Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šmoulové slaví padesátku, Evropa zmodrá

  16:43aktualizováno  16:43
Ať si Gargamel křičí "Šmouly nechci ani vidět!" jak chce, modří pidižvíci žijí dál. Rok 2008 je pro ně jubilejní; od nakreslení prvního Šmouly letos uplyne padesát let.

Socha obřího Šmouly v Bruselu k 50. výročí komiksových postaviček - (14. ledna 2008) | foto: Profimedia.cz

Šmoulové - figurkyNajdete je v knihovnách, můžete je vidět v kinech i v televizi, ohmatáte si plyšové figurky v hračkářství. Je jim padesát let, ale Šmoulové ani zdaleka nejsou minulostí. Naopak.

Letošní kulaté výročí modrých skřítků s bílými čepičkami naopak svádí k velkolepým oslavám, natočení nového filmu, seriálu i k vydání nové knihy. To vše chtějí letos v Belgii, domovině Šmoulů, stihnout.

Tamní noviny už slávu avizují v plné síle. "Invaze Šmoulů, Bude se šmoulovat!" brojí se na titulních stranách na oslavy šmoulího výročí.

Peyo (Pierre Culliford), tvůrce ŠmoulůNejde o hysterii. Pro Belgičany, podobně jako pro Francouze, jsou komiksy důležitou částí jejich kulturního dědictví. Na Šmouly navíc mají takřka "výhradní práva" - jejich autorem je bruselský rodák Pierre Culliford, známý pod pseudonymem Peyo.

"Invaze začne 20. ledna a skončí v říjnu," komentoval oslavy Hendrick Coysman, šéf skupiny IMPS. Ta drží autorská práva na postavičky a hlavní slovo v ní mají Peyova žena a děti.

Ani čeští diváci nezůstali modrého šílenství ušetřeni. Postavičky, jejichž příběhy se u nás vysílaly v 90. letech, nadabovali přední herci - Vlastimil Brodský, Jitka Molavcová, Jiří Císler, Ondřej Havelka či Josef Dvořák.

Úvod české verze seriálu Šmoulové

Počátky celosvětového fenoménu se datují do roku 1958, kdy Peyo nakreslil prvního Šmoulu. Modří pidižvíci se nejprve objevovali jen jako epizodní postavičky v jiných komiksech a až později se dočkali vlastních kreslených sešitů, seriálů a filmů.

Šmoulové - komiks z roku 1967Oslavu letošního jubilea doprovodí velká výstava v bruselském muzeu komiksů, vydání pamětních známek či prodej speciální edice figurek. Na podzim je ohlášena dražba veliké šmoulí sochy.

Neznamená to ovšem, že šmoulí šílenství zůstane jen za belgickými hranicemi; řada akcí se chystá v mnoha evropských městech.

ŠmoulovéA pozor - v chystaném seriálu a filmu přibudou do šmoulí vesničky z hub nové postavičky, které posílí řady starých známých Koumáka, Taťky Šmouly či půvabné Šmoulinky.

Právě té se bude týkat nejvíc změn. Autoři jí totiž nedopřejí více mužských obyvatel, mezi něž by mohla dělit svou přízeň, ale přivedou další ženské postavičky. "V uplynulých letech prošly sociálně-kulturní hodnoty dramatickými změnami," vysvětluje Coysman.

Nové filmy navíc nebudou natočeny tak, jak je diváci znají, to jest klasickou animací; filmaři slibují Šmouly trojrozměrné. - více zde

Úvod německé verze seriálu Šmoulové

Šmoulové samozřejmě znamenají i výnosný byznys. Jen loni se podle Coysmana prodalo po světě asi milion DVD se Šmouly a na pětadvacet milionů komiksových alb v desítkách světových jazyků.

To na malé kreslené skřítky není vůbec špatné. Podle agentury Reuters roční příjmy ze "šmoulího byznysu" dosahují až dvanácti milionů dolarů, tedy až dvou set milionů korun.

Českému trhu vládli Šmoulové v 90. letech, a to zejména v hitparádách. Album nazvané Šmoulí super-disco-šou je podle zjištění časopisu Filter nejprodávanější hudební nahrávkou po roce 1989. Šlo o předělávky tehdejších aktuálních hitů, které byly přezpívány do češtiny vysokými hlásky ze šmoulího světa. - více zde

Texty měl na starosti převážně Fanánek ze Tří sester, zručný textař, co v disciplíně hledání podobně znějících českých slov na anglický originál prostě nemá konkurenci. Pro neuvěřitelně vysoké prodeje vyšla celá řada dalších a dalších šmoulích desek na různá témata (sport, UFO...).

Jeden z domků pro turisty, postavených v duchu vesničky Šmoulů ze slavného komiksu na pobřeží Egejského moře v TureckuA pokud někdy zavítáte na turecké pobřeží Egejského moře, nedivte se, pokud tam narazíte na šmoulí vesničku. Právě takovou podobu má hned 64 domků pro turisty, které vymyslel Brit Rajiv Parmar. Součástí resortu je i restaurace, která se jmenuje Azrael po kocourovi věčného šmoulího nepřítele Gargamela.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz