Terry Jones - foto 2 - Terry Jones - zakládající člen britské skupiny Monty

Terry Jones - foto 2 - Terry Jones - zakládající člen britské skupiny Monty Monty Python. | foto: Robert Zlatohlávek, MF DNES

Smíšek Terry Jones, zakladatel Monty Python

Černým humorem a nesmlouvavým sarkasmem vládnou i dnes členové již neexistující komediální skupiny Monty Python. Uměli nadzvednout kde koho, nic jim nebylo svaté, ani vážená historie britského impéria, natož náboženské tradice. Režisér, herec, spisovatel Terry Jones, jeden ze zakládajících členů této kacířské partičky, se dnes dožívá 60 let.
Na donekonečna omílané dotazy, zda už se jejich kultovní skupina opravdu rozpadla, Jones odpovídá: "Vždyť nikdy nezačala! Jen jsme se sešli, udělali seriál a pár filmů. Nežili jsme spolu ani nespali, jeden byl homosexuál, ale nikdo z nás ostatních se mu nelíbil." Jones, rodák z Colwyn Bay v severním Walesu, absolvent historie na Oxfordu a otec dvou potomků, figuroval jako režisér všech hlavních snímků.

V roce 1969 se ostrovní království rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory. Televize BBC totiž přišla s pásmem skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus, v němž pět domácích vysokoškolských "pošuků" plus jeden americký výtvarník obrátilo anglický humor naruby. Získali si ctitele i odpůrce a jistě si zaslouží, aby byli vyjmenováni: Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin a Terry Gilliam.

Během šesti let "Pythoni" natočili 45 dílů, které se na českou televizní obrazovku dostaly až po listopadu 1989. Jones se uplatnil mimo jiné jako neodolatelný představitel většiny ženských rolí. "Dohodli jsme se, že ženy bude hrát ten, kdo má nejmenší penis. Ale John Cleese většinou nechce, tak je musím hrát já," vysvětluje Jones.

Prvním velkým filmem byla parodie na legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu - Monty Python a Svatý grál (1975) -, kterou Jones spolu s Gilliamem režíroval. "Měli jsme rozpočet 150 tisíc liber. Nikdo je však nechtěl dát, a tak nás podpořily hudební skupiny, například Led Zeppelin a Pink Floyd," říká Jones. Na natáčení jim zůstal k dispozici také jeden jediný zámek, půjčený od soukromníka, neboť skotské ministerstvo, jemuž většina tamních památek patří, se bálo znesvěcení.

Poslední a patrně nejkontroverznější dílo, Monty Pythonův smysl života, spolurežíroval Jones v roce 1983. Se svým kolegou Palinem pak přivedl na svět komiksový seriál Neuvěřitelné historky.

Jones se poté vrhl na sólovou dráhu, v níž stojí v popředí úspěšné psaní knih pro děti (Pohádky či Viking Erik). Je autorem historického románu Křížová tažení a knihy na motivy CD-ROM Douglase Adamse Vesmírná loď Titanic. Jeho knížka Dáma a panoš se loni objevila v nominacích na prestižní Whitbreadovu cenu.

Od filmu se neodvrátil. V roce 1992 režíroval v Praze jeden z dílů seriálu Mladý Indiana Jones, v roce 1998 na festivalu v Karlových Varech osobně uvedl pohádku Žabákova dobrodružství (1996).