Slavná britská satira u nás těší jen pár lidí

  15:14
Ministr pro administrativu, přebytečný zmatkář Jim Hacker, jaktěživo neměl názor ani nápad - proto bude tím nejlepším, pro všechny přijatelným premiérem země. Tak skončil minulý týden na ČT 2 vysílaný britský sitcom Jistě, pane ministře. V tom momentě také začíná jeho nová řada o šestnácti dílech, uváděná ode dneška opět na ČT 2 pod názvem Jistě, pane premiére. Vznikla v roce 1985, po obřím úspěchu první série, a nezestárla. Je tu ovšem podstatný rozdíl: co bylo ve Velké Británii celonárodním hitem, to v tuzemsku oceňuje - i když velmi vysokou známkou - jen hrstka diváků.

Otázka tedy zní, zda se vůbec dá mluvit o fenoménu, jestliže seriál u nás sledovala pouhá menšina. "O fenoménu nerozhoduje jen početnost, tedy sledovanost, ale hlavně širší společenské echo. O fenoménu je obden zmínka v novinách, vtipkují o něm v kabaretu, objeví se na tričkách," vysvětluje programový analytik České televize Karel Zeman a ke sledovanosti ještě říká: "Také mě to udivuje, mysleli jsme, že se trefujeme do situace." Čímž zmiňuje fakt, že tahle politická satira se vysílala v čase tuzemských voleb.

Jistě, pane ministře
přehled epizod

1. Čelem k voličům (Open Government)
2. Oficiální návštěva (The Official Visit)
3. Úsporný program (The Economy Drive)
4. Konečné rozhodnutí (Big Brother)
5. Stahují se mraky (The Writing on the Wall)
6. Právo na informace (The Right to Know)
7. Ruka ruku myje (Jobs for the Boys)
8. Humánní společnost (The Compassionate Society)
9. Zasloužené pocty (Doing the Honours)
10. Černá listina (The Death List)
11. Šplh po namaštěné tyči (The Greasy Pole)
12. Ďábelské nástrahy (The Devil You Know)
13. Kvalita života (The Quality of Life)
14. Otázka loajality (A Question of Loyalty)
15. Rovnoprávnost (Equal Opportunities)
16. Výzva (The Challenge)
17. Kostlivec ve skříni (The Skeleton in the Cupboard)
18. Morální rozměr (The Moral Dimension)
19. Danajský dar (The Bed of Nails)
20. Kazatel v lihu (The Whisky Priest)
21. Kultura má zelenou (The Middle-class Rip-off)
22. Partajní hrátky (Party Games)
Po slibnějších prvních dílech se sledovanost série pohybovala kolem jednoho procenta, což je asi osmdesát tisíc diváků, a share čili podíl ze všech, kdo právě sedí u televize, činil v průměru tři procenta; někdy šest i sedm. Zato hodnocení pořadu bylo vysoké: takzvaný koeficient spokojenosti, jejž divák určuje "známkami" od -10 do +10, se držel mezi 7 až 8 a často padla i absolutně nejvyšší "desítka" - u nejspokojenější skupiny, středoškoláků, se jí dostalo pěti z deseti dílů. "Jenže u sledovanosti pod tři procenta nelze brát hodnoty spokojenosti absolutně, nýbrž jen jako pravděpodobné, jde totiž o příliš malý statistický vzorek," upozorňuje vedoucí sociologického výzkumu ČT Jiří Škoch.

Ač je to politická satira, politikům se paradoxně líbí. Vyloženě si ho oblíbila tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová, navštěvovala dokonce natáčení, když vznikaly díly inspirované skutečným konfliktem mezi novým ministrem bytového hospodářství Richardem Crossmanem a jeho zkušenou tajemnicí Dame Evelyn Sharpovou, jež prý šéfa obcházela.

Dívají se i tuzemští politici. Poslanec Ivan Langer říká: "Já to miluju! Dívám se, i když mi trochu vadí zařazení, člověk sotva dorazí z Prahy domů, a už zase sedá k politice." O seriálové vládě říká, že je "nepochybně sociálně demokratická" a Hacker je prý typický labourista. Sice zkoušel vzít peníze opeře a dát je fotbalu, ale to je podle Langera přesně ona nová levice blairovského typu, co vykrádá prvky pravicové politiky. "Těším se, jak to bude dál, já býval taky tajemníkem, ale můj ministr byl daleko schopnější."

Z opačné strany politického spektra se přidal ministr kultury Pavel Dostál: "Seriál se mi velice líbí, přistihl jsem se, že se v něm někdy poznávám. Vychází ovšem ze znalosti anglického prostředí a z něj pramenícího humoru. Něco podobného bychom natočit uměli, ale pochopitelně jinak, naši tvůrci mají jinou zkušenost."

Možná tedy, že divákům vadily právě britské reálie. Do ČT ovšem chodí dopisy, které naopak odmítají americké seriály a žádají víc právě britských - s tím, že jejich humor je nám bližší. "Osobně vidím rozdíl v tom, že Angličané berou politiku vážně, a proto si z politiků dělají srandu; kdežto my politiku vážně nebereme, jsme z ní jen otrávení a na politiky pouze naštvaní," usuzuje Zeman. "Nebo jsme ještě nedozráli ke skutečné politické satiře, za legraci považujeme to nejjednodušší odmítnutí typu Politika je hnůj v duchu pořadů Šimka a Bubílkové."

Jistě, pane premiére
přehled epizod

1. Velký plán (The Grand Design)
2. Premiérův projev (The Ministerial Broadcast)
3. Kouřová clona (The Smoke Screen)
4. Klíč (The Key)
5. Skuteční partneři (A Real Partnership)
6. Vítězství demokracie (A Victory for Democracy)
7. Biskupské šachy (The Bishop's Gambit)
8. Jeden z nás? (One of Us? )
9. Muž přes palubu (Man Overboard)
10. Služební tajemství (Official Secrets)
11. Diplomatický incident (A Diplomatic Incident)
12. Střet zájmů (A Conflict of Interest)
13. Všechnu moc lidu (Power to the People)
14. Patron umění (The Patron of the Arts)
15. Školská reforma (The National Education Service)
16. Spletitá síť (The Tangled Web)
"Oba seriály vznikly v době vrcholného období britské televize v osmdesátých letech, kdy ještě nezačalo docházet k tříštění divácké obce v důsledku vzniku kabelové či satelitní televize a internetu. To, co člověk viděl na hlavních okruzích, bylo celonárodním zážitkem. Televizní stanice proto byly tehdy daleko sebevědomější než dnes," míní Jan Čulík z Britských listů. "Je možné, že k sledovanosti přispělo i to, že šlo v britském kontextu o domácí politiku - v jiné zemi těžko zaznamená obrovskou sledovanost satira na cizí politický systém, i když je většina jevů obecného rázu." Navíc jsou podle něho přece jen dost staré.

Každopádně Jim Hacker-premiér má u nás před sebou všeobecnou brannou povinnost, volbu biskupa, střet s Francií, centrální bankou, Národním divadlem, a hlavně se svými věrnými poradci.

Neměli bychom věřit vládní politice, kterou prosazujeme? - Proboha, jak výstřední nápad!

Proč máme dotovat galerii s mizernými obrazy, kam nikdo nechodí, a ne fotbal, který mají lidi rádi? - Protože subvence jsou na kulturu a umění - na to, co lidé nechtějí, ale mít musí!

Není vždy nutné určitý fakt přímo záměrně utajovat. Mnohdy úplně postačí, když pouze nebude sdělen či zveřejněn.

Zvýšil věkový průměr kabinetu a snížil jeho průměrné IQ.

Premiéra: Pá 21:30 ČT2
Opakování: So 11:35 ČT2


STÁLÝ TAJEMNÍK SIR HUMPHREY APPLEBY


Hraje Nigel Hawthorne, dabuje František Němec. Typický ředitel zeměkoule schovaný pod oddaným úsměvem šedé eminence. Mistr intrik a nesrozumitelných právních kliček. každého zná, vždycky nalezne tisíc důvodů, proč něco nejde, přežil tolik vládních výměn, že už jej nic nepřekvapí. Nedovolí žádnému ministrovi, aby mu novotami kazil 'jeho" skvělou práci.

