Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský folklor hostuje v Praze

  14:19aktualizováno  14:19
Světoznámý slovenský folklórní soubor Lúčnica zavítal opět po roce do Prahy. Tanečnice a tanečníci v lidových krojích vystoupí celkem devětkrát ve Smetanově síni pražského Obecního domu za doprovodu romské cimbálovky Diabolské husle. Představení se konají každý večer, naposledy soubor vystoupí v neděli 2. září. „Velice rádi k vám jezdíme, chceme pomáhat pěstovat kulturní kontakty i přes rozdělení Československa,“ uvedl umělecký šéf souboru Štefan Nosáľ.

Umělecký soubor Lúčnica není v hlavním městě žádným nováčkem, od roku 1996 nevynechal ani jedno letní turné. První tři roky vystupoval soubor u Křižíkovy fontány na Výstavišti. Z finančních důvodů se program přesunul na komornější scénu v Obecním domě. “Jsme velice rádi, že můžeme vystupovat v nádherně zrekonstruovaném Obecním domě,” dodal umělecký šéf Nosáľ, který vede soubor už téměř padesát let.

Manažer souboru Patrik Pačesa odhaduje, že Lúčnica odehraje ročně kolem stovky představení: padesát doma a padesát v zahraničí. Do České republiky přijelo 15 tanečních párů. “Na zahraniční turné samozřejmě vybíráme ty lepší, doma zůstalo asi dvacet párů,” vysvětlil Nosáľ. Za více než půlstoletí existence účinkovala Lúčnica ve více než šedesáti zemích světa. Za tu dobu souborem prošly dva tisíce tanečníků a tanečnic. V posledních letech navštívila Lúčnica také Mexiko, Japonsko a Spojené státy.

Přestože soubor Lúčnica není profesionální, o zájemce prý nemá nouzi. “Máme si z čeho vybírat, o účinkování u nás je velký zájem,” řekl Nosáľ, který kromě pohybového nadání vyžaduje u svých svěřenců i přitažlivou vizáž. Nejvíce tanečnic a tanečníků souboru tvoří studenti vysokých škol. “Nábor děláme už v posledních ročnících středních škol, abychom zaručili, že v souboru zůstanou delší dobu,” vysvětlil Nosáľ. Platy účinkujících jsou totiž spíš jen stipendiem a po skončení školy jich většina soubor z finančních důvodů opouští.

Po loňském pražském vystoupení se Lúčnica vypravila na světovou výstavu Expo do německého Hannoveru, kde 1. září vystoupila v rámci slovenského národního dne. Lúčnica nehodlá vypustit pravidelnou návštěvu Prahy ani příští rok.

Umělecký soubor Lúčnica, 25. srpna - 2. září 2001, každý den od 20:30, Obecní dům v Praze, 90 minut, cena vstupenky 390 Kč.

Profesor Štefan Nosáľ, umělecký šéf a choreograf souboru Lúčnica.

Štefan Nosáľ a tanečnice Barbora Vichová.

Šarišská polka v podání folklórního souboru Lúčnica.

Tanec "vyhadzovaná" v podání folklórního souboru Lúčnica.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Hudbu k 50 odstínům šedi jsem nemohla odmítnout, říká Jessie Ware

Britská zpěvačka Jessie Ware

Zpěvačka Jessie Ware se přátelí s Adele, spolupracuje s Edem Sheeranem ale hlavně britský pop obohatila o další silný a...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz