Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavný farmář se chystá na Janáčka

  9:25aktualizováno  9:25
Slavný britský dirigent sir John Eliot Gardiner dnes večer absolvuje dvě premiéry. Poprvé vystoupí před tuzemským publikem a poprvé bude řídit Českou filharmonii. Koncert v Obecním domě, jenž se koná v rámci Pražského jara, je už dlouho dopředu beznadějně vyprodán.

Ve svých osmapadesáti letech je Gardiner na vrcholu mimořádně úspěšné kariéry. O nárocích, přísnosti a perfekcionismu tohoto umělce  kolují ve světě legendy - ostatně on sám už je živou legendou. Celý loňský rok například dirigoval v kostelích po Evropě Bachovy kantáty - každý týden jednu; tento projekt nazvaný Bach Cantata Pilgrimage se co do rozsahu i úrovně provedení zapsal do hudebních dějin. Gardiner působí na pohled uzavřeným, možná až tvrdým a nepřístupným dojmem, ale když se rozpovídá o hudbě i o všedním životě, ledy tají.

S Českou filharmonií intenzivně zkoušel už od středečního rána do pozdního odpoledne a znovu i včera. Zvuk orchestru - prý související s ohebností českého jazyka - náročného dirigenta potěšil. "Smyčce jsou bohaté a flexibilní, také dřevěné dechy přesně odpovídají hudbě 19. století," pochvaloval si hned po první zkoušce. Na programu je totiž kromě Šostakovičovy Páté symfonie a Berliozova písňového cyklu Letní noci - ten přednese mezzosopranistka Bernarda Finková - také Dvořákova symfonický báseň Polednice, jeden z tradičních kousků českého repertoáru.

"Řekl jsem členům orchestru: Tohle je vaše hudba, budu se řídit vaším pojetím, ale oni mi odpověděli, že naposledy tuhle skladbu hráli před deseti lety," podotkl Gardiner. Došlo tedy na pilování přednesu. "Při zkoušce jsem zdůrazňoval: Mějte na paměti příběh balady, užívejte fantazii! Třeba když se zjeví Polednice, orchestr to napřed hrál dost poklidně, ale já jim řekl: V každém tónu musí být jedovatá kapka. A když Polednice řekne Dej sem dítě!, znělo to napřed velmi přímočaře. Jenže tenhle úsek musí znít až podmanivě!"

S Českou filharmonií se Gardiner zanedlouho setká znovu na Salcburském festivalu, kde budou studovat Janáčkovu Její pastorkyni. "Velmi se na tu práci těším. Máme také vynikající obsazení, Jenůfu zpívá Karita Mattilaová, Kostelničku Hildegarde Behrensová," vypočítává Gardiner. Bude se zpívat česky, což dirigent považuje za důležité. "Hudba je komponována na určitý text, kdybychom použili německý překlad, bylo by to násilí na hudbě. S českou výslovností pomůže jazykový lektor," zdůrazňuje Gardiner. Po Její pastorkyni se pustí i do dalších Janáčkových oper. "Budu dirigovat Příhody Lišky Bystroušky v londýnském Royal Opera House a poté Z mrtvého domu v Curychu," sděluje své plány. "Jsem rád, že se mohu hudbě věnovat v její stylové pestrosti," říká dirigent, světově proslulý především interpretací barokní hudby.

Pokud jeden z nejproslulejších umělců současnosti zrovna nediriguje, nezkouší ani nestuduje partitury, tráví vzácný volný čas na farmě v Dorsetu. Přitom čelí stejným problémům, jaké v této době souží ostatní britské zemědělce. "Snažíme se vyhnout slintavce a kulhavce. Epidemie ještě zdaleka neskončila. Měl jsem velké obavy a pořád se jich ještě nemohu zbavit. Naše stádo čítá sto krav. Nejsou to dojnice, chovám je na maso a naštěstí jsou zatím zdravé," ťuká na stůl Gardiner. Na farmě má také tisíc ovcí. "Pokaždé, když je ovčák žene na pastvu, tak vím, že je vystavujeme nákaze, protože nebezpečí ještě nepominulo. Život nám ztrpčují také četné administrativní zákazy a příkazy. Je to všechno velmi frustrující," stěžuje si slavný dirigent. "Pořád si telefonuji se svým ovčákem, jestli je vše v pořádku."

Sir John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Raritní Bob Dylan odhaluje svou pouť od kytary ke kapele

Bob Dylan ve 2. polovině 60. let (z knihy Kdo je ten chlap?)

Vyloženě rané nahrávky z newyorských hospod i šokující vystoupení na festivalu v Newportu, kdy se písničkář vybavil i...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz