Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmoulové slaví padesátku, Evropa zmodrá

  16:43aktualizováno  16:43
Ať si Gargamel křičí "Šmouly nechci ani vidět!" jak chce, modří pidižvíci žijí dál. Rok 2008 je pro ně jubilejní; od nakreslení prvního Šmouly letos uplyne padesát let.

Socha obřího Šmouly v Bruselu k 50. výročí komiksových postaviček - (14. ledna 2008) | foto: Profimedia.cz

Šmoulové - figurkyNajdete je v knihovnách, můžete je vidět v kinech i v televizi, ohmatáte si plyšové figurky v hračkářství. Je jim padesát let, ale Šmoulové ani zdaleka nejsou minulostí. Naopak.

Letošní kulaté výročí modrých skřítků s bílými čepičkami naopak svádí k velkolepým oslavám, natočení nového filmu, seriálu i k vydání nové knihy. To vše chtějí letos v Belgii, domovině Šmoulů, stihnout.

Tamní noviny už slávu avizují v plné síle. "Invaze Šmoulů, Bude se šmoulovat!" brojí se na titulních stranách na oslavy šmoulího výročí.

Peyo (Pierre Culliford), tvůrce ŠmoulůNejde o hysterii. Pro Belgičany, podobně jako pro Francouze, jsou komiksy důležitou částí jejich kulturního dědictví. Na Šmouly navíc mají takřka "výhradní práva" - jejich autorem je bruselský rodák Pierre Culliford, známý pod pseudonymem Peyo.

"Invaze začne 20. ledna a skončí v říjnu," komentoval oslavy Hendrick Coysman, šéf skupiny IMPS. Ta drží autorská práva na postavičky a hlavní slovo v ní mají Peyova žena a děti.

Ani čeští diváci nezůstali modrého šílenství ušetřeni. Postavičky, jejichž příběhy se u nás vysílaly v 90. letech, nadabovali přední herci - Vlastimil Brodský, Jitka Molavcová, Jiří Císler, Ondřej Havelka či Josef Dvořák.

Úvod české verze seriálu Šmoulové

Počátky celosvětového fenoménu se datují do roku 1958, kdy Peyo nakreslil prvního Šmoulu. Modří pidižvíci se nejprve objevovali jen jako epizodní postavičky v jiných komiksech a až později se dočkali vlastních kreslených sešitů, seriálů a filmů.

Šmoulové - komiks z roku 1967Oslavu letošního jubilea doprovodí velká výstava v bruselském muzeu komiksů, vydání pamětních známek či prodej speciální edice figurek. Na podzim je ohlášena dražba veliké šmoulí sochy.

Neznamená to ovšem, že šmoulí šílenství zůstane jen za belgickými hranicemi; řada akcí se chystá v mnoha evropských městech.

ŠmoulovéA pozor - v chystaném seriálu a filmu přibudou do šmoulí vesničky z hub nové postavičky, které posílí řady starých známých Koumáka, Taťky Šmouly či půvabné Šmoulinky.

Právě té se bude týkat nejvíc změn. Autoři jí totiž nedopřejí více mužských obyvatel, mezi něž by mohla dělit svou přízeň, ale přivedou další ženské postavičky. "V uplynulých letech prošly sociálně-kulturní hodnoty dramatickými změnami," vysvětluje Coysman.

Nové filmy navíc nebudou natočeny tak, jak je diváci znají, to jest klasickou animací; filmaři slibují Šmouly trojrozměrné. - více zde

Úvod německé verze seriálu Šmoulové

Šmoulové samozřejmě znamenají i výnosný byznys. Jen loni se podle Coysmana prodalo po světě asi milion DVD se Šmouly a na pětadvacet milionů komiksových alb v desítkách světových jazyků.

To na malé kreslené skřítky není vůbec špatné. Podle agentury Reuters roční příjmy ze "šmoulího byznysu" dosahují až dvanácti milionů dolarů, tedy až dvou set milionů korun.

Českému trhu vládli Šmoulové v 90. letech, a to zejména v hitparádách. Album nazvané Šmoulí super-disco-šou je podle zjištění časopisu Filter nejprodávanější hudební nahrávkou po roce 1989. Šlo o předělávky tehdejších aktuálních hitů, které byly přezpívány do češtiny vysokými hlásky ze šmoulího světa. - více zde

Texty měl na starosti převážně Fanánek ze Tří sester, zručný textař, co v disciplíně hledání podobně znějících českých slov na anglický originál prostě nemá konkurenci. Pro neuvěřitelně vysoké prodeje vyšla celá řada dalších a dalších šmoulích desek na různá témata (sport, UFO...).

Jeden z domků pro turisty, postavených v duchu vesničky Šmoulů ze slavného komiksu na pobřeží Egejského moře v TureckuA pokud někdy zavítáte na turecké pobřeží Egejského moře, nedivte se, pokud tam narazíte na šmoulí vesničku. Právě takovou podobu má hned 64 domků pro turisty, které vymyslel Brit Rajiv Parmar. Součástí resortu je i restaurace, která se jmenuje Azrael po kocourovi věčného šmoulího nepřítele Gargamela.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz