Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavná Smolíkovic rodina na jevišti zazpívá i svou klasickou znělku

  7:53aktualizováno  7:53
S dobrou náladou a trochou smůly v patách čtyři klauni jdou... K populárnímu maďarskému animovanému seriálu o rodině Smolíkových patří stejně jako klasické kreslené postavičky i ústřední melodie. Právě tu diváci uslyší v nové hře pražského divadla Studio DVA, které příběh na motivy seriálu uvede v premiéře příští čtvrtek.

Ze zkoušek komedie Smolíkovi | foto: Václav Beran

„Všichni se ptali, jestli tam bude ta písnička. Takže zazní dokonce dvakrát v češtině a jednou maďarsky,“ popisuje režisér Miroslav Hanuš. Další čtyři písně byly pro hru připsány.

„Celé to byl nápad Studia DVA, chtěli nějakým způsobem dostat Smolíkovy na jeviště,“ popisuje Hanuš, který sám seriál jako dítě sledoval. Vedle Čtyřlístků a podobných kreslených příběhů té doby na něj totiž Smolíkovi působili částečně i jako pořad pro dospělé. „Chápou se jako předobraz Simpsonových. Technologie vztahů maloměšťácké rodinky tam je,“ uvažuje. „Byli to takoví Homolkovic,“ nachází další spojitost herečka Jana Stryková, která ve hře ztvárňuje Týnu.

Fotogalerie

Česká verze bude vůbec prvním divadlem na motivy seriálu, který vznikl na přelomu šedesátých a sedmdesátých let a ve třech řadách stihl celkem 39 epizod. „Ani Maďaři žádnou adaptaci nedělali,“ dodává Hanuš. Pro pražskou scénu tak sám napsal díl nový, který navazuje na sérii s raketou nazvanou Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka.

„Toužili jsme vytvořit nafukovací dekoraci, raketa se tedy objeví na jevišti. Triky děláme naivním pololoutkářským způsobem,“ směje se Hanuš. V oficiálních propozicích je však jako autor nového dílu uveden Maďar Hánusz Miró. „Když si přečtete pozadu jméno režiséra, přijdete na to,“ naznačuje Hanuš.

Smolíkovy pojal jako představení pro celou rodinu. „Nemám rád, když děti chodí do divadla jen se školou. Podobně to děláme i v Dlouhé,“ připomíná herec a režisér Hanuš svou pražskou domácí scénu.

„Ztvárňovat animovanou postavu na pódiu je těžké, stále hledáme míru stylizace,“ popisuje zkoušení Stryková. Spolu s ní se na pódiu představí ještě Eva Holubová, Bob Klepl či Václav Jílek.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Najdete na iDNES.cz