MINISTR, POZDĚJI PREMIÉR JIM HACKER

Představuje jej Paul Eddington, česky Viktor Preiss. Nováček ve vysoké politice, vydaný napospas radám či spise příkazům svých zkušených úředníků. Občas se vzepře, rozpomene se na sliby voličům, slibuje 'provětrat" státní správu, nebo dokonce změnit dávná pravidla, v dobrém úmyslu ovšem napáchá víc škody než užitku a nakonec pokorně poslechne své rádce. Postěžuje si nanejvýš doma u skleničky manželce, která ne a ne pochopit, proč ministr vlastně nemůže nic rozhodnout.

OSOBNÍ TAJEMNÍK BERNARD WOOLEY

Ztvárnil je Derek Fowlds, mluví Lukáš Vaculík. Má nevděčnou roli třecí plochy mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze soucitu či škodolibé radosti občas pomůže ministrovi proti svému kolegovi, ale většinou glosuje jejich půtky či vysvětluje šéfovi po lopatě to, co před tím stálý tajemník složitě a záměrně zatemnil. Zvláštní znamení: rád latinskými citáty připomíná své klasické vzdělání oproti kolegům - přízemním ekonomům.

Upoutávky na jednotlivé díly seriálu Jistě, pane premiére

1. Velký plán (The Grand Design)
Jim Hacker už sedí v premiérském křesle celé tři dny - a zatím si vede skvěle. Tedy alespoň on sám o tom nemá nejmenších pochyb. Pravda trochu mu vadí, že se asi napříště bude muset obejít bez obědů, neboť v Downing Street se nevaří. Ale tato drobná nepříjemnost je bohatě vyvážena radostným očekáváním nadšených reakcí vyřejnosti, jichž se mu nepochybně dostane, až ji seznámí se svým geniálně prostým "Velkým plánem", jímž jediným politickým tahem vyřeší problém obrany, školství i nezaměstnanosti...

2. Premiérův projev (The Ministerial Broadcast)
Jima Hackera nikdy nenapadlo, že by jako premiér mohl mít míň práce než dřív. Ale ono je to vlastně přirozené, že, když nemá na starosti žádné svoje ministerstvo... Nevadí, alespoň se může celou vahou své osobnosti položit do prosazování svého plánu, kterým hodlá zabít hned několik obtížných much najednou. A jaký že je ten jeho "Velký plán"? Inu zcela prostý, jako ostatně všechny geniální věci: zavede všeobecnou brannou povinnost. Předběžné oťukávání stranických kolegů jej přesvědčilo o tom, že jejich podporou si může být jist. Takže teď už zbývá jediné: oznámit tuto úžasnou novinu národu...

3. Kouřová clona (The Smoke Screen)
Tak dlouho už pracuje Jim Hacker v nejvyšší politice a pořád se ještě setkává s věcmi, které jej naplňují úžasem. No třeba zrovna teď, když by se prostým zavedením všeobecné branné povinnosti dalo ušetřit na daních jednu a půl miliardy liber. Tak skvělá šance získat popularitu u voličů - a člen jeho vlastní strany, ministr financí, se postaví proti! Ještě že mu jako vždy dokonale informovaný Sir Humphrey dokáže vysvětlit, proč. A ještě že se Jim už v těch kalných politických vodách naučil plout tak dobře, že jej takováhle záležitost nezaskočí...

4. Klíč (The Key)
Každý chvilku tahá pilku a tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... abychom uvedli jen nejznámější z těch rčení o tom, že na každého jednou dojde. Bylo by ovšem možné, aby se tato lidová moudrost dala aplikovat i na osobu tak výjimečnou, zkušenou, světaznalou a nepostradatelnou, jakou je stálý tajemník vlády Sir Humphrey? Na šedou eminenci, která v zákulisí tahá za všechny provázky a bez jejíhož souhlasu nepadne žádné důležité vládní rozhodnutí? Jim Hacker se zřejmě domnívá, že ano...

5. Skuteční partneři (A Real Partnership)
Šetřit musí každý. Obyčejná malá domácnost i stát. V té domácnosti je to, pravda, jednodušší. Tam prostě peníze buď jsou nebo nejsou. A když nejsou, tak se všechny - byť sebepotřebnější - výdaje musí prostě oželet nebo odložit. Ve státním měřítku je to poněkud horší, protože stát má peníze jaksi pořád - a jde jen o to, co je v danou chvíli nejdůležitější. V britském impériu pod vedením Jima Hackera není ovšem nejmenších pochyb o tom, že nejdůležitější ze všeho jsou momentálně platy poslanců a zaměstnanců ve státní správě...

6. Vítězství demokracie (A Victory for Democracy)
Ač je to neuvěřitelné, Jim Hacker se začíná ve vysoké politice pohybovat jako ryba ve vodě a co víc, čím dál častěji se mu daří prosazovat své vlastní názory. (Tedy o tom, jsou-li jeho vlastní, lze s úspěchem pochybovat, před způsobem, jakým za ně bojuje, je však nutno smeknout.) Ty tam jsou doby, kdy s ním jeho podřízení mohli beztrestně manipulovat, neřku-li přímo orat. Párkrát už se mu, pochopitelně k veliké nelibosti zejména Sira Humphreyho, podařilo docela úspěšně vystrčit růžky - a hodlá to zřejmě, jak se zdá, udělat i nyní, když je ve hře budoucnost ostrova svatého Jiří...

7. Biskupské šachy (The Bishop's Gambit)
Všechno souvisí se vším. I událost z hlediska státu sebenepatrnější může někdy ovlivnit tak vysokou politiku, jakou je nepochybně obsazení jednoho z důležitých biskupství země. Tuto operaci sice formálně provádí královna, tíha výběru toho správného muže ovšem leží na bedrech premiérových. A jak že může takovouto vrcholnou státní záležitost ovlivnit osud jednotlivce, v tomto případě jisté zdravotní sestry, odsouzené v Kumránu kvůli údajnému držení láhve whisky k deseti letům vězení a čtyřiceti ranám holí? Inu, všechno souvisí se vším...

8. Jeden z nás? (One of Us? )
Zkušený intrikán, pardon, diplomat, jakým Sir Humphrey nepochybně je, si umí poradit v každé situaci. Ví, jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. A dokáže-li to ve věcech zcela odtažitých, zdeúředních, je víc než jisté, že v případech, týkajících se jeho osobně, nasadí všechny své (nemalé) síly. Tentokrát ovšem bude nebohý Sir Humphrey potřebovat veškerý svůj - celým životem státního úředníka vycvičený - um, aby se v té vodě, která mu teče do bot, neutopil. Ještě že dostal ten spásný nápad se zvýšením premiérovy popularity...

9. Muž přes palubu (Man Overboard)
Čím vyšší je úřad, tím vyšší je úroveň paranoie, říká Sir Arnold. A ten to přece, coby bývalý tajemník vlády, musí vědět. Jim Hacker na příklad tone v obavách, že někdo může usilovat o jeho tak těžce vydobyté premiérské křeslo, odjakživa. A tak jej zpráva o spiknutí, které se proti němu chystá, vlastně vůbec nepřekvapí. Neboť on dobře ví, že na nikoho ze svého okolí se nemůže spolehnout. Že slovo "loajalita" pro ministra jeho vlády znamená pouze to, že strach ze ztráty vlastního postu je větší než naděje, že mu vyfoukne ten jeho...

10. Služební tajemství (Official Secrets)
Otázka: čím se má zabývat člověk po skončení své profesionální kariéry? Odpověď: pochopitelně psaním a publikováním memoárů. Není tedy divu, že se této bohulibé činnosti s chutí oddává i Jimův předchůdce v premiérském křesle. Ovšem informace, které by se takto mohly dostat ke čtenářům, Jima vůbec nenaplňují nadšením. Koho by ostatně potěšilo, kdyby si o něm lidé měli přečíst, že "svým příchodem na ministerstvo průměrný věk vlády zvýšil, ale její průměrné IQ snížil", že. Ještě že má kabinet právo se k celé té kauze vyjádřit předem a tak nebezpečnému vyzrazení služebního tajemství zabránit...

11. Diplomatický incident (A Diplomatic Incident)
Nic není křehčího než vztahy mezi dvěma suverénními státy, z nichž každý je přesvědčen o své nadřazenosti. A mají-li se takové dvě země dohodnout na něčem konkrétním, na záležitosti, která je na té i oné straně považována za prioritu, a vítězství v ní za věc cti a celonárodního zájmu, pak opravdu stačí maličkost, prkotina, aby ve vzájemných vztazích začalo jiskřit a drobné nedorozumění přerostlo v otevřený střet. Mezi Anglií a Francií se takovým prubířským kamenem přátelství stala stavba kanálu pod La Manchem. A tou prkotinou, která by ji mohla ohrozit, malé roztomilé štěňátko. Že je to absurdní? To ovšem nevíte, z čeho všeho se může zrodit diplomatický incident...

12. Střet zájmů (A Conflict of Interest)
Zase jednou leží na bedrech Jima Hackera tíha rozhodnutí, které může ovlivnit chod celé země, neřku-li světa. Neboť pánem světa, jak věděl už klasik, jsou peníze a proto není vůbec zanedbatelné, kdo bude stát v čele Britské Centrální banky. Zvlášť když je na spadnutí bankovní skandál přímo grandiozních rozměrů, protože jistá ne právě bezvýznamná banka porušila základní pravidlo všech bankéřů: kdo je křivák, má být chytrý, kdo je neschopný, má být poctivý...

13. Všechnu moc lidu (Power to the People)
Po čem jsou politici během celé své kariéry přímo posedlí? Správně, po publicitě a popularitě. Neboť to jim pomůže ke znovuzvolení. Ani Jim není pochopitelně výjimkou, zvlášť když se poslední dobou jeho šance na udržení v nejvyšší politice povážlivě tenčí. Dobrý nápad, jak zvýšit svou oblibu, by snad byl ochoten vyvážit zlatem. A teď mu jeden geniální přímo spadl do klína! Zreformuje systém místní samosprávy tak, aby o svých věcech rozhodovali skutečně ti, kterých se to týká. Konec formalitám, konec byrokracie, všechnu moc lidu! Jestli se ovšem některé dřívější Jimovy plány Siru Humphreymu nelíbily, pak je tento v jeho očích roven přímo odjištěnému granátu...

14. Patron umění (The Patron of the Arts)
Učení dělá mistra a Jim už dnes zdaleka není takovým naivním prosťáčkem, jako když v nejvyšší politice začínal. Intrikán kalibru Sira Humphreyho z něj pochopitelně nikdy nebude, sem tam už ovšem dokáže vystrčit růžky a prosadit si svou. Nebo se o to alespoň statečně pokouší. Jako třeba zrovna teď, kdy mu hrozí, že jej na veřejném, živě televizí vysílaném předávání divadelních cen ředitel Národního divadla zostudí jako neuvěřitelného lakotu a držgrešli. A to všechno jen proto, že není spokojen s výší vládního grantu pro Radu pro umění. Jako by premiér mohl za chudou státní kasu! Jim však není z těch, kdo se vzdávají bez boje...

15. Školská reforma (The National Education Service)
Zase jednou se Jim rozhodl, že chytne býka rovnou za rohy. A to přímo v záležitosti tak všeobecného zájmu, jakou je vzdělávání a školství. Jeho myšlenka je, jako ostatně vždycky, geniálně jednoduchá. Pryč s byrokracií, formalitami a úředním šimlem! Přenesme pravomoci na místní samosprávy! Proč by ve školství nemohl fungovat stejný systém, jako ve zdravotnictví? Proč nedat rodičům možnost, aby si pro své děti vybrali školu podle svých představ a proč neplatit školám za žáka? Ty dobré by vzkvétaly, ty špatné by se jednoduše zavřely. Že se to nebude líbit ministerstvu školství? A je jeho existence tak nezbytná? Zase jednou ovšem Jim netuší, co si zavařil...

16. Spletitá síť (The Tangled Web)
Jak ošemetná věc je pravda! V demokracii by pochopitelně měla být alfou a omegou všeho dění. Každý správný politik - a Jim Hacker si pochopitelně činí nárok být za takového považován - ovšem dříve či později pozná, že jsou případy, kdy se s ní daleko nedojde. Každý správný politik však také ví, že není vždy nutno nějaký fakt záměrně utajovat. Že mnohdy úplně postačí, když pouze není sdělen či zveřejněn. Že výsledek je v obou těch případech týž? To je ovšem velice přízemní chápání tak složité věci, jakou je diplomacie...

Ministr Jim Hacker a jeho dva tajemníci

Jim Hacker a osobní tajemník Bernard

Ministr, později premiér Jim Hacker

Inteligentní výraz ministra Hackera

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

Nechtěli ji mezi sebe, ale nedala se. Beyoncé vydala countryové album

29. března 2024

Zpěvačka Beyoncé vydala v pátek 29. března druhou část plánované albové „covidové“ trilogie. Po...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...