Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smilková chystá hru o carské rodině

  11:09aktualizováno  11:09
O s t r a v a - Poslední noc posledního cara, inscenaci podle hry ruského autora Edvarda Stanislavoviče Radzinského nastudovali herci Komorní scény Aréna v Ostravě. Režijního vedení má na starosti Oxana Smilková, která se tak po pětileté přestávce vrací na zdejší scénu. Do paměti ostravského publika se zapsala především novátorským výkladem her Antona Pavloviče Čechova Višňový sad a Strýček Váňa.
Příběh carské rodiny zaujme
"Myslím si, že příběh vraždy carské rodiny je nejen zajímavý pro Rusko, ale pro všechny lidi, " říká režisérka k obsahu hry, kterou Radzinský napsal před pěti léty.
Podle ní zde totiž nezobrazil jen problematiku týkající se samotné otázky zavraždění carské rodiny.

"Jednoduše řečeno, jde o příběh vraždy, kterou provedou lidé, nevědouce, co činí. Ty, které chtějí zabít,  jsou jiní lidé, to je hlavní téma hry, která se tak přirozeně dotýká každého z nás. Vždy totiž obtížněji tolerujeme druhé."

Podle Smilkové se příběh Radzinského hry adekvátně dotýká problematiky naší společnosti: "Je to přesně o vývoji mezilidských vztahů, které začínají od kontaktů dvou lidí. Stávají se však přirozeně součástí ovlivňující větší komunitu, přirozeně přechází k větší společnosti. Dokonce až na úroveň  samotného státu, tady někde se však může zrodit samotná revoluce."

Složitý text hry přeložila do češtiny
Text hry, kterou se režisérka rozhodla spolu s Terezou Pogodovou přeložit do češtiny, je poměrně složitý, ale i velmi poutavý. "Poslední noc posledního cara je zajímavá i pro mne osobně. Vlastně ani nevím, jestli se v Rusku hraje, přesto si myslím, že jde rozhodně o jednu z nejzajímavějších her, které v současnosti v Rusku vznikly a je důležité ji českému publiku představit."

Režisérka, která se do Arény vrací po delší pauze, hodnotí současný stav zdejšího souboru velmi kladně. "Aréna hodně vyrostla, zvláště co se týká hereckých výkonů, ale i dramaturgický repertoár je velmi zajímavý, "  říká Oxana Smilková.

V inscenaci vystupuje celkem šest postav. Důležité je soupeření dvou táborů: dvou členů z  carské rodiny a dvou příslušníků Státní bezpečnosti, kteří byli odpovědni za vykonání popravy. "Vystupují zde ještě dva lékaři, jsou to maličké postavy, ale symbolizují společnost Sovětského svazu, kdy lidé nemyslí ale jsou prostoduše naučeni vykonávat nařízení."

Na inscenaci se podílel výtvarník Kulikov
Na výtvarné podobě inscenace se podílí režisérčin stálý spolupracovník, výtvarník a sochař Jevgenij Kulikov, pracující v Německu. "Již několikrát do Arény specielně přijel, aby osobně dohlédl na aranžování osvětlení. Protože na tak malém jevišti, s nímž Aréna disponuje, je velmi složité aranžovat kulisy v několika pokojích," tvrdí Smilková.

"Navíc hrajeme ve třech časových rovinách, v době ukončení první světové války, v roce 1938 a v současnosti. Je složité vytvořit scénu tak, aby diváci získali iluzi o skutečných měřítcích této hry," vysvětluje Oxana Smilková, která se s Kulikovem také podílí na výběru hudby.

V inscenaci vystoupí Renáta Klemensová, Gabriela Wilčková, Marek Cisovský, Vladislav Georgiev, Dušan Škubal a René Šmotek.
Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz