Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupiny získaly katalog

  17:26aktualizováno  17:26
Brno - Pomoc mladým kapelám a oživení klubové scény. To jsou základní důvody, které vedly k vydání CD Romu nazvaného Czech Rock List 2001. Brněnská agentura Blackrain Agency, která jednou za čas stojí za některým koncertem či taneční akcí, si tak na sebe vzala nelehké břemeno. Jejím cílem bylo zkompletovat co možná nejvíce informací o amatérských českých skupinách, vyrobit určitý katalog a ten pak poskytnout hudebním agenturám, promotérům a hlavně klubům nejen v České republice. "Cédéčko není běžně v prodeji, ale již na příští rok chystáme prodejní verzi," uvedl otec celé myšlenky Martin Křivý.

Do projektu, kterým chce agentura podpořit původní českou tvorbu, se v prvním ročníku přihlásilo čtyřiaosmdesát seskupení. "Na cédéčku je jich pak jedenaosmdesát," popisoval Křivý.

K pořadatelům koncertů se tak dostane zajímavý materiál. Každá kapela se prezentuje svým profilem, fotografiemi, ukázkami ve formátu MP3. "Za zařazení do databáze kapela zaplatila malý poplatek," poznamenal k výběru kapel Křivý.
Pětistovka není mnoho, co ale mohou kapely za její zaplacení čekat? "Jde zejména o ulehčení propagace a možné vyhledávání talentů. Díky CD Romu budou mít klubaři možnost si vybrat a rychleji se zorientují, kapelám tak zase odpadne pracné nahrávání a zasílání demonahrácek," vysvětloval vydavatel.

Databáze je tak podle vydavatelů smysluplnější než tvorba webových stránek, které nabízí podobné možnosti, ale jež nemusí ve velké nabídce nikdo objevit.
"Myšlenka podobného projetu vznikla již dříve. Sami jsme bývalí muzikanti, kteří ví, jaké starosti přichází s rozesíláním demosnímků," popisoval prvotní důvod ke vzniku Czech Rock Listu Křivý. Jak dodal, do projektu se zapojily kapely z celé republiky. "Počítali jsme s moravskými formacemi, ale překvapil nás velký zájem zejména z Prahy," připojil.

Jak však přiznává, první verze hudebního katalogu má jisté dětské nemoci. Podle prvních reakcí, které se objevily na spolupracujícím serveru Freemusic.cz, se na CD Romu občas špatně orientuje, někde chybí ukázky či fotografie. "Výtky uznáváme a ve druhém ročníku chyby vychytáme," řekl Martin Křivý.

Pro zasunutí cédéčka pak možná zájemce překvapí nejednotná grafika. "Záleželo jen na kapelách, jaké materiály nám zašlou. Proto některé mají naprosto špičkové provedení. Jiné pak téměř bílou stránku, jelikož z textu psaného rukou, čtyř fotek a demem na kazetě nic neuděláte. Ujednocení však neplánujeme, kapely si musí uvědomit, že je prodává i image," dodal Martin Křivý.

CD Rom Czech Rock List 2001 se pomalu dostává do ruk, kam patří. "Z agentur zatím moc reakcí nemáme, většinou se nám ozývají spokojené či nespokojené kapely," Přestože od uzávěrky prvního ročníku není daleko, na internetových stránkách www.blackrain.cz najdou hudební nadšenci výzvu na ročník druhý. "Vše odstartujeme na podzim a vydání dalšího cédéčka plánujeme již na začátek příštího roku," prozradil plány vydavatel.

Společně s vydáním nového CD Romu plánuje Blackrain Agency podpůrnou akci, a to ve formě festivalu. "Ten se určitě odehraje nejpozději příští léto. Máme vyhlédlou krásnou halu v Hrušovanech u Brna, stačí nám jen souhlas města," dodal Martin Křivý.

cd-rom českých kapel

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz