Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slade chtějí být stále svoji

  19:32aktualizováno  19:32
Jihlava - S hodinovým zpožděním, jak se na hvězdy typu Slade hodí, začala tisková konference před jejich koncertem na Horáckém zimním stadioně. Z Horní Cerekve, kde byli ubytováni, přivezl černý mercedes kytaristu Davida Hilla a Steva Whalleyho, baskytaristu Dave Glovera a bubeníka Dona Powella. "Dnes jsem si udělal procházku v okolí hotelu, kde bydlíme. Včera nebylo moc času," říká o programu prvního dne na Vysočině kytarista Dave Hill.
Dá se vůbec porovnat česká a anglická Vysočina?
Hill: No v první řadě tu nejsou žádní muži v sukních. Jinak krajina mi připadá hodně podobná té anglické. Dokonce tu dnes i prší.

Máte nějaké speciální rituály před koncertem?
Hill: Steve například pije čaj s mlékem a já si rád odpočinu a uvolním se. A pak jdeme na to. V žádném případě ale nesedím se zkříženýma nohama a nemedituji.

Vidíte nějaké rozdíly mezi českým a anglickým publikem?
Hill: Ne, jsou stejní. Chtějí si večer vyrazit, pobavit se jako každý, nevidím rozdíly ať jde o Iry, Čechy, Rusy nebo Američany.
Wolly: Spojuje je hudba. Mnoho evropských národů odešlo do Ameriky a s nimi i jejich kultura. Všichni si přinesli své kulturní i hudební specifika, která se spojila a vznikl rock and roll. Hudba, která patří všem bez rozdílu národů.

V době vašich začátků jste se nechali ovlivnit kapelami, jako jsou Beatles, Rolling Stones. Jak to je dnes?
Hill: Jdeme dál svým vlastním krokem. V dobách mládí jsme byli ovlivňováni řadou kapel ale teď jak jsme se posunuli do jiné generace a myslím že jsme to my, kdo ovlivňuje a předává hudební zkušenosti mladým kapelám. Například v hudbě Oasis jsou slyšet útržky některých našich nápadů. Ačkoliv většina našich písní byla hity v sedmdesátých letech, jsou tyto skladby známy i nyní. Myslím že se všechny hudební podněty točí tak nějak v kruhu. Většina hudebních motivů tu již někdy byla.
Wolly: Hudba, kterou se Slade snaží tvořit, je hudba jednoduchá a pochopitelná pro lidi. To že jsou naše skladby určeny pro nejširší masy dokládá například i to, že texty jsou vytištěny v hovorovém jazyce, v jeho fonetickém přepisu. Není to tedy ta korektní královská angličtina.

Hovořili jste o tom, že se hudba mísí, cirkuluje v kruhu. Jak se díváte na nové progresivní směry jako je například techno?
Hill: Poslechnu si to a rozpoznám to. Myslím si ale že za dvacet let to možná bude zapomenuté. Něco z toho vlasně není vůbec hudba. Je to jenom zvuk.
Wolly: Je to velice speciální druh hudby. Tato muzika má svůj původ v Americe. S technem je to stejné jako s blues. Když začalo blues, málokdo si tehdy mohl dovolit drahé nástroje. A tak hráli na cokoliv co měli po ruce. A ačkoliv jsme již starší  a je typycké že starší lidé odmítají progresivní druh hudby, myslím  že je dobré že mladí přicházejí stále s něčím nový. Pamatuji se jak nám naši rodiče říkali že rock and roll není nic dobrého. A naše generace se nyní ocitá v pozici těch rodičů. Když jsme my koncertovali  tak rodiče našich fanoušků je nechtěli zase pouštět na naše koncerty, protože se jim to zdálo špatné. I když texty nebyli sprosté nebo špatné, nechtěli je pouštět jenom kvůli druhu té hudby. Je to pořád o generačních rozdílech. Na druhou stranu je vědecký fakt, že dobrá energie nemůže být zničena, může být jenom změněna.
Hill: Dobrá hudba přetrvá. Dokonce do vesmíru byla kdysi poslána sonda, na které je zaznamenána nahrávka prezidenta a pak je tam i píseň Chucka Berryho. Takže první o co se budou mimozemšťané zajímat až přistanou na Zemi, bude Chuck Berry.My jsme tam raději naše CD neposílali, protože by to rozhodilo celý vesmír.

Svých největších úspěchů jste dosáhli ke konci šedesátých a v sedmdesátých letech, tedy v době hippies. Jak se na Vás tato doba odrazila? Jak jí zpětně vnímáte?
Hill: Moje první vzpomínky na dobu hippie jsou následující: Měl jsem normální práci a všichni měli krátké vlasy. Potom nastoupili Beatles, mě bylo osmnáct, musel jsem odejít z práce, protože jsem si nechal narůst dlouhé vlasy. Když se prosadili Beatles, tak to byl pro nás symbol, se kterým jsme se mohli identifikovat. Ať už se jedná o vzhled či písničky.
Wolly: Hippie kultura souvisí i s dobou ve mezi válkami - Druhá světová válka, válka v Koreii, ve Vietnamu ...Když se vrátili naši rodiče z války, měli hlavně na mysli vzájemnou lásku a mír. Tato doba znamenala obecné uvědomění si globálních problémů i sebe samých. V padesátých letech rock and roll prezentoval takovou cestu která hlásala, že je dobré ozvat se a přemýšlet nahlas o svých názorech. Měli jsme to štěstí, že jsme se narodili do této doby. A tak z chaosu a války se nakonec v té době zrodila růže rock and rollu.

Měli jste možnost slyšet třeba i české verze vašich hitů?
Hill: Něco jsme slyšeli a docela se nám to líbilo. Je fajn vědět že se o naší hudbu zajímají ve světě. Myslím že v Česku je velice zajímavá hudba, alespoň podle toho co jsem slyšel. Rád si ji poslechnu a třeba načerpám i nějaké nápady.
Wolly: V Anglii stále funguje systém hitparád, takže všechno co slyšíme jsou v podstatě anglické nebo americké písničky. Ačkoliv existují fantastičtí umělci v České republice nebo kdekoliv jinde na světě, my se o nich prostě nedoslechneme. Což je škoda.

Připravujete nové album?
Ano, plánujeme nové CD. A v této souvislosti máme docela zvláštní nápad na zajímavě pojaté koncertní show v Praze.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz