Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina Yes: Už nejsme módní kapelou

  8:49aktualizováno  8:49
Yes. Kapela, která svými rafinovanými kompozicemi ovlivnila dějiny rockové hudby, vystoupí v neděli v pražském Průmyslovém paláci. Tentokrát s sebou přiveze i velký orchestr. "Hraní se symfonickým orchestrem bývalo kdysi nákladným luxusem, navíc vznikaly problémy s vybalancováním zvuku. Ani dnes to není snadná záležitost, ovšem máte-li dobré logistické zázemí, dá se to zvládnout. V Americe jsme využívali ke každému koncertu místní orchestry. V Evropě, kde jsou vzdálenosti menší, jsme angažovali Polskou filharmonii s dirigentem Wilhemem Keitelem," vysvětluje kytarista Steve Howe.

Jak vůbec vznikl projekt koncertu  snad nejslavnější  art- rockové skupiny 70. a 80. let se symfonickým orchestrem?

Shodou okolností vydáváme ve dvaatřicátém roce své existence dvaatřicáté album. Chtěli jsme proto udělat něco neobvyklého a po nahrávkách s orchestrem jsme dlouho toužili. Výsledkem je deska Magnification, již jsme teď převedli do koncertní podoby.

Skoro každá artrocková skupina včetně Emerson, Lake and Palmer nebo Procol Harum už s velkým orchestrem vystupovala. Proč ne Yes?

Yes to také jednou předtím zkusili. To bylo březnu roku 1970, když vyšlo druhé album Time And The World. Já jsem s kapelou začal veřejně hrát těsně potom. Pro mě to je jedna z nejlepších desek, kterou Yes natočili.

Která je podle vás úplně nejlepší?

Každý muzikant řekne, že ta poslední. Ale Magnification je opravdu album, na které jsme všichni hrdí. Z těch starších asi Close To The Edge. Myslím, že to je nesmírně důležitá deska rockové historie. Občas jsme srovnáváni s Pink Floyd a já říkám, že by jejich Dark Side Of The Moon nevznikla, kdybychom naší nahrávkou neotevřeli svět elektronické hudby. Mám rád i následující dvojalbum Tales From The Topographic Ocean.

Zvuk syntetických kláves je od těch dob typickým rysem hudby Yes. Není tedy divné, že na Magnification vystupujete bez nich?

Klávesy u nás do jisté míry, podtrhuji do jisté míry, nahrazovaly orchestr. Nebyly proto najednou skoro potřeba. Nicméně trochu kláves, hlavně klavíru, jsme nakonec potřebovali; proto jsme angažovali Toma Brislina, který s námi občas hrával už předtím. Někdy mu musí vypomáhat i další klávesista Igor Khoroshev.

Nemáte divný pocit, že s vámi hraje muzikant, který ještě nebyl na světě, když Yes začínali?

Mě i zpěváka Jona Andersona doprovázejí na sólových deskách naše děti, takže nám to ani nepřijde. A on se poměrně snadno adaptoval.

Jak vypadá koncert Yes se symfonickým orchestrem?

Nejdřív hrajeme blok s orchestrem, kde prezentujeme skladby z Magnification. Pak zůstaneme na pódiu sami a potěšíme naše příznivce našimi nejznámějšími kompozicemi. Nakonec se orchestr znovu vrátí.

Máte potřebu zmodernizovat svůj zvuk?

Myslím, že to od nás lidé ani neočekávají. Jestliže chce někdo z nás experimentovat, má dostatek prostoru na svých sólových deskách. Skoro každý z nás jich má za sebou pěknou řádku.

Mnozí muzikanti vaší generace tvrdí, že právě teď prožívají nejlepší léta svých hudebních kariér. Je to i případ Steva Howa, Alana Whita, Chrise Squira a Jona Andersona, kteří teď tvoří Yes?

Je. Zbavili jsme se balastu módní kapely a naše desky si kupují a chodí na nás jen lidé, kteří mají naši hudbu rádi a rozumějí nám. Museli byste projít tím, čím my, abyste pochopili, jak příjemný je to pocit. A zároveň s úžasem zjišťujeme, kolik takových lidí na zemi existuje.

Jon Anderson, zpěvák artrockové formace Yes.

Kytarista skupiny Yes Steve Howe.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz