Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slepičí úlet za svobodou

  12:25aktualizováno  12:25
Animovaná komedie Slepičí úlet vznikla ve studiu Aardman spoluprácí obou spoluředitelů této společnosti. Trojnásobný držitel Oscara za animované snímky o Wallacovi a Gromitovi Nick Park vytvořil společně s dalším renomovaným tvůrcem tohoto žánru, Peterem Lordem, kreslenou variaci na Velký útěk, kde slepice opuštějí vězení farmy a míří za svobodou.

Slepice na Tweedyho framě žijí v neustálem stresu a strachu. Pokud ráno nesnesou vejce, hrozí jim večer poprava a pekáč. Jenže slepička Ginger a její družky jsou odhodlány uprchnout dříve, než se naplní jejich osud. Času však mnoho nezbývá, neboť chamtivá majitelka farmy, paní Tweedyová, objevila způsob, jak si namastit kapsu. Objednala si nový stroj, který vyrábí koláče s nádivkou ze slepičího masa.

A pak se objeví osamělý tulák – létající americký kohout Rocky a znovu je důvod spřádat velkolepý plán, jak uniknout. S každým dalším nezdařeným pokusem jejich odhodlání, ale především vynalézavost roste...

SLEPIČÍ ÚLET
(Chicken Run)

režie Nick Park
Peter Lord
scénář Karey Kirkpatrick
Jack Rosenthal
produkce Nick Park
Peter Lord
David Sproxton
žánr animovaná komedie
délka 84 minut

Slepičí úlet - premiéry

kina 24. 8. 2000

video -
půjčovny

2/2001
Celovečerní animovaná komedie Slepičí úlet nezapírá zdroj inspirace ve slavném velkofilmu Velký útěk (The Great Escape). Jejími hrdiny ovšem nejsou zajatí spojenečtí vojáci, ale zdánlivě prostoduché slepice a kohouti, vytvoření ve studiu Aardman Animations. Ovšem odhodlání, nasazení a hlavně nekonečnou fantazii, které vkládají do každého nového projektu své cesty ke svobodě, by jim jejich armádní předchůdci mohli právem závidět. Jsou doslova schopni všeho, aby unikli a zároveň pobavili diváky, což se originálnímu snímku Nicka Parka a Petera Lorda rozhodně daří.

Recenze

Slepičí úlet sloučil britský vtip s Hollywoodem

Pro animovaný snímek Slepičí úlet, jenž dnes vstupuje do českých kin, připravil v tuzemsku před několika lety půdu menšinový program putovní distribuce Projekt 100. Autor cyklu Jiří Králík se tehdy strachoval, když do něj zařadil i krátké snímky u nás téměř neznámého britského tvůrce animovaných děl pod názvem Nick Park uvádí. Ve světě byl ovšem už tehdy Park a studio Aardman pojmem - stejně jako je jím teď celovečerní debut autora i studia, pod nímž je Park podepsán s kolegou Peterem Lordem. Ostatně na výrobě Slepičího úletu se spolu s Aardmany podílela i společnost DreamWorks, producentská firma krále amerických vypravěčů a milovníka animovaných děl Stevena Spielberga.

Zn. Aardman

Jestliže  britská animace dnes znamená světově  uznávaný pojem, zvláštní  zásluhy za to náležejí studiu Aardman sídlícímu nyní v  Bristolu.  Vzniklo v roce 1972; oč kratší má tradici, o to delší řada cen jej  zdobí. Značku Aardman založil jeden z nynějších ředitelů firmy  a současně  spolurežisér prvního celovečerního snímku studia, Slepičího  úletu, Peter Lord  spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem,  producentem Davidem Sproxtonem.  Poznali se ve škole a doma v kuchyni  experimentovali s různými technikami, než  zakotvili u plastelíny.  Už jako studenti dostali zakázku pro dětský pořad  televize BBC,  jejich první postavička jménem Morph později měla vlastní seriál  a  dodnes se vrací. Lord coby režisér byl dvakrát nominován na  Oscara, se studiem  spolupracovali i slavní bratři Quayové, třeba  na ceněném klipu Petera Gabriela  Sledgehammer; vznikaly tu reklamy  i cykly pro televizi Channel Four. V roce 1985  se členem Aardmanů  stal Nick Park, dnes spoluředitel studia; dokončil tu svůj  první  krátký film s Wallacem a Gromitem Cesta na Měsíc nominovaný na Oscara  a  natočil zde i další své tři snímky oceněné Oscarem. Britská  filmová akademie  dala Aardmanům zvláštní cenu a Park se stal před  třemi lety rytířem řádu  britského impéria.

Všichni, kdo se nechali zlákat ke spolupráci s Nickem Parkem, citují dvě jména, jež u nás po Projektu 100 proslavila také Česká televize, tedy Wallacea a Gromita, pána a psa z děl Nesprávné kalhoty a O chloupek, jež autorovi vynesla přes osmdesát cen včetně dvou ze tří Oscarů; v pořadí prvého má za Pohodlíčko. I hollywoodský idol Mel Gibson, který ve Slepičím úletu namluvil hlavní "mužskou" roli amerického kohouta-náfuky Rockyho, se přiznal, že je velkým obdivovatelem Aardmanů už od prvních gromitovských příběhů. "A moje děti je také milují. Jsou vtipní, veselí, originální a skutečně nadaní," říká herec.

Kohoutímu rekovi, jehož Gibson mluví, vymyslel zámořský charakter scenárista Karey Kirkpatrick. "Má-li být vztah kohouta Rockyho s vůdkyní slepic Ginger hašteřivý, zdálo se mi zajímavé vložit do něj i prvek kulturní neshody: drsný, arogantní kohout se stádečku britských slípek představí jako domýšlivý Yankee," vysvětluje autor scénáře.

Tradiční britsko-americké soupeření, či spíše hecování provází celý komediální příběh. V něm jediná slepičí rebelka burcuje své pohodlné kolegyně k útěku z hrůzné britské farmy - jenže kohoutí kazatel svobody ze Spojených států, vysněný spasitel ostrovních nosnic, se pohříchu ukáže být lhářem. Postupně jej naštěstí polepší láska a snad i příklad vysloužilého kohoutího maskota RAF - Královského britského letectva.

Ona kulturní řevnivost, na jejímž principu byl postaven třeba celovečerní Bean, svorně baví nejen angloamerický svět. Ani skuteční tvůrci s ní problémy neměli. "Jsem fandou tvorby studia Aardman už šestnáct let, jejich stylu i nádherné animace. Ve Slepičím úletu navíc lákala možnost dát skutečný rozlet barvám i velikostem, ale zároveň se zaměřit na fascinující detaily, protože to je přesně to, co oni umějí," tvrdí producent a ředitel DreamWorks Jeffrey Katzenberger. Jeho kolega z Aardmanu Michael Rose naopak doznává: "Vždycky jsme věděli, že chceme spolupracovat s Hollywoodem, ale čekali jsme na dohodu, která by zaručovala naši svébytnou tvorbu a nezávislost. Povedlo se a umožnilo nám to přenést to nejlepší z Hollywoodu do anglického Bristolu."

Zahraniční kritiky se rozplývají především nad báječnou zábavou: Nick Park ovšem dodal do snímku - jejž inspiroval jeho skeč, v němž slepice lžící podhrabávala ostnatý drát - i vážný tón. "Vždycky mi slepice připadaly legrační. Ale my se roz hodli dát jejich osudům a charakterům i dramatický náboj. Žijí krutý život v zajetí, týrány člověkem. Když je uvidíte poprvé, řeknete si: Dobře jim tak, jsou to jen slepice. Ale pak si uvědomíte, že reagují stejně jako my lidé," říká režisér o svých vykrmených ukdákaných hrdinkách, jejichž těla bristolští výtvarníci tvořili navzdory počítačovému věku z plastelíny. Barvy prý míchali v přístroji na žvýkačky, svetry pletli a peří barvili ručně.

"Očekáváme, že tenhle celosvětový fenomén najde diváky i u nás," věří Jan Strnad z Bontonfilmu, který uvádí Slepičí úlet do kin s titulky, neboť nejde o ryze dětskou podívanou. A Jiří Králík se těší, že teď Slepičí úlet zpětně pomůže kolekci Nick Park uvádí, kterou chce do kin vrátit, než vyprší práva získaná na pět let.

Slepičí úlet 1

Slepičí úlet 2

Slepičí úlet 3

Slepičí úlet 4

Slepičí úlet 5

Slepičí úlet.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

Najdete na iDNES.cz