Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenský film hledá cestu z krize

  16:11aktualizováno  16:11
Nejlepším lékem na stesky českých filmařů bývá setkání se slovenskými kolegy. Všechny tuzemské problémy se totiž zdají náhle malichernými v porovnání s neradostným stavem kinematografie, jaký hlásí Bratislava. "Stačí se podívat na statistiky za loňský rok," líčí ředitel tamního filmového ústavu Peter Dubecký. Znovu ubylo kin, už jich prý na Slovensku nejsou ani tři stovky, a hlavně ubývají diváci: návštěvnost za rok 2000 zůstala pod třemi miliony lidí.

Navíc na rozdíl od Česka, kde se domácí tvorba prosazovala na předních místech žebříčku, na Slovensku bylo z dvaceti nejúspěšnějších filmů loňského roku plných osmnáct amerických. Výjimku tvořila pouze francouzská Johanka z Arku a jeden jediný slovensko-český reprezentant, Král sokolů, který obsadil patnáctou příčku. Důvodů vidí Dubecký několik. "Za prvé, kina jsou zdevastovaná. V devadesátých letech bylo plně zrekonstruováno jediné, v Popradu, a vůbec první, osmisálový multiplex na Slovensku, byl otevřen teprve v listopadu minulého roku v Bratislavě. Za druhé, na rozdíl od Česka, kde diváci české tvorbě fandí, na Slovensku se na slovenské filmy nechodí.

Šulíkova Krajinka běží od loňska s mimořádnou reklamou, a má návštěvnost kolem pětatřiceti tisíc lidí. Za třetí, tvorba je zdecimovaná, až od příštího roku počítáme se státním fondem kinematografie, který by měl poskytnout 100-150 milionů korun ročně. A za čtvrté, Slovenská televize ani zdaleka neplní své veřejnoprávní poslání tak, jak to činí Česká televize - to jest, filmovou produkci téměř nepodporuje," vypočítává Dubecký.

Co dělají klasikové

DUŠAN HANÁK 
Režisér dříve proslulý hranými filmy připravuje po svých dokumentárních Papírových hlavách, promítaných před časem i v tuzemských kinech, další celovečerní dokument s názvem Intolerance (Policejní stát).
MIROSLAV LUTHER 
Natáčí Útěk do Budína, volnou adaptaci románu Vladislava Vančury, ve dvou verzích: jako pětidílný projekt pro televizi a dvouhodinový film do kin, s českou herečkou Lenkou Vlasákovou v hlavní roli.
DUŠAN TRANČÍK
Podobně jako Hanák chystá celovečerní dokument - o lidech v minulosti násilně zavlečených do Sovětského svazu; pro svůj návrat k hrané tvorbě píše příběh Přelétavé štěstí Aničky Jánošíkové, líčící osudy "au pair" v Anglii.
Zvláštní kapitolu představuje Koliba, slovenská obdoba našeho Barrandova, jejíž sporná privatizace v těchto dnech vyústila v úřední exekuci. "Ano, opravdu to došlo tak daleko, že museli do ateliérů vstoupit exekutoři. Přelepují, sepisují, zabavují," říká Dubecký. "Nynější stav má kořeny ještě v mečiarovské éře, kdy Koliba točila - ale nedotočila - za státní peníze poskytnuté ministerstvem kultury filmy o národních hrdinech Jánošíkovi či Pribinovi."

Po volbách se změnila politická garnitura, stát na Kolibu poslal kontrolu a začal domáhat vrácení svých peněz včetně narůstajícího penále - zatím marně. "Noví majitelé Koliby tyto dluhy zdědili, zdráhají se proto rezortu kultury vrátit celou sumu. Navrhují vrátit 41 milionů vydaných na filmy, ale penále - 88 milionů - investovat do oživení filmových studií, stát však odpouštění dluhu odmítá," shrnula nedávno ve své reportáži z opuštěných laboratoří Koliby studentka filmové vědy Katarína Mišíková. Citovala také zástupce nynějších vlastníků, podle kterých by jen investice nutné ke vzkříšení laboratoří činily deset milionů marek; ovšem těžko se hledá investor, dokud právní spor trvá. "Jak penále roste, dlužná částka se už blíží původní privatizační ceně Koliby," upozorňuje na kuriozní shodu Dubecký.

Nicméně - ledy se pomalu hýbají. Na Kolibě se začala točit velká zahraniční zakázka, televizní projekt na historické téma, v němž hrají i hvězdy typu Donalda Sutherlanda. Na letošní rok jsou ohlášeny dvě hrané premiéry, koncem května Vadí nevadí od Evy Borušičové, jejíž debut Modré z nebe se promítal i v tuzemsku, na podzim snímek Vlada Balca Déšť padá na naše duše. Chudou žeň snímků však vyvažuje činnost Slovenského filmového ústavu, odkud už vzešel obsáhlý katalog tamní hrané tvorby, ročenka shrnující poslední dekádu a nově i pravidelný měsíčník Film.sk, který lze sledovat - stejně jako aktivity celého ústavu - i na internetu.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz