rekonstrukce slovanského hradiště v Netolicích

rekonstrukce slovanského hradiště v Netolicích | foto: Oldřich Petrášek

Slovany v Čechách nejprve utopila povodeň, teď konečně vyšli

  • 0
Unikátní publikaci popisující do detailu současný stav bádání o historii starých Slovanů na našem území napsali Magdalena Beranová a Michal Lutovský. Své dílo nazvali Slované v Čechách. Archeologie 6.-12. století.

Název knihy jasně napovídá, že se autoři zabývají ryze archeologickou stránkou tématu - kdo by například hledal nové spekulace ohledně zavraždění svatého Václava či seriózní líčení politických či náboženských dějin té doby, byl by na špatné adrese. V takovém případě jde o historická témata (tedy ta zkoumaná především z psaných pramenů), zatímco archeologie se primárně věnuje dějinám hmotné kultury - samozřejmě v jistém přesahu.

O autorech

PhDr. Magdalena Beranová, DrSc (1930)
Přední česká slovanská archeoložka. V letech 1974-1986 vedla slovanské časně historické oddělení Archeologického ústavu ČSAV. Zabývá se zejména zemědělstvím starých Slovanů, je členkou mezinárodní asociace paleobotaniků. Publikovala 12 knih a asi 150 studií se značným ohlasem v zahraničí. Od roku 1991 je v důchodu, nadále však pokračuje ve zpracovávání svých výzkumů.

PhDr. Michal Lutovský (1961)
V letech 1985-1996 působil jako archeolog a kurátor raně středověké sbírky Národního muzea v Praze. Od roku 1996 pracuje v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Věnuje se i redakční práci v nejobjemnějším oborovém časopise u nás, Archeologii ve středních Čechách. Je autorem 17 odborných i populárně zaměřených knih a asi 140 studií a článků v českém i zahraničním odborném tisku.

Historie knihy je poměrně pohnutá. "Archeologická syntéza slovanského období v Čechách byla připravována již v osmdesátých letech 20. století, kdy na ní v Archeologickém ústavu tehdejší ČSAV v Praze pracovala řada specialistů pod redakcí Magdaleny Beranové, Zdeňka Váni a Zdeňky Krumphanzlové," píší autoři v úvodu knihy.

"Na počátku devadesátých let se však nenašly prostředky k její publikaci. /.../ Dva z redaktorů, Z. Váňa a Z. Krumphanzlová, za tu dlouhou dobu zemřeli. Z. Krumphanzlová však ještě před svou smrtí stačila průběžně hodnotit a doplňovat některé výsledky mladší generace a tyto poznatky předala M. Beranové.

Značná část původního rukopisu podlehla zkáze při povodni v srpnu 2002, kdy byl pražský archeologický ústav a všechny prostory v přízemí včetně knihovny, archivu negativů a plánů i některých pracoven zaplaven až do výše téměř tří metrů. Naštěstí se dochovala důležitá část vyobrazení, pro něž podklady připravovaly Z. Krumphanzlová a M. Beranová."

Stávající publikace, k jejímuž dotvoření přizvala Magdalena Beranová o generaci mladšího kolegu Michala Lutovského, má tedy v původním díle z 80. let jasný základ a autoři považují Z. Krumphanzlovou za spoluautorku. Pasáže převzaté z nevydaného rukopisu jsou řádně citovány a zařazeny v seznamu literatury.

Vampyrismus vs. křesťanství

Kniha s více než čtyřmi sty fotografických i kreslených ilustrací, plánků a map objasňuje na začátek dějiny a metody slovanské archeologie, poté chronologicky probírá století za stoletím vývoj slovanského etnika na našem území, nahlížený optikou hmotných nálezů. Zabývá se obydlími, hradišti, řemesly, pohřbíváním, náboženstvím i předměty denní potřeby.

Mezi nejzajímavější témata z hlediska laického čtenáře bude jistě patřit samotný příchod Slovanů na české území a jejich usazení, rozvoj jejich hradišť v 9. století a přirozeně také archeologická svědectví příchodu křesťanství a jeho prolínání s předchozími kulty (vampyrismus atd.).

I když se jedná o odbornou publikaci, její téma je natolik zajímavé a zpracování přístupné, že má šanci chytit i čtenáře zcela laického, majícího pouze základní znalosti o počátcích naší národní historie.

Magdalena Beranová, Michal Lutovský: Slované v Čechách. Archeologie 6.-12. století
vyd. Libri, 480 stran