Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smolná třináctka na festival Blues Alive neplatila

  14:48aktualizováno  14:48
Nejotřepanější klišé o letošním festivalu Blues Alive by mohlo znít asi takto: třináctý ročník festivalu nebyl smolný, ba právě naopak. I když budiž řečeno, že hladký průběh programu byl v některých momentech na vážkách.

Blues Alive 2008 - Sue Foley - Šumperk (15. listopadu 2008) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Festival zarámovaly dva karamboly. Ve čtvrtek prořídla soupiska příležitostného tělesa, zbubnovaného u příležitosti šedesátin Luboše Andršta. Po Michalu Pavlíčkovi odpadli i Vladimír Kulhánek a Peter Lipa: zdecimovaná sestava se však s nepřízní osudu popasovala a ti, kteří přijeli do Šumperka s předstihem, plesali.

Druhý karambol měl nadnárodní parametry. Hlavní hvězda letošního ročníku James Cotton cestovala do České republiky přes Francii. Díky stávce pilotů společnosti Air France zůstala výbava Cottonovy výpravy v Roissy a organizátoři se při shánění náhradní notně zapotili.

Dýchací přístroj, který starý pán musí používat, měl naštěstí vlastní letenku a tudíž jej Francouzi nezajali. Historky o tom, jak Cottonova manažerka vyrazila do šumperských obchodů s oblečením, patřily pak v kuloárech k hojně přetřásaným. Nakonec se ale dobrá věc podařila a ti, co vydrželi v Šumperku až do konce, plesali též.

A vystoupení Cottonova bandu bylo nesporným vrcholem festivalu. Třiasedmdesátiletý pardál promluví-li, zní jako Zdeněk Štěpánek měsíc před smrtí, jeho výkony na foukačku jsou ovšem I.a kvality.

Blues Alive 2008 - diváciA kolem sebe má výtečnou kapelu, které dominuje Slam Allen, výtečný kytarista a zpěvák s hlasem tak mohutným, že na začátku koncertu uřval půlku sálu i bez mikrofonu. Jeho kvality mohli docenit i účastníci jam session v pivnici U dřevařů, kde se spustil s harmonikářem z kapely druhé největší šajby festivalu.

Tímto predikátem můžeme směle označit Sue Foley, tuším první Kanaďanku ve festivalovém programu. Subtilní dáma se na pódiu změnila v osobu, od které by jeden nechtěl držet facku.  Jak případně pravil jeden ze stabilních návštěvníků, "Skvělej koncert. Skvěle zpívá. Skvěle hraje na kytaru. Ale doma bych jí nechtěl. Asi bych se bál."

Blues Alive 2008 - Wanda Johnson & Shrimp City Slim Blues BandOno vůbec: v pátek to vypadalo, že "holky hrajou líp než kluci". To lepší z celého večera obstaraly dámy, respektive kapely s dámou na hrotu útoku. Ať už mluvíme o Wandě Jackson, nebo o slovenské reprezentantce Silvii Josifoské s hvězdnou sestavou za zády.

V sobotu dlužno zmínit ještě Curtise Salgada, pěvce vanmorrisonovského vrhu, který s mnohahlavým bandem za zády nabídl soul, funk a rock'n'roll jak z učebnice. Rozjížděli se pomalu, ale ve finále svého vystoupení už jejich verze Don't Want to Discuss It hřměla ještě víc než když ji Delaney & Bonnie hráli v devětašedesátém "na tůře s Claptonem".

Blues Alive 2008 - SciganiV kostce řečeno: na letošním Blues Alive nebylo slabých setů (možná s výjimkou tradiční polské akvizice – v minulých letech bývaly na programu zábavnější kusy než letošní Scigani). Možná chyběl nějaký nečekaný trumf, jakými byli loni No Blues, kapela, jiskřivá a příjemně neortodoxní. Možná.

V přízemí mého oblíbeného šumperského herberku nachází se výčep. V sobotu po skončení programu je tak akorát čas na jeden Šerák na dobrou noc. Zatímco je placen, táže se paní od pípy, zda jsem byl s ubytováním spokojen. "No jestlipak," odvětím, "a když už jsme u toho, udělal bych si hned rezervaci na příští rok." Protože ačkoli člověk po skončení festivalu na potkání říká, že teď hodně dlouho nechce slyšet žádné blues, je třeba myslet na budoucnost. A Blues Alive ji má.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

Najdete na iDNES.cz