Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavnost Barchan naplní město

  21:09aktualizováno  21:09
Jemnice - Průvod sto čtyřiceti kostýmovaných postav: kejklíři, šermíři, středověké šenky, divadlo, mučírna, šašci a královna Eliška Přemyslovna s družinou. Takový bude obraz třídenních lidových slavností Barchan, které ovládnou život v městě Jemnici od dnešního dne až do neděle. Slavnosti mají připomínat historickou událost z roku 1312.

"Podle pověsti měl král Jan v tomto roce táhnout do boje proti Uhrům. V Jemnici zanechal manželku královnu Elišku Přemyslovnu, která čekala dítě. Král jí posílal zprávy o tažení prostřednictvím poslů. Ti podávali královně zprávy a ta každého z nich obdarovala tu látkou, tu šátkem, tu punčochami a posledního věnečkem," stojí psáno v pověsti.

"Na paměť této události se koná každoročně v červnu slavnost, která je spojena právě s během čtyř středověkých běžců od hranic města ke královně," upřesnil hlavní organizátor slavností Martin Mareček z Městského úřadu v Jemnici. V letošním roce se tyto středověké oslavy promítnou hned do třech dnů. "Asi nejmarkantnějším rozdílem oproti loňskému ročníku je to, že jsme programově naplnili i celou neděli," vysvětluje Mareček.

Slavnosti Barchan dnes od 18.00 hodin otevře početný průvod v historických středověkých kostýmech, který bude procházet ulicemi města. V průvodu se letos objeví sto čtyřicet jednotlivců. Po skončení průvodu, slavnostním zahájení a po projevu starosty Jemnice pak už jenom nad Jemnicí zaplápolá vztyčený prapor Barchanu na znamení pomyslného návratu města a jeho obyvatel do doby středověku. Následovat bude otevírání mázhauzů a koncert skupin Vicomt a Secret.

V sobotní den budou návštěvníky do hlavního dne programu probouzet od osmi hodin trubači a bubenice. V areálu zámku  se pak od devíti hodin návštěvníkům otevře středověké tržiště, historická krčma. V celém odpoledni budou k vidění kejklířská vystoupení, středověké hry pro děti, ukázky a výuka krysího tance, mučírna i pravý kat.

Pak už bude následovat jenom slavnostní vjezd královny a jejího doprovodu do městských bran a běh čtyř poslů ke královně ulicemi města. Hlavní historickou scénu o pobytu královny Elišky v královském věnném městě Jemnici připravili od čtrnácti hodin pořadatelé do prostor místní sokolovny.

Na slavnostech bude veřejnosti představeno i nové CD - Bar- chan-Maňa Poped, které vytvořila skupina N.K.N, jenž se podílí na slavnosti a historickém průvodu. "Podle dochovaných historických textů, které se týkají oslav Barchanu sestavili hudbu a texty," upřesnil Martin Mareček.

Od půl čtvrté ale prostor sokolovny bude patři Františku Nedvědovi a jeho skupině. Úplnou novinkou v programu Barchanu bude letos divadlo. V podání divadelního souboru TS Tyl z Dačic se návštěvníci mohou těšit na ztvárnění Tří mušketýrů. "Na podiu se představí na šestatřicet postav hrajících na pěti scénách," upozorňuje Mareček na to, že se skutečně bude jednat o velkolepé představení. Sobotní program uzavře večerní historický průvod městem, ohňová show a ohňostroj.
Základní kostra doprovodného programu, včetně šermířských vystoupení, se bude opakovat i v neděli, s tím rozdílem, že se návštěvníci Jemnice mohou těšit vedle koncertu dechových kapel z Rakouska i na koncert skupiny Svítání.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz