Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný komiks z Ábíčka ožije na plátně

  12:31aktualizováno  12:31
Kruanovy kreslené příběhy z dětského časopisu ABC dostanou podobu dobrodružného filmu. Producenti plánují i televizní seriál.

z komiksu Kruanova dobrodružství | foto: archiv

Hltalo jej několik generací, které bez potíží vyluští záhadný inzerát "Prodam kruanova dobrodruzstvi bez obalu odrbane orig." Řeč je o kultovním českém komiksu, který v 70. letech vycházel na pokračování v časopisu ABC a před pár lety se dočkal knižního vydání. Teď mají fanoušci šanci, že Kruana, jeho kmen ze Žluté planety i zářící bohy z daleké Země uvidí poprvé v hrané podobě: ve filmu a v seriálu.

Příhody Malého boha, Příchod bohů, Kruanova dobrodružství... to jsou jednotlivé díly dosud nejprodávanější české komiksové ságy: lidé si koupili přes půl milionu výtisků. Celkem vyšlo šest řad série Pod paprsky Zářícího, kterou napsal Vlastislav Toman a kreslil nedávno zesnulý František Kobík.

"Už před lety to chtěli točit Francouzi, ale tehdy technologie nebyla ještě připravena na takovou dávku podívané," říká Tomáš Krejčí, který se rozhodl legendu přenést na plátno.

Spolu s Jiřím Konečným je producentem chystaného dobrodružného filmu pro kina a televizního seriálu Kruanova cesta; rád by se podílel i na režii scénáře, který píší Jakub Hussar a Vojtěch Bednář.

Rodinně laděný seriál zatím počítá s šestadvaceti díly, nicméně protože mapuje jen tři z celkových šesti řad, v případě úspěchu by mohl mít dílů dvojnásobek.

Výroba se rýsuje na příští podzim, ale už teď tvůrci přemýšlejí, jak by asi obsadili hlavní role - zejména Kruana. Rozhodnuto zdaleka není, fanoušci mohou volit, kdo by jim z předpokládaného tria kandidátů seděl nejvíc: zda Jakub Prachař, Radek Švec nebo Vojtěch Dyk.

Která televize projekt podpoří?
Fantaskní příběh se odehrává daleko od zdejší reality na neznámé Žluté planetě, jejíž obyvatelé žijí na úrovni prvobytně pospolné společnosti, než jim pozemšťané přiletí s vývojem pomoci.

Autoři vypracovali smyšlenou říši do detailů včetně zvířat, rostlin, mýtů či názvosloví. A syn domorodého náčelníka Kruan tu urazí dvojí cestu: záchrannou výpravu za unesenou dívkou a otcem, ale i vnitřní přerod z lehkomyslného mladíka v zodpovědného muže.

Na oplátku výlet k primitivním mírumilovným kmenům, které je vděčně označí za božské bytosti zvané Zářící, zase pomůže vyřešit krizi ve vztahu dvojice pozemských astronautů.

A pak jsou tu ještě další stvoření, která musí filmařský tým převést z původních kreseb do výpravné podívané. Například nebezpečně vyspělí vetřelci Hor-tidé, dále odpadlíci zvaní Otrokáři, kteří jim slouží, nebo čtyřrucí Bug-ové.

V popředí příběhu stojí vedle Kruana, syna náčelníka Ru a kněžky Kan, jeho rozvážnější kamarád Mbuna a jejich průvodce na bojové výpravě Ar-Get, čtyřruký snědý válečník z kmene Bug-ů.

Kruanova unesená budoucí žena Tila je dcerou vůdce spřáteleného Jezerního lidu. A tajemný Malý bůh? Pro něj tvůrci nemusí hledat herce: jde o moderní robotickou sondu lidské expedice, kterou domorodci považují za "dítě Zářících", bohů.

O spolupráci na projektu Kruanova cesta vyjednává s producenty jedna ze zdejších televizí; před konečnou dohodou se však nechce vyjadřovat. Podle Krejčího by mělo být rozhodnuto na podzim.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz