICKA JATKA. Sněhurka a sedm trpaslíků jako FORMA TZV. KINDERHORRORU. Autorka ještě přisadila, že tato jemná pohádka je DOKLADEM LIDSKE ZAOSTALOSTI, RODINNA TEMATIKA S PRVKY NADPRIROZENA. SEXUALNI PODTEXT. Jednu z cen vyhrál Robinson Crusoe: BOURE. OSTROV. SAM. NUDA K UKOUSANI. OTROK PATEK. NUDA PRACE SOBOTA NUDA PRACE NEDELE ATD. ZACHRANA. Plážovou deku si přišel převzít blonďatý ostrý hoch s pestrým tetováním, který se do objektivu fotografa divoce zašklebil.

Vítěz soutěže

2 ROKY CEKAM. KDYZ TVA ZENA USNE, POSLES MI SMS: CHCI TEBE A NE JI! VCERA JSEM VAS VIDELA, TO BRISKO JI SLUSI. POCITAM. TEHDY JSI NEMEL KREDIT. NEVADI. TAK CEKAM DAL. (Jezina)
Kdo si chce přečíst více ukázek zaslaných prací, nalezne je v nejnovějším, 31. čísle týdeníku Reflex včetně názoru porotců. Všechny příspěvky jsou k nahlédnutí ZDE.
Po zpestřovacím klání přišly na řadu výsledky regulérní soutěže, kterou v červnu vyhlásil časopis Reflex a sešlo se v ní čtyři sta padesát příspěvků. Kdokoli mohl napsat cokoli na sto šedesát znaků a odeslat na uvedené mobilní číslo. O literárních kvalitách rozhodovala pětičlenná porota, jež sestávala ze spisovatelů Michala Viewegha, Ondřeje Neffa a Zdeňka Zapletala, z publicisty Ivana Straky a šéfredaktora Reflexu Petra Bílka. Počítala se jen jedna zpráva na hlavu; e-mail neplatil.

Prvotní úvahy iniciátora soutěže Miloše Čermáka vedly nicméně trochu jiným směrem, soutěžící měli být jen spisovatelé a literární kritikové. "Museli jsme to zabalit. Z desítek oslovených odpověděli jen tři. Ti ostatní se buď divili, co je to za blbost, nebo odsekli, že je to pod jejich úroveň. Jeden kritik mně zase vysvětloval, že si není jistý, zda ten mobil vůbec má. A to jsem mu na něj volal," líčil trpké zkušenosti Čermák.

Verdiktu poroty naslouchali prošedivělí gentlemani v kravatách stejně jako piercingoví borci, dámy v lakovkách i dívky v pantoflích, sem tam posedával nějaký ten důchodce. A pak že esemeskují jen teenageři!

Zástupce jedné z mobilních společností tvrdil, že podle nejnovějšího průzkumu jsou Češi největšími psavci stručných textových zpráv z celé Evropy - šedesát sedmdesát SMS vychází na každého majitele mobilu za měsíc.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz