Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupiny získaly katalog

  17:26aktualizováno  17:26
Brno - Pomoc mladým kapelám a oživení klubové scény. To jsou základní důvody, které vedly k vydání CD Romu nazvaného Czech Rock List 2001. Brněnská agentura Blackrain Agency, která jednou za čas stojí za některým koncertem či taneční akcí, si tak na sebe vzala nelehké břemeno. Jejím cílem bylo zkompletovat co možná nejvíce informací o amatérských českých skupinách, vyrobit určitý katalog a ten pak poskytnout hudebním agenturám, promotérům a hlavně klubům nejen v České republice. "Cédéčko není běžně v prodeji, ale již na příští rok chystáme prodejní verzi," uvedl otec celé myšlenky Martin Křivý.

Do projektu, kterým chce agentura podpořit původní českou tvorbu, se v prvním ročníku přihlásilo čtyřiaosmdesát seskupení. "Na cédéčku je jich pak jedenaosmdesát," popisoval Křivý.

K pořadatelům koncertů se tak dostane zajímavý materiál. Každá kapela se prezentuje svým profilem, fotografiemi, ukázkami ve formátu MP3. "Za zařazení do databáze kapela zaplatila malý poplatek," poznamenal k výběru kapel Křivý.
Pětistovka není mnoho, co ale mohou kapely za její zaplacení čekat? "Jde zejména o ulehčení propagace a možné vyhledávání talentů. Díky CD Romu budou mít klubaři možnost si vybrat a rychleji se zorientují, kapelám tak zase odpadne pracné nahrávání a zasílání demonahrácek," vysvětloval vydavatel.

Databáze je tak podle vydavatelů smysluplnější než tvorba webových stránek, které nabízí podobné možnosti, ale jež nemusí ve velké nabídce nikdo objevit.
"Myšlenka podobného projetu vznikla již dříve. Sami jsme bývalí muzikanti, kteří ví, jaké starosti přichází s rozesíláním demosnímků," popisoval prvotní důvod ke vzniku Czech Rock Listu Křivý. Jak dodal, do projektu se zapojily kapely z celé republiky. "Počítali jsme s moravskými formacemi, ale překvapil nás velký zájem zejména z Prahy," připojil.

Jak však přiznává, první verze hudebního katalogu má jisté dětské nemoci. Podle prvních reakcí, které se objevily na spolupracujícím serveru Freemusic.cz, se na CD Romu občas špatně orientuje, někde chybí ukázky či fotografie. "Výtky uznáváme a ve druhém ročníku chyby vychytáme," řekl Martin Křivý.

Pro zasunutí cédéčka pak možná zájemce překvapí nejednotná grafika. "Záleželo jen na kapelách, jaké materiály nám zašlou. Proto některé mají naprosto špičkové provedení. Jiné pak téměř bílou stránku, jelikož z textu psaného rukou, čtyř fotek a demem na kazetě nic neuděláte. Ujednocení však neplánujeme, kapely si musí uvědomit, že je prodává i image," dodal Martin Křivý.

CD Rom Czech Rock List 2001 se pomalu dostává do ruk, kam patří. "Z agentur zatím moc reakcí nemáme, většinou se nám ozývají spokojené či nespokojené kapely," Přestože od uzávěrky prvního ročníku není daleko, na internetových stránkách www.blackrain.cz najdou hudební nadšenci výzvu na ročník druhý. "Vše odstartujeme na podzim a vydání dalšího cédéčka plánujeme již na začátek příštího roku," prozradil plány vydavatel.

Společně s vydáním nového CD Romu plánuje Blackrain Agency podpůrnou akci, a to ve formě festivalu. "Ten se určitě odehraje nejpozději příští léto. Máme vyhlédlou krásnou halu v Hrušovanech u Brna, stačí nám jen souhlas města," dodal Martin Křivý.

cd-rom českých kapel

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz