Dún an Doras

Dún an Doras | foto: Indies Records

Sladkokyselí Dún an Doras po irsku

Především ve znamení hudby, tance a tmavého piva budou probíhat letošní oslavy dne svatého Patrika, tradičního patrona všech Irů. Zatímco ulice irského hlavního města Dublinu zaplní 17. března až půl milionů lidí, v české metropoli bude veselí o poznání skromnější.

Jednou z akcí plánovaných k tomuto významnému svátku bude St. Patrick´s Day v pražském Paláci Akropolis, jenž 14. března zahájí několikadenní slavnosti. Pořádnou porci tradiční keltské muziky tam budou servírovat Dún an Doras, asi nejlepší česká skupina hrající irskou hudbu. Vystoupení je součástí koncertní série proti rasismu Tolerance 2004.
  
Kapela v žižkovském paláci také slavnostně pokřtí své poslední album Sweet & Sour, které vyšlo v produkci brněnského vydavatelství Indies Records na sklonku loňského roku.

"Máme pocit, že irská muzika už přesáhla hranice Irska. Je to s ní podobné, jako třeba s bluegrassem, který taky vznikl v Americe, ale rozšířil se skoro po celém světě. I v Rakousku, Polsku nebo Německu je spousta místních kapel, které hrají irskou hudbu. Už to dávno není pouze doména Irska," říká za všechny flétnista Dún an Doras Radvan Markus.

Sestavu Dún an Doras založil ve druhé polovině devadesátých let multiinstrumentalista René Starhon, jenž zvládal hru na kytaru, bicí, perkusní nástroje i na bouzouki. Začínající formace byla téměř výhradně irská. Výjimku tvořila švédská houslistka Nilla Axelssonová a zpěvačka Káťa Gracía, původem z Česka.

Skupina v původním složení si velmi brzy získala přízeň milovníků irské hudby, a to zejména pro svoji energičnost a instrumentální zručnost spojenou se syrovým, živelným projevem.

O CD a vstupenky na koncert  Dún an Doras v Paláci Akropolis můžete soutěžit ZDE

Během let se proměnilo jednak složení a do tradičních irských instrumentálek začaly pronikat moderní vlivy. Na přelomu let 1999 a 2000 přijaly Dún an Duras nové muzikanty: houslistu Daniela Malczyka, kytaristu Petra Košumberského a flétnistu Radvana Markuse.

Zatím posledním hudebníkem, který začátkem loňského roku vstoupil do kapely je Jakub Severin, hráč na tabla, darbuku a djembé. Všichni zahraniční členové postupně mateřskou skupinu opustili, včetně samotného zakladatele René Starhona.