Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SMS román na 160 znaků

  11:03aktualizováno  11:03
NEDIVTE SE, POKUD V NASLEDUJICIM TEXTU OBCAS NEBUDOU HACKY NEBO CARKY. JE TO V PORADKU. REC TOTIZ BUDE O NEJLEPSICH LITERARNICH ESEMESKACH. "Robinson Crusoe, Vojna a mír, Sněhurka a sedm trpaslíků. Určitě jste některou z nich alespoň jednou četli. Co kdybyste je zkusili převyprávět ve sto šedesáti znacích?" Tahle výzva byla poněkud nečekaná. Středeční večer v pražském Klubu Lávka měl totiž patřit výhradně vyhlašování výsledků soutěže obdobného charakteru, jen s volnějšími pravidly.
O několik minut později skýtal sál zvláštní pohled: jedni lovili v kapsách či kufírcích, připravení třímali mobilní telefony v ruce, zatímco ti nepřipravení se drali o papír. Ostatně čekaly na ně neodolatelné ceny: červená plážová deka, pouzdro, co vypadá jako penál, ale jsou v něm šroubováky, a hodinky.

Čas vymezovaly tři skladby od skupiny Neřež, kterým vytvářelo jemný podkres plechové pípání, vrčení a pískání. Vzešla z toho Vojna a mír coby POETICKA JATKA. Sněhurka a sedm trpaslíků jako FORMA TZV. KINDERHORRORU. Autorka ještě přisadila, že tato jemná pohádka je DOKLADEM LIDSKE ZAOSTALOSTI, RODINNA TEMATIKA S PRVKY NADPRIROZENA. SEXUALNI PODTEXT. Jednu z cen vyhrál Robinson Crusoe: BOURE. OSTROV. SAM. NUDA K UKOUSANI. OTROK PATEK. NUDA PRACE SOBOTA NUDA PRACE NEDELE ATD. ZACHRANA. Plážovou deku si přišel převzít blonďatý ostrý hoch s pestrým tetováním, který se do objektivu fotografa divoce zašklebil.

Vítěz soutěže

2 ROKY CEKAM. KDYZ TVA ZENA USNE, POSLES MI SMS: CHCI TEBE A NE JI! VCERA JSEM VAS VIDELA, TO BRISKO JI SLUSI. POCITAM. TEHDY JSI NEMEL KREDIT. NEVADI. TAK CEKAM DAL. (Jezina)
Kdo si chce přečíst více ukázek zaslaných prací, nalezne je v nejnovějším, 31. čísle týdeníku Reflex včetně názoru porotců. Všechny příspěvky jsou k nahlédnutí ZDE.
Po zpestřovacím klání přišly na řadu výsledky regulérní soutěže, kterou v červnu vyhlásil časopis Reflex a sešlo se v ní čtyři sta padesát příspěvků. Kdokoli mohl napsat cokoli na sto šedesát znaků a odeslat na uvedené mobilní číslo. O literárních kvalitách rozhodovala pětičlenná porota, jež sestávala ze spisovatelů Michala Viewegha, Ondřeje Neffa a Zdeňka Zapletala, z publicisty Ivana Straky a šéfredaktora Reflexu Petra Bílka. Počítala se jen jedna zpráva na hlavu; e-mail neplatil.

Prvotní úvahy iniciátora soutěže Miloše Čermáka vedly nicméně trochu jiným směrem, soutěžící měli být jen spisovatelé a literární kritikové. "Museli jsme to zabalit. Z desítek oslovených odpověděli jen tři. Ti ostatní se buď divili, co je to za blbost, nebo odsekli, že je to pod jejich úroveň. Jeden kritik mně zase vysvětloval, že si není jistý, zda ten mobil vůbec má. A to jsem mu na něj volal," líčil trpké zkušenosti Čermák.

Verdiktu poroty naslouchali prošedivělí gentlemani v kravatách stejně jako piercingoví borci, dámy v lakovkách i dívky v pantoflích, sem tam posedával nějaký ten důchodce. A pak že esemeskují jen teenageři!

Zástupce jedné z mobilních společností tvrdil, že podle nejnovějšího průzkumu jsou Češi největšími psavci stručných textových zpráv z celé Evropy - šedesát sedmdesát SMS vychází na každého majitele mobilu za měsíc.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.

Kdo přišel do pražského Klubu Lávka na vyhlašování výsledků o nejlepší literární SMS zprávu, mohl si sám zkusit zasoutěžit. Většina účastníků toho využila.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Pomáhal vězňům, vycházel s esesáky. Tatér z Osvětimi však vinu neřeší

Zoltan Matyah, přeživší z Osvětimi, ukazuje číslo vytetované na ruce (12. dubna...

Příběh Laleho Sokolova obletěl svět. Židovský muž narozený na Slovensku v Osvětimi spoluvězňům tetoval na ruce...

Loutkář nahradil Radku Třeštíkovou. Vede letní prodeje knih

Britský spisovatel Daniel Cole

Prázdniny vstupují do druhé poloviny a co se týče knižního světa, mají už teď svého krále. Alespoň pokud jde o...

Najdete na iDNES.cz