Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slade chtějí být stále svoji

  19:32aktualizováno  19:32
Jihlava - S hodinovým zpožděním, jak se na hvězdy typu Slade hodí, začala tisková konference před jejich koncertem na Horáckém zimním stadioně. Z Horní Cerekve, kde byli ubytováni, přivezl černý mercedes kytaristu Davida Hilla a Steva Whalleyho, baskytaristu Dave Glovera a bubeníka Dona Powella. "Dnes jsem si udělal procházku v okolí hotelu, kde bydlíme. Včera nebylo moc času," říká o programu prvního dne na Vysočině kytarista Dave Hill.
Dá se vůbec porovnat česká a anglická Vysočina?
Hill: No v první řadě tu nejsou žádní muži v sukních. Jinak krajina mi připadá hodně podobná té anglické. Dokonce tu dnes i prší.

Máte nějaké speciální rituály před koncertem?
Hill: Steve například pije čaj s mlékem a já si rád odpočinu a uvolním se. A pak jdeme na to. V žádném případě ale nesedím se zkříženýma nohama a nemedituji.

Vidíte nějaké rozdíly mezi českým a anglickým publikem?
Hill: Ne, jsou stejní. Chtějí si večer vyrazit, pobavit se jako každý, nevidím rozdíly ať jde o Iry, Čechy, Rusy nebo Američany.
Wolly: Spojuje je hudba. Mnoho evropských národů odešlo do Ameriky a s nimi i jejich kultura. Všichni si přinesli své kulturní i hudební specifika, která se spojila a vznikl rock and roll. Hudba, která patří všem bez rozdílu národů.

V době vašich začátků jste se nechali ovlivnit kapelami, jako jsou Beatles, Rolling Stones. Jak to je dnes?
Hill: Jdeme dál svým vlastním krokem. V dobách mládí jsme byli ovlivňováni řadou kapel ale teď jak jsme se posunuli do jiné generace a myslím že jsme to my, kdo ovlivňuje a předává hudební zkušenosti mladým kapelám. Například v hudbě Oasis jsou slyšet útržky některých našich nápadů. Ačkoliv většina našich písní byla hity v sedmdesátých letech, jsou tyto skladby známy i nyní. Myslím že se všechny hudební podněty točí tak nějak v kruhu. Většina hudebních motivů tu již někdy byla.
Wolly: Hudba, kterou se Slade snaží tvořit, je hudba jednoduchá a pochopitelná pro lidi. To že jsou naše skladby určeny pro nejširší masy dokládá například i to, že texty jsou vytištěny v hovorovém jazyce, v jeho fonetickém přepisu. Není to tedy ta korektní královská angličtina.

Hovořili jste o tom, že se hudba mísí, cirkuluje v kruhu. Jak se díváte na nové progresivní směry jako je například techno?
Hill: Poslechnu si to a rozpoznám to. Myslím si ale že za dvacet let to možná bude zapomenuté. Něco z toho vlasně není vůbec hudba. Je to jenom zvuk.
Wolly: Je to velice speciální druh hudby. Tato muzika má svůj původ v Americe. S technem je to stejné jako s blues. Když začalo blues, málokdo si tehdy mohl dovolit drahé nástroje. A tak hráli na cokoliv co měli po ruce. A ačkoliv jsme již starší  a je typycké že starší lidé odmítají progresivní druh hudby, myslím  že je dobré že mladí přicházejí stále s něčím nový. Pamatuji se jak nám naši rodiče říkali že rock and roll není nic dobrého. A naše generace se nyní ocitá v pozici těch rodičů. Když jsme my koncertovali  tak rodiče našich fanoušků je nechtěli zase pouštět na naše koncerty, protože se jim to zdálo špatné. I když texty nebyli sprosté nebo špatné, nechtěli je pouštět jenom kvůli druhu té hudby. Je to pořád o generačních rozdílech. Na druhou stranu je vědecký fakt, že dobrá energie nemůže být zničena, může být jenom změněna.
Hill: Dobrá hudba přetrvá. Dokonce do vesmíru byla kdysi poslána sonda, na které je zaznamenána nahrávka prezidenta a pak je tam i píseň Chucka Berryho. Takže první o co se budou mimozemšťané zajímat až přistanou na Zemi, bude Chuck Berry.My jsme tam raději naše CD neposílali, protože by to rozhodilo celý vesmír.

Svých největších úspěchů jste dosáhli ke konci šedesátých a v sedmdesátých letech, tedy v době hippies. Jak se na Vás tato doba odrazila? Jak jí zpětně vnímáte?
Hill: Moje první vzpomínky na dobu hippie jsou následující: Měl jsem normální práci a všichni měli krátké vlasy. Potom nastoupili Beatles, mě bylo osmnáct, musel jsem odejít z práce, protože jsem si nechal narůst dlouhé vlasy. Když se prosadili Beatles, tak to byl pro nás symbol, se kterým jsme se mohli identifikovat. Ať už se jedná o vzhled či písničky.
Wolly: Hippie kultura souvisí i s dobou ve mezi válkami - Druhá světová válka, válka v Koreii, ve Vietnamu ...Když se vrátili naši rodiče z války, měli hlavně na mysli vzájemnou lásku a mír. Tato doba znamenala obecné uvědomění si globálních problémů i sebe samých. V padesátých letech rock and roll prezentoval takovou cestu která hlásala, že je dobré ozvat se a přemýšlet nahlas o svých názorech. Měli jsme to štěstí, že jsme se narodili do této doby. A tak z chaosu a války se nakonec v té době zrodila růže rock and rollu.

Měli jste možnost slyšet třeba i české verze vašich hitů?
Hill: Něco jsme slyšeli a docela se nám to líbilo. Je fajn vědět že se o naší hudbu zajímají ve světě. Myslím že v Česku je velice zajímavá hudba, alespoň podle toho co jsem slyšel. Rád si ji poslechnu a třeba načerpám i nějaké nápady.
Wolly: V Anglii stále funguje systém hitparád, takže všechno co slyšíme jsou v podstatě anglické nebo americké písničky. Ačkoliv existují fantastičtí umělci v České republice nebo kdekoliv jinde na světě, my se o nich prostě nedoslechneme. Což je škoda.

Připravujete nové album?
Ano, plánujeme nové CD. A v této souvislosti máme docela zvláštní nápad na zajímavě pojaté koncertní show v Praze.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz