Karel Hlaváček: Přízrak (1897)

Karel Hlaváček: Přízrak (1897) - Karel Hlaváček: Přízrak (1897) | foto: Moravská galerie v Brně

Smrt diktátorům, sláva krajině

Diktátor Franco byl špatným malířem, ale přesto jeho obrazy stojí 9 tisíc eur. Je lepší zajít do Moravské galerie na krajiny a figury.

TIP TÝDNE
Karel Hlaváček: Přízrak (1897) Výstava v Moravské galerii, pořádaná ve spolupráci s Národní galerií v Praze, klade důraz na tradiční motiv postavy jako námět i subjekt proměn výtvarného myšlení sahajících od impresionismu a symbolismu, přes expresi a kubismus až k surrealismu, abstrakci a počátku informelu.

Spojení a prolínání tématu krajiny s tématem figury bylo jednou z hlavních projevů české kultury, která na jedné straně směřovala ke svému rozkvětu, v němž se dokázala vyrovnávat s myšlenkami a technologiemi moderní civilizace.

Na druhé straně zůstávala ve svém pojetí modernosti u řady hodnot, které byly spojené se staršími vrstvami evropské kultury. Figura a krajina v depresích, vzdorech a euforiích dekadence.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Eva Výborná, Tomáš SkalíkEva Výborná, Tomáš Skalík.
V respiriu 2. patra pražského Veletržního paláce představují své práce Eva Výborná a Tomáš Skalík. Společným jmenovatelem prací je fascinace světlem a prostorem. Velkoformátové fotografie Evy Výborné (absolventka AVU v Praze) variující prázdné sloupové prostory či jejich simulace a jsou doplněny konceptuální prostorovou instalací Tomáše Skalíka (student FaVU v Brně).

PaměťPaměť. Výstava čtyř projektů, které se napříč dobou i výtvarnými postupy vztahují k fenoménu paměti a archivu. Vystaveny jsou fotografie z Langhansova archivu, dále snímky holandského inženýra, fotografa amatéra Leo Polhuise (1928-1991), srbského umělce Mihaela Milunoviće (*1967) a Dušana Skaly (*1979).

CO SE DĚJE
Špatný malíř, později diktátor.
Příliš se neví, že španělský diktátor Francisco Franco byl také malíř. Zájemcům se na aukci v jihošpanělské Seville 5. dubna představí tři jeho olejomalby, na nichž je zachycena krajina z Maroka. Tam generalissimo ve 30. letech působil jako vrchní velitel španělských koloniálních vojsk.

Klimt cestuje za moře. Pět vzácných obrazů Gustava Klimta z vídeňské národní galerie, které Rakousko muselo na základě mezinárodní arbitráže vrátit americké dědičce po původním majiteli, je již na cestě do USA. Je však stále naděje, že obrazy nezmizí za mořem definitivně, protože skupiny soukromých sponzorů sbírají prostředky, aby mohly aspoň některé z nich koupit zpátky.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Barbora LungováEnigma of Masculinity.
V pražské galerii Gambit vystavuje do 31. března své obrazy Barbora Lungová. Mladá malířka se již v několika cyklech věnovala tématu "mužství a mužnosti". V Gambitu představuje svoji nejnovější figurální tvorbu na stejné téma, avšak z nového pohledu.

Jiřina HankeováPokus o autoterapii. Do 2. dubna vystavuje v Pražském domě fotografie Jiřina Hankeová. Fotoaparát přiložený ke spánku byl prvním, neplánovaným snímkem tohoto cyklu, který autorka pořídila ve stavu hluboké deprese. Místo výstřelu však cvakla jen spoušť závěrky. Pak následovaly další autoportréty. Byly vyvolány momentálním stavem duše s následnou okamžitou reakcí.