Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovenská národní galerie slaví Gottwaldem i Warholem

  10:41aktualizováno  10:41
Největší a nejstarší státní uměleckohistorická a sbírkotvorná instituce na Slovensku oslavuje kulaté výročí. K 60. narozeninám si Slovenská národní galerie (SNG) v Bratislavě věnovala dvě výstavy.

Edmund Gwerk - autoportrét | foto: Slovenská národní galerie

První rekapituluje dějiny galerie, druhá představuje to nejlepší z galerijních sbírek. Výstavy v bratislavském Esterházyho paláci jsou nazvané 60 let otevřeno a 111 děl SNG a trvají do 5. října.

Co nikdo nechtěl
Výstavu 60 let otevřeno kurátorka Alexandra Kusá umístila do prvního a druhého patra paláce. Mezi více než 300 exponáty nechybí nejdůležitější dokumenty, počínaje zakládací listinou a konče plány a vizuální dokumentací plánované rekonstrukce budovy.

Návštěvníci mohou vidět mimo jiné díla nakupovaná za normalizace - portréty Lenina nebo Gottwalda v beranici. Místo suchopárných popisků se návštěvník dozví, že podobná díla se vedení galerie po revoluci pokusilo prodat na aukci. Marně. Nikdo je nechtěl.

Nejsou tu však jen propagandistické obrazy, ale i díla, která byla kdysi na nátlak ÚV KSČ a Svazu výtvarných umělců sundána. Jde například o pět obrazů Imricha Weinera Krála, kterému bylo dopisem přikázáno, aby je ze stěn galerie odstranil.

Nynější přehlídka ukazuje nejen tyto obrazy, ale i "inkriminovaný" dopis a malířův deník, kam si celou událost zaznamenal. Poučný je i příběh abstraktní krajiny Františka Kupky Studie motivu z roku 1920. Cenný obraz byl z galerie kvůli jeho špatnému umístění odcizen. A tak tu dnes visí alespoň kopie.

Expozice nezapomíná na největší osobnost galerie - prvního ředitele Karola Vaculíka, který přešel do Bratislavy v roce 1962 z Národní galerie v Praze a za jehož éry se SNG těšila vzmachu mezinárodní spolupráce. Inscenované příběhy vypovídají o jeho zásluhách i šlápnutí vedle - například když byl přesvědčen o tom, že slovenská galerie vlastní neznámého Tiziana.

Nechtělo se mu však radit se s dalšími odborníky, a tak zpráva o neznámém obrazu slavného italského malíře ve slovenské státní sbírce proletěla Evropou. Nakonec však badatelské studie ukázaly, že autorem obrazu je španělský malíř z devatenáctého století.

Čím se galerie chlubí
Za zvýšenou pozornost pak stojí také obskurní část expozice, u které se baví mnoho návštěvníků. Představuje dvanáct párů odlitků posmrtných rukou a tváří zasloužilých umělců z padesátých let. Úplný hollywoodský chodník slávy!

Ve třetím poschodí se galerie pyšní svými nejlepšími exponáty. Výstava 111 diel zo Slovenskej národnej galérie v koncepci kurátorů Dušana Burana a Kataríny Mullerové přináší na světlo díla považovaná za nejznámější, nejhezčí a nejlepší ze sbírek SNG od 13. století až po moderní a současné umění a architekturu.

Klenoty tu představují díla, která mohou konkurovat sbírkám zahraničních muzeí: od Simona Voueta, Albrechta Dürera, Hanse von Aachena či Andyho Warhola. Mezi ikonickými díly slovenské moderny nechybějí obrazy Fully, Galandy, Benky. Výběr reflektuje i současné umění třeba objekty a instalacemi Romana Ondáka a Vladimíra Havrilly.

Na podzim připravuje SNG také velkou výstavu v Praze, s podtitulem 20. století ve slovenském výtvarném umění. V rámci oslav 90. výročí založení Československa bude slavnostně zahájena 27. října v Jízdárně Pražského hradu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Najdete na iDNES.cz