Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný filmař Mueller-Stahl přiveze své kresby

  13:12aktualizováno  13:12
Na karlovarský festival letos opět zavítá Armin Mueller-Stahl. Světově proslulý herec a režisér dostane Cenu města Karlovy Vary a vystaví svá výtvarná díla v Galerii umění.

Armin Mueller-Stahl | foto: Petr NovotnýMF DNES

Armin Mueller-Stahl má vazby na lázeňskou metropoli už od šedesátých let. Tehdy dvaatřicetiletý východoněmecký herec sem zavítal poprvé v roce 1962 s delegací tvůrců filmu Franka Beyera Královské děti, který si odvezl jednu z cen.

V roce 1978 se na karlovarský festival vrátil, i když jen jako filmová postava snímku Útěk, ověnčeného Hlavní cenou.

Své úsměvy návštěvníkům festivalu rozdával opět v Karlových Varech o devatenáct let později, kdy byl přítomen zahajovacímu ceremoniálu k filmu Scotta Hickse Záře.

Role despotického otce v tomto australsko-britském dramatu mu vynesla nominaci na Oscara. "Nesnažte se ve filmové tvorbě napodobovat Ameriku," řekl tenkrát na setkání s novináři, "vyprávějte i ve filmech své vlastní příběhy."

Pochlubil se také tím, že v Německu se nejvíc proslavil rolí, kterou odmítl. Šlo o úlohu lékaře v populárním televizním seriálu, podobném naší Nemocnici na kraji města. Toto gesto mu vyneslo víc obliby, než kdyby se propůjčil k tomu, aby v tomto podle něho hloupém seriálu hrál.

Armin Mueller-Stahl zahájil svou kariéru v Berlíně, kde však v sedmdesátých letech upadl pro své politické postoje v nemilost. V roce 1979 proto emigroval do Západního Berlína, ale krátce nato jej čekala hvězdná kariéra v Hollywoodu, kde se uplatnil i jako režisér.

Uctít velkého umělce Armina Muellera-Stahla se letos chystají nejen organizátoři festivalu a město Karlovy Vary, ale i Galerie umění, která do letošního letního programu zařadila výstavu jeho výtvarných prací.

Pečlivě sestavená expozice zahrne pětadvacet obrazů středního a velkého formátu a několik desítek kreseb, skic a grafických listů tohoto všestranně nadaného umělce. Mimořádně atraktivní výbor z jeho díla, nazvaný Obrazy lidí, bude zpřístupněn v galerii od 6. července do 5. září.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

Vary vyhrál český film Křižáček, režisér Vorlíček převzal celoživotní cenu

Václav Vorlíček s cenou za celoživotní přínos českému filmu (8. července 2017).

Hlavní ceny z mezinárodní soutěže zůstanou v bývalém Československu. Hlavní soutěž 52. ročníku karlovarského filmového...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Najdete na iDNES.cz