Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný muzikant Wyclef Jean připravil s Čechy protestsong za lidská práva

  16:28aktualizováno  16:28
K blížícímu se výročí vydání Všeobecné deklarace lidských práv připravil Peter Gabriel projekt Small Places Tour, který připomíná (ne)dodržování jejího obsahu. Titulní píseň složil Wyclef Jean, televizní spot obstaralo české studio. Aranžmá zajistil hudebník Michal Dvořák.

Televizní spot k projektu Small | foto: Archiv Eallin Animation

. Eallin Animation

Studio v posledních měsících dokončilo mimo jiné znělku k Mistrovství světa v klasickém lyžování - Liberec 2009 nebo letní a podzimní identy pro televizi Prima.

Peter Gabriel se na projektu podílí s Billem Shipseym z organizace Art for Amnesty v Dublinu. Výběr tvůrčího týmu zařídil Michael Havas z Heart of Europe Media. Ten si pro výrobu televizního spotu vybral pražské studio Eallin Animation a hudebníka  Michala Dvořáka.

Spot kombinuje animaci a hrané scény, tvoří jej momenty ze života lidí z různých částí světa, kde lidská práva zdaleka nefungují tak, jak mají. Jednotlivé postavy jsou zastiženy ve chvíli, kdy se odpoutávají od práce a ze stereotypních činností vědomě i nevědomě vytvářejí hudební linku. A tak si například děti z obrovské oděvní továrny u strojů "šijí do rytmu".

Z televizního spotu k projektu Small Places Tour

"Zvuky, hluky a rytmy z každodenního života jednotlivých hrdinů postupně splývají do jakéhosi 'protestsongu' - melodie poskládané z osudů konkrétních lidí na konkrétních místech na Zemi," připomněli tvůrci.

Z natáčení televizního spotu k projektu Small Places Tour"Ke spotu vzniklo několik různých variant zpracování. Přiznám se, že jsem předtím nic tak náročného nevyráběl. Intenzivní práce s ruchy a následnou melodií trvala téměř měsíc," řekl iDNES.cz hudebník Michal Dvořák, který práci na hudebním aranžmá získal na základě vítězství v mezinárodním konkurzu.

. Češi a televizní spot

Režisérem a výtvarníkem spotu je David Súkup, který vystudoval katedru animace na FAMU. Je spoluzakladatelem studia Eallin Animation. Natočil několik krátkometrážních filmů a získal řadu cen na festivalech v zahraničí. V současné době se živí převážně jako reklamní režisér.

Píseň Slow Down, oficiální píseň Small Places Tour, složil Wyclef Jean. Člen legendárních Fugees a multiplatinový vítěz Grammy je zároveň producentem, který svými projekty pravidelně útočí na přední místa světových hitparád.

Hudební aranžmá pro celosvětový TV spot vytvořil Michal Dvořák. Hudební skladatel a producent byl dlouholetým členem skupiny Lucie, spolupracoval i kapelami Chinaski, Wanastovi Vjecy a režiséry Williamem Tanenem (USA), Vladimírem Michálkem či Janem Hřebejkem. 

Námět ke spotu je dílem režiséra Janka Růžičky. Absolvent FAMU nyní působí jako režisér v Eallin Animation.

PLACES TOUR 2008: PETER GABRIEL A BILL SHIPSEY (v angličtině)

Slavnostní premiéru měl projekt 10. září v Londýně. První projekce spotu s písní Slow Down od Wyclefa Jeana se osobně zúčastnil i Peter Gabriel a The Edge z U2. Právě on Gabrielovi v londýnském Hard Rock Café předal při příležitosti zahájení Small Places Tour cenu Ambassador of Conscience Award. Ocenění již dříve získali například Nelson Mandela a Václav Havel.

Z televizního spotu k projektu Small Places TourČeští diváci klip poprvé uvidí 11. října na ČT2 v pořadu Noc s Andělem, kde vystoupí kapela Čechomor a hosté Peter Yarrow ze skupiny Peter, Paul and Mary, Bethany Yarrow a cellista Rufus Cappadocia. Tito hudebníci si spolu také zahrají v rámci Small Places Tour 13. října v kostele sv. Vavřince a 15. října v Paláci Akropolis.

PŘIPOJTE SE K PROJEKTU, VYZÝVAJÍ HANSARD A IRGLOVÁ

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Hudebníci jedou zahrát krajanům do Banátu, stále jich tam jsou dva tisíce

Zuby Nehty

Je to asi nejvzdálenější přehlídka s tak masivní českou účastí, ale dává to smysl. Čtyřdenní festival Banát v rumunské...

Najdete na iDNES.cz