Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slezské cimbuří patří divadlům

  14:16aktualizováno  14:16
Opava - Divadelní akce ochotnických, ale i profesionálních souborů čeká od úterý po osm dní na účastníky mezinárodního divadelního festivalu Slezské cimbuři v Opavě. Čtvrtý ročník přehlídky se opět nese v podobném duchu jako ten poslední před třemi lety a seznámí především s děním opavských divadelních amatérů. "Základním cílem festivalu je představit místní soubory. Málokdo tuší, jak se v poslední době na vesnicích obnovuje tradice ochotnických divadelních spolků," řekli organizátoři přehlídky Michal Škoda a Tomáš Kolek z pořádající společnosti Věžička.

Oba přizvali hradecké ochotníky ze souboru HROCH, dále Velkopolomské hvězdy, soubor ŠAMU neboli Štítinskou akademii múzických umění, také ještě Slezský súbor piesní a tancuów Zelíčko, Berani z Těškovic a další.

Vrcholný zážitek této části přehlídky ale slibují hlavně mentálně postižené děti z divadelní skupiny Marianum. Ve Slezském divadle vystoupí v pořadu nazvaném Děti dětem.

Oba pořadatelé si předsevzali ještě druhý cíl - uvést poloprofesionální a profesionální soubory, a ukázat tak přímo v Opavě nezvyklé metody netradičních divadel. Lákadlem pro zájemce o přehlídku může být navíc i to, že některé soubory vystoupí venku pod širým nebem - například českobudějovické divadlo Kvelb zahraje své pouliční představení na nádvoří barokního paláce Zemského archivu.

Z profesionálních souborů vystoupí v Opavě, především na scéně Loutkového divadla, třeba brněnské HaDivadlo s inscenací hry Luboše Baláka Krasonauti čili Jak Rus odjíždí do Moskvy, oceňované grotesky o ruském herci Aljošovi V. a jeho české přítelkyni Ivě M. Mezinárodní rozměr přehlídky potvrdí slovenští divadelníci z bratislavského souboru GUnaGu s představením ĎEFČÁTKO. Herečka Oľga Belešová zaimprovizuje na téma sedmi žen různých sociálních skupin.

Zahrají však i studenti z brněnské JAMU a pražské DAMU, dvě monodramata přivezou česká herečka Jolana Štibrányová a polská herečka Malgorzata Pikus, známé ze scény Těšínského divadla. Závěrečný večer festivalu patří titulu Poslední večeře v podání Bílého divadla - férii věnované smutné biblické události.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz