Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smilková chystá hru o carské rodině

  11:09aktualizováno  11:09
O s t r a v a - Poslední noc posledního cara, inscenaci podle hry ruského autora Edvarda Stanislavoviče Radzinského nastudovali herci Komorní scény Aréna v Ostravě. Režijního vedení má na starosti Oxana Smilková, která se tak po pětileté přestávce vrací na zdejší scénu. Do paměti ostravského publika se zapsala především novátorským výkladem her Antona Pavloviče Čechova Višňový sad a Strýček Váňa.
Příběh carské rodiny zaujme
"Myslím si, že příběh vraždy carské rodiny je nejen zajímavý pro Rusko, ale pro všechny lidi, " říká režisérka k obsahu hry, kterou Radzinský napsal před pěti léty.
Podle ní zde totiž nezobrazil jen problematiku týkající se samotné otázky zavraždění carské rodiny.

"Jednoduše řečeno, jde o příběh vraždy, kterou provedou lidé, nevědouce, co činí. Ty, které chtějí zabít,  jsou jiní lidé, to je hlavní téma hry, která se tak přirozeně dotýká každého z nás. Vždy totiž obtížněji tolerujeme druhé."

Podle Smilkové se příběh Radzinského hry adekvátně dotýká problematiky naší společnosti: "Je to přesně o vývoji mezilidských vztahů, které začínají od kontaktů dvou lidí. Stávají se však přirozeně součástí ovlivňující větší komunitu, přirozeně přechází k větší společnosti. Dokonce až na úroveň  samotného státu, tady někde se však může zrodit samotná revoluce."

Složitý text hry přeložila do češtiny
Text hry, kterou se režisérka rozhodla spolu s Terezou Pogodovou přeložit do češtiny, je poměrně složitý, ale i velmi poutavý. "Poslední noc posledního cara je zajímavá i pro mne osobně. Vlastně ani nevím, jestli se v Rusku hraje, přesto si myslím, že jde rozhodně o jednu z nejzajímavějších her, které v současnosti v Rusku vznikly a je důležité ji českému publiku představit."

Režisérka, která se do Arény vrací po delší pauze, hodnotí současný stav zdejšího souboru velmi kladně. "Aréna hodně vyrostla, zvláště co se týká hereckých výkonů, ale i dramaturgický repertoár je velmi zajímavý, "  říká Oxana Smilková.

V inscenaci vystupuje celkem šest postav. Důležité je soupeření dvou táborů: dvou členů z  carské rodiny a dvou příslušníků Státní bezpečnosti, kteří byli odpovědni za vykonání popravy. "Vystupují zde ještě dva lékaři, jsou to maličké postavy, ale symbolizují společnost Sovětského svazu, kdy lidé nemyslí ale jsou prostoduše naučeni vykonávat nařízení."

Na inscenaci se podílel výtvarník Kulikov
Na výtvarné podobě inscenace se podílí režisérčin stálý spolupracovník, výtvarník a sochař Jevgenij Kulikov, pracující v Německu. "Již několikrát do Arény specielně přijel, aby osobně dohlédl na aranžování osvětlení. Protože na tak malém jevišti, s nímž Aréna disponuje, je velmi složité aranžovat kulisy v několika pokojích," tvrdí Smilková.

"Navíc hrajeme ve třech časových rovinách, v době ukončení první světové války, v roce 1938 a v současnosti. Je složité vytvořit scénu tak, aby diváci získali iluzi o skutečných měřítcích této hry," vysvětluje Oxana Smilková, která se s Kulikovem také podílí na výběru hudby.

V inscenaci vystoupí Renáta Klemensová, Gabriela Wilčková, Marek Cisovský, Vladislav Georgiev, Dušan Škubal a René Šmotek.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz