Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovany v Čechách nejprve utopila povodeň, teď konečně vyšli

  17:12aktualizováno  17:12
Unikátní publikaci popisující do detailu současný stav bádání o historii starých Slovanů na našem území napsali Magdalena Beranová a Michal Lutovský. Své dílo nazvali Slované v Čechách. Archeologie 6.-12. století.

rekonstrukce slovanského hradiště v Netolicích | foto: Oldřich Petrášek

Název knihy jasně napovídá, že se autoři zabývají ryze archeologickou stránkou tématu - kdo by například hledal nové spekulace ohledně zavraždění svatého Václava či seriózní líčení politických či náboženských dějin té doby, byl by na špatné adrese. V takovém případě jde o historická témata (tedy ta zkoumaná především z psaných pramenů), zatímco archeologie se primárně věnuje dějinám hmotné kultury - samozřejmě v jistém přesahu.

O autorech

PhDr. Magdalena Beranová, DrSc (1930)
Přední česká slovanská archeoložka. V letech 1974-1986 vedla slovanské časně historické oddělení Archeologického ústavu ČSAV. Zabývá se zejména zemědělstvím starých Slovanů, je členkou mezinárodní asociace paleobotaniků. Publikovala 12 knih a asi 150 studií se značným ohlasem v zahraničí. Od roku 1991 je v důchodu, nadále však pokračuje ve zpracovávání svých výzkumů.

PhDr. Michal Lutovský (1961)
V letech 1985-1996 působil jako archeolog a kurátor raně středověké sbírky Národního muzea v Praze. Od roku 1996 pracuje v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech. Věnuje se i redakční práci v nejobjemnějším oborovém časopise u nás, Archeologii ve středních Čechách. Je autorem 17 odborných i populárně zaměřených knih a asi 140 studií a článků v českém i zahraničním odborném tisku.

Historie knihy je poměrně pohnutá. "Archeologická syntéza slovanského období v Čechách byla připravována již v osmdesátých letech 20. století, kdy na ní v Archeologickém ústavu tehdejší ČSAV v Praze pracovala řada specialistů pod redakcí Magdaleny Beranové, Zdeňka Váni a Zdeňky Krumphanzlové," píší autoři v úvodu knihy.

"Na počátku devadesátých let se však nenašly prostředky k její publikaci. /.../ Dva z redaktorů, Z. Váňa a Z. Krumphanzlová, za tu dlouhou dobu zemřeli. Z. Krumphanzlová však ještě před svou smrtí stačila průběžně hodnotit a doplňovat některé výsledky mladší generace a tyto poznatky předala M. Beranové.

Značná část původního rukopisu podlehla zkáze při povodni v srpnu 2002, kdy byl pražský archeologický ústav a všechny prostory v přízemí včetně knihovny, archivu negativů a plánů i některých pracoven zaplaven až do výše téměř tří metrů. Naštěstí se dochovala důležitá část vyobrazení, pro něž podklady připravovaly Z. Krumphanzlová a M. Beranová."

Stávající publikace, k jejímuž dotvoření přizvala Magdalena Beranová o generaci mladšího kolegu Michala Lutovského, má tedy v původním díle z 80. let jasný základ a autoři považují Z. Krumphanzlovou za spoluautorku. Pasáže převzaté z nevydaného rukopisu jsou řádně citovány a zařazeny v seznamu literatury.

Vampyrismus vs. křesťanství

Kniha s více než čtyřmi sty fotografických i kreslených ilustrací, plánků a map objasňuje na začátek dějiny a metody slovanské archeologie, poté chronologicky probírá století za stoletím vývoj slovanského etnika na našem území, nahlížený optikou hmotných nálezů. Zabývá se obydlími, hradišti, řemesly, pohřbíváním, náboženstvím i předměty denní potřeby.

Mezi nejzajímavější témata z hlediska laického čtenáře bude jistě patřit samotný příchod Slovanů na české území a jejich usazení, rozvoj jejich hradišť v 9. století a přirozeně také archeologická svědectví příchodu křesťanství a jeho prolínání s předchozími kulty (vampyrismus atd.).

I když se jedná o odbornou publikaci, její téma je natolik zajímavé a zpracování přístupné, že má šanci chytit i čtenáře zcela laického, majícího pouze základní znalosti o počátcích naší národní historie.

Magdalena Beranová, Michal Lutovský: Slované v Čechách. Archeologie 6.-12. století
vyd. Libri, 480 stran

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Haruki Murakami
RECENZE: Nový Murakami vystačí jen na půl hodiny, přesto je skvělý

Japonskému spisovateli Harukimu Murakamimu vychází v Odeonu další ilustrovaná povídka. Nese název Birthday Girl a přečtete ji za půl hodiny.  celý článek

Velká část děje knihy V šedých tónech se odehrává v sovětském gulagu.
RECENZE: Když musí dítě sát krev. Zulejku otroctví nezlomí ani v pustině

Rok 1930. Třicetiletá Zulejka, již v patnácti provdali za mnohem staršího muže, čtyřikrát porodila, ani jedna z holčiček se nedožila měsíce. Když ji se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.