Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenská národní galerie slaví Gottwaldem i Warholem

  10:41aktualizováno  10:41
Největší a nejstarší státní uměleckohistorická a sbírkotvorná instituce na Slovensku oslavuje kulaté výročí. K 60. narozeninám si Slovenská národní galerie (SNG) v Bratislavě věnovala dvě výstavy.

Edmund Gwerk - autoportrét | foto: Slovenská národní galerie

První rekapituluje dějiny galerie, druhá představuje to nejlepší z galerijních sbírek. Výstavy v bratislavském Esterházyho paláci jsou nazvané 60 let otevřeno a 111 děl SNG a trvají do 5. října.

Co nikdo nechtěl
Výstavu 60 let otevřeno kurátorka Alexandra Kusá umístila do prvního a druhého patra paláce. Mezi více než 300 exponáty nechybí nejdůležitější dokumenty, počínaje zakládací listinou a konče plány a vizuální dokumentací plánované rekonstrukce budovy.

Návštěvníci mohou vidět mimo jiné díla nakupovaná za normalizace - portréty Lenina nebo Gottwalda v beranici. Místo suchopárných popisků se návštěvník dozví, že podobná díla se vedení galerie po revoluci pokusilo prodat na aukci. Marně. Nikdo je nechtěl.

Nejsou tu však jen propagandistické obrazy, ale i díla, která byla kdysi na nátlak ÚV KSČ a Svazu výtvarných umělců sundána. Jde například o pět obrazů Imricha Weinera Krála, kterému bylo dopisem přikázáno, aby je ze stěn galerie odstranil.

Nynější přehlídka ukazuje nejen tyto obrazy, ale i "inkriminovaný" dopis a malířův deník, kam si celou událost zaznamenal. Poučný je i příběh abstraktní krajiny Františka Kupky Studie motivu z roku 1920. Cenný obraz byl z galerie kvůli jeho špatnému umístění odcizen. A tak tu dnes visí alespoň kopie.

Expozice nezapomíná na největší osobnost galerie - prvního ředitele Karola Vaculíka, který přešel do Bratislavy v roce 1962 z Národní galerie v Praze a za jehož éry se SNG těšila vzmachu mezinárodní spolupráce. Inscenované příběhy vypovídají o jeho zásluhách i šlápnutí vedle - například když byl přesvědčen o tom, že slovenská galerie vlastní neznámého Tiziana.

Nechtělo se mu však radit se s dalšími odborníky, a tak zpráva o neznámém obrazu slavného italského malíře ve slovenské státní sbírce proletěla Evropou. Nakonec však badatelské studie ukázaly, že autorem obrazu je španělský malíř z devatenáctého století.

Čím se galerie chlubí
Za zvýšenou pozornost pak stojí také obskurní část expozice, u které se baví mnoho návštěvníků. Představuje dvanáct párů odlitků posmrtných rukou a tváří zasloužilých umělců z padesátých let. Úplný hollywoodský chodník slávy!

Ve třetím poschodí se galerie pyšní svými nejlepšími exponáty. Výstava 111 diel zo Slovenskej národnej galérie v koncepci kurátorů Dušana Burana a Kataríny Mullerové přináší na světlo díla považovaná za nejznámější, nejhezčí a nejlepší ze sbírek SNG od 13. století až po moderní a současné umění a architekturu.

Klenoty tu představují díla, která mohou konkurovat sbírkám zahraničních muzeí: od Simona Voueta, Albrechta Dürera, Hanse von Aachena či Andyho Warhola. Mezi ikonickými díly slovenské moderny nechybějí obrazy Fully, Galandy, Benky. Výběr reflektuje i současné umění třeba objekty a instalacemi Romana Ondáka a Vladimíra Havrilly.

Na podzim připravuje SNG také velkou výstavu v Praze, s podtitulem 20. století ve slovenském výtvarném umění. V rámci oslav 90. výročí založení Československa bude slavnostně zahájena 27. října v Jízdárně Pražského hradu.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz