Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavnost Barchan naplní město

  21:09aktualizováno  21:09
Jemnice - Průvod sto čtyřiceti kostýmovaných postav: kejklíři, šermíři, středověké šenky, divadlo, mučírna, šašci a královna Eliška Přemyslovna s družinou. Takový bude obraz třídenních lidových slavností Barchan, které ovládnou život v městě Jemnici od dnešního dne až do neděle. Slavnosti mají připomínat historickou událost z roku 1312.

"Podle pověsti měl král Jan v tomto roce táhnout do boje proti Uhrům. V Jemnici zanechal manželku královnu Elišku Přemyslovnu, která čekala dítě. Král jí posílal zprávy o tažení prostřednictvím poslů. Ti podávali královně zprávy a ta každého z nich obdarovala tu látkou, tu šátkem, tu punčochami a posledního věnečkem," stojí psáno v pověsti.

"Na paměť této události se koná každoročně v červnu slavnost, která je spojena právě s během čtyř středověkých běžců od hranic města ke královně," upřesnil hlavní organizátor slavností Martin Mareček z Městského úřadu v Jemnici. V letošním roce se tyto středověké oslavy promítnou hned do třech dnů. "Asi nejmarkantnějším rozdílem oproti loňskému ročníku je to, že jsme programově naplnili i celou neděli," vysvětluje Mareček.

Slavnosti Barchan dnes od 18.00 hodin otevře početný průvod v historických středověkých kostýmech, který bude procházet ulicemi města. V průvodu se letos objeví sto čtyřicet jednotlivců. Po skončení průvodu, slavnostním zahájení a po projevu starosty Jemnice pak už jenom nad Jemnicí zaplápolá vztyčený prapor Barchanu na znamení pomyslného návratu města a jeho obyvatel do doby středověku. Následovat bude otevírání mázhauzů a koncert skupin Vicomt a Secret.

V sobotní den budou návštěvníky do hlavního dne programu probouzet od osmi hodin trubači a bubenice. V areálu zámku  se pak od devíti hodin návštěvníkům otevře středověké tržiště, historická krčma. V celém odpoledni budou k vidění kejklířská vystoupení, středověké hry pro děti, ukázky a výuka krysího tance, mučírna i pravý kat.

Pak už bude následovat jenom slavnostní vjezd královny a jejího doprovodu do městských bran a běh čtyř poslů ke královně ulicemi města. Hlavní historickou scénu o pobytu královny Elišky v královském věnném městě Jemnici připravili od čtrnácti hodin pořadatelé do prostor místní sokolovny.

Na slavnostech bude veřejnosti představeno i nové CD - Bar- chan-Maňa Poped, které vytvořila skupina N.K.N, jenž se podílí na slavnosti a historickém průvodu. "Podle dochovaných historických textů, které se týkají oslav Barchanu sestavili hudbu a texty," upřesnil Martin Mareček.

Od půl čtvrté ale prostor sokolovny bude patři Františku Nedvědovi a jeho skupině. Úplnou novinkou v programu Barchanu bude letos divadlo. V podání divadelního souboru TS Tyl z Dačic se návštěvníci mohou těšit na ztvárnění Tří mušketýrů. "Na podiu se představí na šestatřicet postav hrajících na pěti scénách," upozorňuje Mareček na to, že se skutečně bude jednat o velkolepé představení. Sobotní program uzavře večerní historický průvod městem, ohňová show a ohňostroj.
Základní kostra doprovodného programu, včetně šermířských vystoupení, se bude opakovat i v neděli, s tím rozdílem, že se návštěvníci Jemnice mohou těšit vedle koncertu dechových kapel z Rakouska i na koncert skupiny Svítání.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Najdete na iDNES.cz