Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný pop-art bude v Mostě na prodej. Bez záruky

  0:01aktualizováno  0:01
V polovině šedesátých let se spotřební zboží začalo uctívat jako modla. A skupinka nezávislých amerických umělců na to zareagovala po svém – začala konzumní kulturu parodovat. Vznikl tak pop-art, jedinečný umělecký styl, který zboural hranice mezi vážným a komerčním uměním.

Andy Warhol - Self-portrait II. | foto: Múzeum moderného umenia Andy Warhola Medzilaborce

Tvorbu hlavních představitelů, kteří se vymezovali vůči americkému abstraktnímu umění, představuje v mostecké městské knihovně výstava Andy Warhol a americký pop-art. Výstava začíná zítra, potrvá do 31. prosince a je prodejní.

"Nejlepší umění je byznys," znělo jedno z geniálně banálních hesel Andyho Warhola, který tím vyjadřoval svou lásku ke slávě a penězům. I v případě mostecké výstavy se v souvislosti s umělci pop-artu mluví o penězích. Litografie a sítotisky převážně ze 60. a 70. let  od Warhola, Roye Lichtensteina, Roberta Rauschenberga či Toma Wesselmanna jsou totiž na prodej – řádově za desítky tisíc korun.

"Pravost neřešíme, prostě věříme"

Původ sbírky však halí tajemství. Podle ředitele mostecké knihovny Tomáše Ondráška patří kolekce 43 děl německému sběrateli českého původu. Ten si přeje zůstat v anonymitě a svou sbírku rozprodává skrze též nejmenovaného prostředníka, který se obrátil na knihovnu.

"Pro výstavu není důležité vědět, komu díla patří, ale že se nám je podařilo sehnat a vystavit," říká Ondrášek. Pokud si však díla budete chtít koupit, pak vás bude jistě zajímat, zda si doma nepověsíte falzum. Pravost exponátů totiž knihovna neřeší a při koupi za pravost nijak neručí.

"Není v našich silách zjišťovat, zda jsou vystavená díla pravá, prostě tomu věříme. Nemůžeme si jednoduše dovolit zaplatit expertizu u každého díla," míní Ondrášek a dodává: "Řídíme se intuicí. Kdybychom měli sebemenší pochybnosti, tak díla nevystavíme. Uvědomujeme si, jaká by to byla ostuda, kdyby se nakonec ukázalo, že jde o podvod."

Zarážející zůstává skutečnost, že takto významnou sbírku amerického pop-artu majitel nenabídl galeriím v Praze či v Brně, kde by se jí dostalo větší pozornosti, prestiže a v neposlední řadě by přilákala více movitých zájemců o koupi.

Reklama a blonďaté krásky

Pokud však přistoupíme na dobrou víru ředitele mostecké knihovny v pravost exponátů, je třeba přiznat, že jde o unikát. Výstava totiž nabízí sevřený soubor děl nejvýznamnějších jmen věhlasného amerického uměleckého hnutí 60. let.

Nejdražším prodejním dílem výstavy je sítotisk zvětšené vstupenky do Lincolnova divadla od Andyho Warhola. Kolekce nabízí i vizuálně přitažlivější díla méně známých tvůrců. Příkladem může být Mel Ramos, který v umění dokonale zneužil vizuální řeči reklamy a do svých děl vsadil vedle konzumních produktů také obnažené blonďaté krásky pin up girls.

Další výstavu pop-artu chystá pražská Galerie Rudolfinum. Expozice Andy Warhol: Motion Pictures začne koncem ledna příštího roku a představí kolekci Warholových experimentálních němých, černobílých filmů ze šedesátých let. Její původ je jasný, je součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku a Andy Warhol muzea v Pittsburghu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz